Pohled na stát 1/5 (2011)
Friedrich Nietzsche. Aforismy a reflexe německého filozofa z knihy Lidské, příliš lidské. Z vlastního překladu připravila Věra Koubová. Režie Petr Adler.
Čte Jiří Ornest.
Natočeno 2011. Premiéra 13. – 17. 6. 2011 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 5 x 15 min.) v cyklu Psáno kurzívou. Repríza 11. – 15. 7. 2016 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h) v cyklu Psáno kurzívou.
Lit.: anonym: Friedrich Nietzsche: Pohled na stát (1/5). In web ČRo 3 Vltava, červenec 2016 (článek). – Cit.: Aforismy a reflexe německého filozofa z knihy Lidské, příliš lidské.
Někdy se nostalgicky ohlížíme zpět a malujeme si minulost ve smířlivých barvách, a především: méně prolhaný zvlášť ve své politice. Je to ale naše podvědomá zastírací taktika. Snadno nás z omylu vyvede pětidílné Psáno kurzívou z knihy Lidské, příliš lidské. Uslyšíme, jak autor knihy, Friedrich Nietzsche, o státě a politice promluvil už před téměř půldruhým stoletím.
V překladu Věry Koubové, která také pro rozhlas minicyklus připravila, vyšel první díl knihy na samém konci roku 2010 v nakladatelství Oikúmené. Kromě neméně zajímavých kapitol o morálních pocitech, o náboženském životě, o duši umělců a spisovatelů, o ženě a dítěti, o člověku mezi lidmi atd. obsahuje kniha i navýsost aktuální kapitolu Pohled na stát. Bez tohoto úvodu však posluchač jen stěží pozná, že nepromlouvá současník…
Knihu Lidské, příliš lidské nazval Friedrich Nietzsche při závěrečném hodnocení své tvorby v Ecce homo „pomníkem krize“. Je jeho prvním rozsáhlým dílem napsaným formou „aforismů“, zkomponovaných do tematických skupin. Nietzsche v ní apeluje na „svobodného ducha“ a filosoficky se zajímá o bezpředsudečné poznání „nejbližších věcí“. Tím se definitivně odpoutává od svých vzorů, A. Schopenhauera a R. Wagnera, a obrací se proti dosavadní metafyzické tradici. Nevystupuje jen jako pokračovatel osvícenské kritiky náboženských a morálních představ, ale i jako pronikavý psycholog.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku