Tovaryšstvo mezi věky 1/7 (2006)

Připravila Teresie Bečková.

Premiéra prvního dílu 10. 9. 2006 (1 díl cca 30min.).

Obsah: 1. Osobnost a spiritualita sv. Ignáce z Loyoly. – 2. Mýty a skutečnost o jezuitech v Čechách. – 4. Jezuité, mariánský kult a zemský patriotismus. – 5. Lidová zbožnost – jezuitské poutní místo Svatá Hora u Příbrami v obraze barokní doby.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

1.Osobnost a spiritualita sv. Ignáce z Loyoly
2.Mýty a skutečnost o jezuitech v Čechách
3.Jezuitská kolej Klementinum – sídlo české vzdělanosti
4.Jezuité, mariánský kult a zemský patriotismus
5.Lidová zbožnost – jezuitské poutní místo Svatá Hora u Příbrami v obraze barokní doby
6.Chrám sv. Mikuláše jako prototyp barokní kostelní architektury
7.Století jezuitských zázraků

1.část připravila Teresie Bečková
2.-4. a 6.-7.část připravila Alena Zemančíková
5.část připravil Ondřej Vaculík

Vysílal ČRo3 Vltava vždy v neděli od 10.9.2006 do 22.10.2006 od 16:00

Sedmidílný seriál k 450. výročí příchodu jezuitů do Čech.

V únoru roku 2006 jsme si připomněli 450 let od příchodu Jezuitů do Prahy. Tovaryšstvo Ježíšovo se v Českých zemích významně podílelo na náboženském, kulturním a vědeckém životě a jeho působení se výrazně zapsalo do dějin.
K výročí příchodu Jezuitů k nám se v dubnu 2006 v Praze konala mezinárodní vědecká konference BOHEMIA JESUITICA 1556 – 2006, na které odborníci z různých oborů otevřeli dosud nezpracované prameny a představili činnost Tovaryšstva v kontextu křesťanské Evropy.
Sedmidílný seriál Tovaryšstvo mezi věky vychází z referátů této konference a bude mapovat ignaciánskou spiritualitu, působení tohoto řádu v oblasti teologie, filosofie, v přírodních vědách, architektuře a také vliv Tovaryšstva na lidovou zbožnost.

- První díl cyklu je věnován osobnosti Ignáce z Loyoly a založení řádu. Ignác umírá krátce po založení koleje v pražském Klementinu, letos v červenci tomu bylo 450 let. Do dějin církve se zapsal nejen jako velký stratég, organizátor protireformace a znalec lidské psychiky, ale především jako muž modlitby, mystik a světec.
- V druhém dílu cyklu s názvem Mýty a pravda o jezuitech v Čechách začíná historička Ivana Čornejová své vyprávění historickým nástinem situace církve v čase příchodu prvních jezuitů do Čech. S historičkou Ivanou Čornejovou pořad připravila Alena Zemančíková. Jezuitské texty četl Bořivoj Navrátil.
- 3.část nese název Jezuitská kolej Klementinum – sídlo české vzdělanosti. Když hledal Petr Canisius místo pro usazení prvních členů Tovaryšstva Ježíšova v Praze, z několika nabízených zpustošených klášterů vybral dominikánské středisko u sv. Klimenta. Dominikáni se přestěhovali ke klariskám, do kláštera Na Františku, a tak se v květnu 1556 mohlo prvních 12 jezuitů v Klementinu usadit. V provizorních podmínkách zahájili výuku už 7. července. Po Klementinu – typické jezuitské koleji provází redaktorku Alenu Zemančíkovou historička umění Petra Oulíková.
- 4.část – Jezuité, mariánský kult a zemský patriotismus. V únoru letošního roku jsme si připomněli 450 let od příchodu Jezuitů do Prahy. Tovaryšstvo Ježíšovo se v Českých zemích významně podílelo na náboženském, kulturním a vědeckém životě a jeho působení se výrazně zapsalo do dějin. Významnou roli v historii působení jezuitů v Čechách sehrála úcta k svatým zemským patronům, mezi nimiž první místo zaujímá svatý kníže Václav. O kultu svatých zemských patronů i Panny Marie hovoří v pořadu Aleny Zemančíkové historik umění Jan Royt. Jezuitské texty čte Bořivoj Navrátil.
- Pátý díl cyklu je věnován projevům lidové zbožnosti a působení jezuitů na Svaté Hoře u Příbrami. Ta zůstala živým poutním místem i po roce 1949, kdy byl zatčen tehdejší rektor redemptoristů, páter Hynek. S etnoložkou Markétou Holubovou pořad připravil Ondřej Vaculík. Jezuitské texty četl Bořivoj Navrátil.
- 6.část Chrám sv. Mikuláše jako prototyp barokní kostelní architektury. Malostranské náměstí v Praze je rozděleno na dvě části stavbou jezuitského profesního domu a chrámu svatého Mikuláše. Zvenku to vypadá jako urbanistický prohřešek: strohá, až kasárenská stavba vedle dramatické architektury vrcholného baroka. O vnitřní logice malostranských jezuitských staveb a nekonvenčním přístupu otce a syna Dientzenhoferů hovoří s redaktorkou Alenou Zemančíkovou historik umění Mojmír Horyna.
- 7.část – Století jezuitských zázraků. Závěrečný díl seriálu Tovaryšstvo mezi věky otevírá vhled do dějin medicíny. Historik Karel Černý bude hovořit o „století jezuitských zázraků“, které jsou zaznamenány v takzvaném Millerově seznamu mezi léty 1622 až 1722.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)