Blaszany bebenek (Plechový bubínek, 1997)

Günter Grass. Rozhlasová dramatizace románu.  Překlad Sławomir Błaut. Rozhlasová dramatizace Bożena Markowska. Hudba Małgorzata Małaszko. Zvuk Andrzej Złomski. Režie Wojciech Markiewicz.

Osoby a obsazení: Oskar Matzerath (Janusz Łagodziński),  Oskarova matka (Elżbieta Kijowska),   Koljaczkowa babička (Mirosława Dubrawska), Pielęgniarz (Adam Bauman), Jan Broński (Wojciech Wysocki), Klepp (Witold Skaruch), Gottfried Vittlar (Marek Bargiełowski), Sędzia (Bronisław Pawlik), Susi (Grzegorz Drojewski), Nuchi (Jacek Wolszczak), Debra (Włodzimierz Press), Maria (Magdalena Wołłejko), Alfred Matzerath (Henryk Machalica), Markus (Tomasz Marzecki), Wiluhn (Paweł Nowisz), Nauczycielka (Katarzyna Bargiełowska), Adwokat Marek (Obertyn), Głos męski I (Piotr Adamczyk),
Głos męski II (Cezary Kwieciński).

Natočilo Polskie radio – Teatr Polskiego Radia v roce 1997 (celkem 90 min.).

Pozn.: Akcja sluchowiska rozgrywa sie w latach 1924 – 1954, glównie w Gdansku, a jej bohaterem jest Oskar Matzerath – dziecko, które przestalo rosnac odmawiajac zgody na ponoszenie odpowiedzialnosci za okrucienstwa otaczajacego swiata i niewygody ludzkiej egzystencji. Oskar – karlowaty dobosz – po wojnie pacjent zakladu psychiatrycznego, wyjasnia dlaczego bebnieniem w blaszany bebenek, w Gdansku lat trzydziestych, próbowal zwrócic uwage doroslych na falsz jakim zaprawiona jest ich egzystencja, ale tez cala epoka, w której przyszlo im zyc.


W Blaszanym bebenku Grass przedstawia sytuacje groteskowe, czesto makabryczne, niekiedy odstreczajace, innym razem pelne poezji. Jednoczesnie swiat ogladany oczami niewygodnego „monstrum“ jawi nam sie w calej swej absurdalnosci i zlozonosci zarazem. Blaszany bebenek jest wybitna ksiazka antyfaszystowska, pelna sentymentu do rodzinnego miasta Gdanska i sympatii do polskich spraw.

Słuchowisko Blaszany bębenek – adaptacja powieści o tym samym tytule urodzonego w Gdańsku Guentera Grassa jest perłą w koronie twórczości jej autora. Przyniosła mu ona sławę, wywołując zarazem gorące polemiki w powojennych Niemczech, gdzie starano się wszelkimi sposobami zapomnieć o czasach Hitlera, fascynacji chorągwiami ze swastyką i paradnymi marszami. W owym powojennym czasie Grass był jedynym niemieckim pisarzem, który nie wahał się rozliczać z niemiecką przeszłością.
Akcja powieści rozgrywa się w latach 1924 – 1954, głównie w Gdańsku, a jej bohaterem jest Oskar Matzerath – dziecko, które przestało rosnąć odmawiając zgody na ponoszenie odpowiedzialności za okrucieństwa otaczającego świata i niewygody ludzkiej egzystencji. Oskar – karłowaty dobosz – po wojnie pacjent zakładu psychiatrycznego, wyjaśnia dlaczego bębnieniem w blaszany bębenek, w Gdańsku lat trzydziestych, próbował zwrócić uwagę dorosłych na fałsz jakim zaprawiona jest ich egzystencja, ale też cała epoka, w której przyszło im żyć.
W Blaszanym bębenku Grass przedstawia sytuacje groteskowe, często makabryczne, niekiedy odstręczające, innym razem pełne poezji. Jednocześnie świat oglądany oczami niewygodnego „monstrum“ jawi nam się w całej swej absurdalności i złożoności zarazem. Blaszany bębenek jest wybitną książka antyfaszystowską, pełną sentymentu do rodzinnego miasta Gdańska i sympatii do polskich spraw.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)