Ve znamení Kon Tiki 1/4 (1957)
Thor Heyerdahl. Dramatizace románu-reportáže Ve znamení Kon-Tiki. Překlad Dagmar Chvojková-Pallasová. Připravil Karel Pech. Režie Karel Weinlich.
Účinkují Karel Pech, Bohumil Křížek a Antonín Jedlička.
Natočeno 1957. Premiéra 2. dílu 12. 6. 1957 (Praha I, 10:00 – 10:40 h) v cyklu Vysílání pro děti.
Obnovená premiéra prvního dílu 6. 8. 2011 (ČRo 2 Praha, 21:00 – 21:30 h.) v pořadu RozHraní – Poklady z rozhlasového archívu. Obnovené premiéryv rámci cyklu RozHraní – Poklady z rozhlasového archívu, vždy v sobotu od 6.8.2011 do 27.8.2011.
Obsah: 1. Výprava se uskutečňuje – 2. Přes Tichý oceán – 3. Život na moři – 4. Přistání v Polynésii (4 x 29 min.).
Pozn.: Varianta názvu Ve znamení Kon-Tiki. – Ne každému něco říká Kon-Tiki. Těm mladším pravděpodobně vůbec, starším možná – a přece to byl před několika desítkami let jeden z prvních triumfů tzv. experimentální archeologie. Norský vědec Thor Heyerdahl se jím snažil prokázat, že Polynésie nebyla osídlena od západu, tedy z Asie, jak se tradovalo.
Na základě svých vlastních výzkumů a zkušeností v Oceánii i Jižní Americe dospěl k názoru, že tomu bylo naopak, že souhra jihoamerických (rozuměj indiánských, inckých) plavebních technologií a směru mořských proudů i větrů umožnila osídlení tichomořských ostrovů od východu, z dnešního Peru. A jak si usmyslel, tak učinil.
Postavil repliku inckého balzového voru a onu trasu prostě absolvoval. Heyerdahl s pěti muži vyrazili na voru Kon-Tiki z peruánského Callaa 28. dubna 1947. Na palubě měli 250 litrů pitné vody v bambusových rourách, 200 kokosových ořechů, potravinové balíčky americké armády a vysílačku. Tisíce kilometrů přes oceán absolvovali během 101 dnů vcelku hladce, problém pak představovalo až samo přistání, de facto ztroskotání na neobydleném ostrově v souostroví Tuamotu. Stalo se tak 7. srpna 1947.
Dlužno však přiznat, že Heyerdahlovu hypotézu o jihoamerickém osídlení tichomořských ostrovů genové rozbory nepotvrdily. Nicméně všechna tajemství se zatím vysvětlit zdaleka nepodařilo: vědci např. nemají jasno v otázce, jak se do Polynésie dostaly už v prehistorii jihoamerické sladké brambory a tykve.
Repliku pověstného voru (a nejenom jeho, ale i mnoho dalších památek a zajímavostí na život a výzkumy dr. Heyerdahla) si dnes můžou zájemci prohlédnout v muzeu KON-TIKI, nacházejícím se v norském hlavním městě Oslo.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
4 části:
1. Výprava se uskutečňuje
2. Přes Tichý oceán
3. Život na moři
4. Přistání v Polynésii