Česká krajina v obrazech německých malířů 1/5 (2011)
Václav Vokolek. Esej v autorské interpretaci.Režie Vladimír Gromov.
Natočeno 2011. Premiéra 5. – 9. 9. 2011 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 5 x 15 min.) v cyklu Psáno kurzívou. Repríza 12. – 16. 10. 2015 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.) v cyklu Psáno kurzívou.
Obsah: 1. Romantismus a krajina. – 2. Romantische Wanderung. – 3. Kříž na skále. – 4. Z Drážďan do Děčína a zpět. – 5. Převoz přes řeku.
Lit.: anonym: Václav Vokolek: Česká krajina v obrazech německých malířů (1/5). In web ČRo 3 Vltava, říjen 2015 (článek). – Cit.: Spisovatel a malíř Václav Vokolek je znalec krajiny severních Čech a díla výtvarných umělců, které tato romantická krajina inspirovala. Od místa, zvaného Porta Bohemica, které tvoří dva skalnaté břehy svírající řeku poblíž Ústí nad Labem, už směrem na sever až k moři krajina ztrácí členitost, mění se postupně v rovinu a ta se táhne až k ústí Labe do moře. Není tedy divu, že romantičtí umělci krajinu Středohoří, pískovcového Česko-saského Švýcarska, Děčínských stěn, Lužických hor i hor Krušných obdivovali a vraceli se do ní pro inspiraci. Největším z nich byl bezesporu Caspar David Friedrich, ale patří sem i Ludwig Richter, Švýcaři Anton Graff a Adrian Zingg a celá dlouhá řada tvůrců rytin a krajinných výjevů.
Knížky Romantická putování, ilustrované rytinami, začaly v 19. století vycházet stejně rychle, jak prudce stoupal zájem o výlety. Kromě nich sepisoval a kreslil České hrady český Němec František Alexander Heber, Máchův současník, který zde zaznamenával i pověsti.
Děčínský oltář Caspara Davida Friedricha dnes v děčínské zámecké kapli nenajdeme, ale pod jménem Kříž v horách je k vidění v drážďanské galerii Albertina. V obrazech Caspara Davida Friedricha hraje česká krajina mimořádnou roli, stává se součástí malířova duchovního světa.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku