Tři sestry (2003)
Anton Pavlovič Čechov. Překlad Leoš Suchařípa. Hudba Petr Mandel. Dramaturgie Jana Paterová. Rozhlasová úprava a režie Dimitrij Dudík.
Osoby a obsazení: Andrej Prozorov (Jiří Dvořák), Natalie (Tereza Bebarová), Olga (Marta Vančurová), Máša (Lenka Vlasáková), Irina (Anna Bendová), Kulygin (Václav Vydra III.), Veršinin (Jan Hartl), Tuzenbach (Vladimír Dlouhý), Solený (Pavel Rímský), Čebutykin (Ilja Racek), Ferapont (Stanislav Zindulka), Anfisa (Antonie Hegerlíková), hlasy (Radek Veselý a Jiří Štěpnička).
Premiéra 21. 4. 2003. Repríza 30. 1. 2010 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.) k 150. výročí narození A. P. Čechova; 7. 5. 2017 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.); 27. 7. 2024 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.) v cyklu Sobotní drama.
Lit.: anonym: ANTON PAVLOVIČ ČECHOV: Tři sestry. In Web ČRo, duben 2003. (anotace). – Cit.: Příběh tří sester, které v malém provinčním městě sní o novém životě v Moskvě, patří k nejslavnějším hrám Antona Pavloviče Čechova.
Desítky inscenací na českých jevištích v posledních letech dělají z Antona Pavloviče Čechova vážného konkurenta Williama Shakespeara. Proč se právě Čechovovy hry stále vracejí, když na rozdíl od Shakespeara nemají ani zvlášť vzrušující příběhy? Nabízejí totiž inscenátorům neomezené interpretační možnosti, mohou se do nich promítat naděje, touhy a deziluze celých epoch i lidských individualit. Například trojice sester v provinčním městě sní o cestě do Moskvy, jejich bratr Andrej se nechá vmanipulovat do nepodařeného manželství a nicotné kariéry, sny, lásky i naděje všech se nakonec zhroutí stejně jako představa o novém životě, který na ně čeká. A právě to, jak jednotlivé prvky hry, postavy, motivy, atd. skládají plastický obraz klíčových lidských problémů, vytváří z Čechova všechno jiné než zaprášeného čítankového klasika.
Čechovovi se nemohl pochopitelně vyhnout ani rozhlas. Většina nahrávek jeho děl je díky hereckému obsazení součástí zlatého fondu, ale také odpovídá době svého vzniku, to znamená většinou akademickému, klasickému pojetí. Po třiačtyřiceti letech sáhl tedy režisér Dimitrij Dudík po Třech sestrách s jinou představou (Tři sestry natočil v roce 1960 Miloslav Jareš). Vybral si překlad Leoše Suchařípy, text výrazně seškrtal a upravil, ale nesnažil se ho nijak aktualizovat. Jeho nová inscenace vychází z autora, ale rasantně se zbavuje čechovovských klišé. Tři sestry totiž mají ve skutečnosti daleko od obecně lyrické nálady, dlouhých zámlk a všepokrývajícího smutku. Dudík neusiluje o překvapivé, netradiční pojetí za každou cenu, ale pracuje s velmi jemnou a komplikovanou strukturou hry, abychom spolu s čechovovskými hrdinkami zahlédli ony známé „slzy skrze smích“..
Lit.: Wiesnerová, Dana: Výročí 2010: Anton Pavlovič Čechov (150 let). In web ČRo 3 Vltava, 29. 1. 2010 (článek). – Cit.: Anton Pavlovič Čechov (29. 1. 1860 – 15. 7. 1904) byl slavný ruský prozaik a dramatik, jeden ze zakladatelů moderního dramatu. Narodil se v Taganrogu v kupecké rodině. V Moskvě vystudoval medicínu a několik let poté provozoval lékařskou praxi. Ještě během studií, po otcově bankrotu, začal psát své první povídky do časopisů, především z finančních důvodů.
V roce 1888 se stal laureátem Puškinovy ceny Akademie věd, dva roky na to odjel na Sibiř, kde na ostrově Sachalin navštívil trestaneckou kolonii. Dojmy z této cesty se staly předlohou pro knihu Sachalin (1893). Na konci 80. let 19. století se kromě prózy začal více věnovat dramatu. Jeho specifické pojetí her však nebylo ze začátku diváky přijato příliš dobře. Dokonce přemýšlel o tom, že s dramatickou tvorbou přestane.
Čechovovo drama vychází ze všedního, každodenního života lidí, podaného často v komickém duchu, ze kterého se však nevytrácí i tragičnost jako součást reality. Na přelomu století vznikly Čechovovy nejznámější divadelní hry: Racek, Strýček Váňa, Tři sestry a Višňový sad.
Již v době jeho studií se u Čechova projevují známky tuberkulózního onemocnění. V roce 1898 se přestěhoval ze zdravotních důvodů na Krym, kde poznal další významné ruské spisovatele, mimo jiné Lva Nikolajeviče Tolstého a Maxima Gorkého. V květnu roku 1901 se oženil s herečkou moskevského divadla Olgou Knipperovou. V červnu 1904 spolu odjeli do jihoněmeckých lázní Badenweiler, kde 2. července 1904 zemřel.
Anton Pavlovič Čechov se ve 20. století stal celosvětově hraným dramatikem, některá jeho díla byla i filmově zpracována. Jeho hry jsou prosté i složité, předvádějí atmosféru společnosti, a snad i proto jsou dodnes divácky přitažlivé.
Jako připomenutí 150. výročí jeho narození si v sobotu 30. ledna ve 14 hodin můžete poslechnout na stanici Vltava rozhlasové zpracování hry Tři sestry v překladu Leoše Suchařípy a v režijním nastudování Dimitrije Dudíka z roku 2003.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku