Na jevišti mezi Prahou a Vídní 1/5 (2011)
Zdenka Procházková. Četba na pokračování z memoárů slavné české, rakouské a německé herečky v jejím autorském podání. Hudbu složil a na klavír doprovází Richard Mlynář. Technicky spolupracoval Jiří Vavrda. Režie Michal Bureš.
Nastudoval ČRo Olomouc v roce 2011. Premiéra 24. – 28. 10. 2011 (5 x 26 min.). Repríza 17. – 20. 7. 2018 (ČRo Plus, 23:33 h) v cyklu Radiokniha; 2. – 5. 12. 2019 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.) v cyklu Osudy.
Lit.: Sulovský, Jan: Zdenka Procházková: Na jevišti mezi Prahou a Vídní. In web ČRo Plus, 18. červenec 2018 (článek). – Cit.: Na jevišti mezi Prahou a Vídní se odehrával život slavné české, německé a rakouské herečky Zdenky Procházkové. Stejně zní i název knihy reflektující její bohaté životní osudy a zážitky.
Zdenka Procházková zářila na pražských divadelních scénách v 50. a 60. letech 20. století. Počátky její umělecké kariéry výrazně ovlivnil Karel Höger, který byl sedmnáct let jejím manželem. Hrála s ním v mnoha filmech i divadelních inscenacích.
Po roce 1968 už pro Zdenku Procházkovou role na českém jevišti nebyly, ale nezájem Prahy jí vynahradila Vídeň, kde byla velmi populární. V knížce vzpomíná na svůj bohatý život, na svého manžela a herecké kolegy, na role, které ztvárnila doma i v cizině.
Pětidílnou četbu na pokračování z knihy Zdenky Procházkové Na jevišti mezi Prahou a Vídní v jejím autorském podání natočil roku 2011 v Českém rozhlase Olomouc za technické spolupráce Jiřího Vavrdy režisér Michal Bureš.
Lit.: Bureš, Michal: À très bientôt, chère Madame! In web ČRo, říjen 2011 (článek). – Cit.: Herečka Zdenka Procházková (* 1926), jejíž jméno je v německy mluvícím světě známější a populárnější nežli u nás doma, se rozhodla, že sepíše své memoáry. Nazvala je příznačně „Na jevišti mezi Prahou a Vídní“. Právě mezi těmito dvěma městy od roku 1969 pravidelně jezdí.
K jednomu ji váže pocit domova, druhé je místem, kde realizuje své herecké sny. Počátky Zdenčiny umělecké kariéry výrazně ovlivnil Karel Höger, který byl 17 let jejím partnerem a manželem. Hráli společně v mnoha filmech a na jevišti sklízeli několik let velké úspěchy s konverzační hrou Drahý lhář. Po Högrově smrti se herecké příležitosti v Čechách zúžily na minimum a Zdenka Procházková se vydala na cestu za hranice.
Jak sama říká: „Nevím, zda to bylo rozumné řešení, ale rozhodně bylo jediné možné. Chtěla jsem hrát, a to mi rakouská a německá divadla vrchovatě dopřála.“
Prvně jsem ji uviděl v televizní Třinácté komnatě, o které se později vyjádřila nepříliš lichotivě. Od první chvíle jsem cítil, že je to charismatická osobnost. Když jsem hledal herečku, která by ztvárnila Lídu Baarovou v Četbě na pokračování ze Škvoreckého „Útěků“, padla volba právě na ni. Přišla elegantně vyhlížející, malinko distingovaná dáma, změřila si mě odtažitým pohledem a vystřihla roli Lídy Baarové jako z partesu. Když si po dokončení natočený materiál celý poslechla, pravila, že to není špatné, rozloučila se a odešla. Nebyla to ale póza, byla v tom skutečná prvorepubliková grácie.
Natáčení vzpomínek „Na jevišti mezi Prahou a Vídní“ probíhalo letos v létě v Olomouci, odkud pocházela Zdenčina maminka a kam Zdenka v dětství často jezdívala. Byly to dva dny intenzivní práce, plné radosti a profesionality. Když bylo hotovo, rozloučila se slovy: „Na shledanou příště, rejžo!“ – À très bientôt, chère Madame!
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku