Straka v říši entropie (2011)
Markéta Baňková. Dramatizace bajek pro dospělé i děti. Hudba Dominik Renč. Výběr a úprava textu Markéta Baňková a Jan Jiráň. Zvuk, střih a mastering Ladislav Reich. Ilustrace Markéta Baňková. Typografie obálky Markéta Kinterová. Design Ondřej Fučík. Reži Jan Jiráň.
Účinkují Libuše Šafránková, Barbora Hrzánová, Libuše Švormová, Ivan Trojan, Arnošt Goldflam a Jiří Lábus.
Natočeno 2011. Vydalo Tympanum 15. 11. 2011 (1 CD).
Pozn.: O lásce, zákonu setrvačnosti, manželství s alkoholikem, gravitaci, krizi středního věku, zakřiveném časoprostoru, plastických operacích, životě v nepořádku, touze po dokonalosti, kvantové neurčitosti, poezii a teorii strun…
Straka v říši entropie jsou bajky pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu. Jak lišky prochází krizí středního věku a kdo všechno chce být ideálem krásy. Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku a jak zatočit s jezevcem notorikem. Jak může notorik pád ze schodů omluvit zakřivením časoprostoru a že i myši mají určitý názor na kvantovou neurčitost.
Vzrušující témata podstaty vesmíru, která jinak bývají pro laika příliš složitá, jsou v této knize podána lehce, jakoby mimochodem. Kniha humornou formou přibližuje klasické fyzikální zákony, které pochopí malé děti, ale dotýká se i náročných témat fyziky moderní doby, určené starším dětem a dospělým. Vhodná je pro rodiče, kteří čtou dětem, ale současně hledají i knihu pro sebe. Zaujme také čtenáře, které fyzika nezajímá, nebo z ní mají dokonce strach – ti najdou především grotesku, jejíž hrdinové po cestě vědy docházejí k filosofii. Oceněno Magnésií literou 2011 – Litera pro objev roku.
Lit.: Gregor, Lukáš: Děkuji zvířátkům, že chápu termodynamiku. In web Knihožrout, 7. 6. 2012 (recenze). – Cit.: Fyziku jsem nikdy neměl v oblibě. Pamatuji si jen na usínání v lavici a na jakési vektorové čáry, které doprovázely pochyb mouchy. Z filozofie pak na názory, že pohyb vlastně neexistuje. A když bych hledal nějaké vysvětlení alespoň jednoho z fyzikálních zákonů, rozvpomenul bych se (se škodolibým úsměvem) na Newtona, kterak mu do nadýchané paruky přistává přezrálé jablko.
Přitom by fyzika mohla být napínavým výkladem světa kolem nás, zkrátka mi scházeli nadšení pedagogové a já, člověk humanitně založený, jsem v sobě dostatečnou potřebu poznávat sám od sebe neprobudil. Že lze existující fyzikální zákony vysvětlit, aniž bychom se museli šprtat sled podivných stylistických vazeb, dokázala Markéta Baňková. Poprávu ji v roce 2011 Magnesia Litery ocenila jakožto Objev roku. Debutující autorka se rozhodla napomoci ostatním rodičům, kterým pokládají jejich děti zákeřné otázky typu „Proč může hroch plavat a neutopí se??“. Příval těchto „proč“ nelze podceňovat a odbít je nevraživým „Proto!“. Buďto ztratíte u dětí respekt, nebo oni zvědavost a touhu světu rozumět (a současně pochybovat). A jestliže patříte do stejné kategorie neznafyziků jako já, šáhnete po „Strace v říši Entropie“ obdobně nadšeně.
Forma bajek je na výklad fyzikálních zákonů ideální. Zjistil jsem, že mnohem lépe vstřebávám pravidla o fungování vesmíru od slepice či pakoně než od študovaných profesorů. Ona si totiž slepice na nic moc nehraje a uvažuje selským rozumem. Navíc! Díky zvířátkům vidím, že zákony jsou všude kolem nás a dají se i využít, nejen učit jejich definice.
Útlá knížka obsahuje devět bajek, co příběh, to zákon. A pokud byste nechtěli dětem přímo bajky číst, můete jim je pustit. Tympanum převedlo do zvukové podoby čtveřici, na nichž se herecky vyřádily osobnosti jako Jiří Lábus, Ivan Trojan, Libuše Šafránková nebo Arnošt Goldflam. Zvláště pak bajka o králíkovi v Trojanově podání bude zaměstnávat nejen vaše mozkové závity, ale také bránici. Nadhled a vtip totiž jdou ruku v ruce s poučením (ne moralistním), proto si Straku dost možná přivlastníte vy sami a dětem pak jen – náležitě chytří – zodpovíte jejich otázky. To, že jste se vše dozvěděli díky hrochovi nebo ztracenému koťáku, už je věc vedlejší.
Audiokniha Straka v říši Entropie plyne krásně, opravdu jako vyprávěnky na dobrou noc. (Mimochodem, chcete-li něco ukotvit v paměti, zopakování před usnutím vám zesílí naději, že si věc zapamatujete.) Hudba sice místy nápadně připomíná jiný Renčův počin, taktéž příjemně melodické a jednoduché motivy z Tracyho tygra, ale chcete-li, berte to jako intertextový odkaz. Co bych audiozpracování vytknul, tak fakt, že se na CD dostala jen půlka knihy. Moc rád bych se zaposlouchal i do dalších bajek.
P.S.: Utvrdil jsem se, že jsem gymnázium s jedničkami a dvojkami z fyziky prošel s podivně nakumulovaným štěstím, neboť (až díky) zvířátkům jsem leccos pochopil – a u povídky „Tlusťochova přitažlivost“ mi výklad gravitace způsobil nejednu vrásku na šedé kůře. Budu si muset ta koťátka dát ještě jednou…
Lit.: Hnilička, Přemysl: Artefakty. Straka v říši entropie. In web A2, 26/2011 (recenze). – Cit.: (…) Když v loňském roce vyšla kniha Markéty Baňkové Straka v říši entropie, vyvolávala zpočátku mezi čtenáři (a mezi rodiči především) nedůvěru. Dětská kniha o fyzice? Opravdu si někdo myslí, že si děti budou s chutí číst o Archimedově zákonu? Straka v říši entropie se však stala hitem sezony – s příběhy, v nichž například opice s pakoněm zkoumají, proč hroch ve vodě neklesne ke dnu. „Dokázala vhlédnout do ducha fyziky, který se snaží odpovědět na otázky na pomezí vědy a filosofie. Udělat to v podobě, která je zábavná, je velký kumšt. O to se snaží vědecko-populární literatura. Je to krok jiným směrem, se kterým jsem se nesetkal ani v zahraniční literatuře,“ řekl o autorce při křtu knihy fyzik Jiří Grygar. Není divu, že se Straka v říši entropie dočkala také zvukové podoby. Nakladatelství Tympanum vydalo audioknihu, kde čeští herci a herečky čtou čtyři příběhy týkající se Archimedova zákona, termodynamiky, setrvačnosti a gravitace. V režii Jana Jiráně účinkují Ivan Trojan, Arnošt Goldflam, Jiří Lábus, Libuše Šafránková, Bára Hrzánová a Libuše Švormová. Vybrané čtyři příběhy jsou skutečně přitažlivé, humorné i poučné. Zúčastnění herci si tento fakt uvědomují a čtení si užívají s chutí. Jen si zkuste poslechnout povídku Králík a zákony přežití v podání Ivana Trojana nebo Tlusťochovu přitažlivost s Arnoštem Goldflamem a Libuší Švormovou. Pro audioknihu tedy platí totéž co pro knihu: pobaví a potěší nejen děti, ale i jejich rodiče.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku