Starý režim a Revoluce 1/5 (2004)

Alexis de Tocqueville. Úryvky z knihy francouzského historika. Překlad Adriena Borovičková a Vladimír Jochman. Připravil Petr Turek.  Režie Ivan Chrz.

Účinkuje Otakar Brousek I.

Natočeno 2004. Repríza 14. – 16. 11. 2011 (3 x 15 min.); 16. – 20. 6. 2014 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.) v cyklu Psáno kurzívou; 17. – 21. 10. 2016 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.) v cyklu Psáno kurzívou; 7. – 11. 5. 2018 (ČRo 3 Vltava, 9:10 h) v cyklu Esej.

Lit.: -tur- (= Turek, Petr): Alexis de Tocqueville: Starý režim a Revoluce, 5 částí. In web ČRo 3 Vltava, listopad 2011 (článek). – Cit.: Francouzský politik, politolog a historik, přesvědčený demokrat Alexis de Tocqueville (1805-1859) je znám jako autor klasického historicko-politologického díla Demokracie v Americe. Ve svých historických studiích o Velké francouzské revoluci zkoumá Tocqueville kořeny revoluce a uvádí ji do souvislosti s dalším vývojem Francie.

Už ve stati z roku 1836 poukazoval na to, že ve Francii se uspořádání státu stávalo den ze dne despotičtějším, zatímco zvyky a myšlení směřovaly ke svobodě. Podle jeho názoru byl pro Francii vždy – tedy i před revolučním rokem 1789 – charakteristický duch svobody. Tento duch však byl spíš instinktivní než uvědomělý a zároveň násilný a slabý. Tuto skutečnost pak ilustruje na událostech, které revoluci předcházely: zrušení francouzských soudních dvorů – Parlamentů – v roce 1771 a pobouření, které to vyvolalo. Tocqueville to vysvětluje tím, že už v této době Francouzi nechtěli, aby jejich záležitosti byly lépe vedeny, nýbrž si je chtěli vést sami. V tom vidí Tocqueville příznak blížící se revoluce.

Poukazuje rovněž na situaci, která revoluci bezprostředně předcházela: objevil se vládní návrh na reformu daňového systému, který se později prosadil v revoluci; shromáždění notáblů bylo proti, a přesto mělo právě toto shromáždění veřejnost na své straně – jenom proto, že stálo v opozici proti vládě. Vláda byla už dlouho odpovědná za všechno, a proto se proti ní obrátila veškerá nespokojenost. Podle Tocquevilla to nebyla přirozená cesta, byla to však první cesta, která se naskytla. Výraznou skutečností podle Tocquevilla bylo také to, že už v uspořádání předrevoluční vlády bylo možno nalézt prvky, které se prosadily i po revoluci. Nebyly to však prvky demokratické. Už před revolucí se ve způsobu organizace francouzské administrativy projevoval silný centralismus a sklon k byrokracii.

Z překladu Adrieny Borovičkové a Vladimíra Jochmana připravil Petr Turek. V režii Ivana Chrze účinkuje Otakar Brousek st. Pořad byl natočen r. 2004.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)