Daleko odkud (2011)

Claudio Magris.  Pohled italského literárního historika na dílo rakousko-židovského spisovatele Josepha Rotha ve vztahu k východožidovské tradici. Výklad Magrisova rozboru (překlad Kateřina Vinšová a Gabriela Chalupská) pro rozhlas připravil a průvodním komentářem doprovodil Miroslav Stuchl.

Natočeno 2011. Premiéra 27. 11. 2011 (60 min.).

Lit.: Turek, Petr: Schůzky s literaturou – Claudio Magris: Daleko odkud. In web ČRo, listopad 2011 (článek). – Cit.: V rozsáhlém eseji s názvem Daleko dokud: Joseph Roth a východožidovská tradice Claudio Magris přibližuje svět próz rakousko-židovského spisovatele Josepha Rotha. Knihu lze číst nejen jako úvod do Rothovy prozaické tvorby, ale také jako širší výpověď o atmosféře jedné epochy a jedné kultury – o pomalu zanikajícím starém světě rakousko-uherského mocnářství a osudech židovské menšiny uvnitř něj.

Italský prozaik, badatel a esejista Claudio Magris (nar. 1939 v Terstu) vystudoval německý jazyk a literaturu, dodnes působí jako profesor germanistiky v Terstu. Je držitelem řady prestižních literárních ocenění, např. Mírové ceny německých knihkupců ve Frankfurtu (2009). Jeho hodnotné a pozoruhodné dílo bylo přeloženo do desítek jazyků a často se pohybuje na rozhraní esejistiky a beletrie. Středem Magrisova zájmu je středoevropský kulturní prostor, jeho pohnutá historie.

Claudio Magris na sebe upozornil už svou prvotinou, rozsáhlou literárněhistorickou prací Habsburský mýtus v moderní rakouské literatuře (1963, česky 2001). Na toto dílo později navázal knihou Daleko odkud: Joseph Roth a východožidovská tradice (1971, česky 2009). K Magrisovým vynikajícím dílům patří dále jeho nejznámější román-esej Dunaj (1986, česky 1992) a kniha Mikrokosmy (1997, česky 2000).

V rozsáhlém eseji s názvem Daleko dokud: Joseph Roth a východožidovská tradice Magris čtenáři postupně odhaluje duchovní univerzum východního židovství, jehož nietzscheovsko-vitalistická a přitom humorně stoická povaha byla Rothovou odpovědí na moderní krizi hodnot a postupné odcizování jedince v měnícím se světě. Magrisova promyšlená, citlivá a hluboce erudovaná reflexe židovství, které je podle něj „trestí středoevropské a německé kultury“ a současně „paradigmatem údělu moderního člověka a jeho nejisté identity“, vzbudila svého času nejen v Itálii novou vlnu zájmu o dílo pozoruhodného tvůrce Josepha Rotha. Název knihy přebírá Magris z jednoho zápisku francouzského spisovatele A. de Saint-Exupéry: „Nepřítomnost je strašlivé slovo z této židovské anekdoty: ,A vážně chceš jet tak daleko?’ – ,Daleko odkud? ’ “.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)