Listy důvěrné 1/3 (1990)

Jiří Blažek. Třídílná hra inspirovaná životními osudy geniálního skladatele Leoše Janáčka. Scénická hudba Miloš Štědroň. Zvukový mistr Jan Kozelka. Dramaturg Jan Kolář. Režie Jan Tůma.

Osoby a obsazení: Leoš Janáček (Radoslav Brzobohatý), Zdena Janáčková (Věra Galatíková), Kamila Stösslová (Jana Paulová), David Stössl (Jiří Štěpnička), Mářa, služebná u Janáčků (Simona Stašová), Calma Veselá (Hana Maciuchová), Jelča-Gabriela Horvátová (Jaroslava Kretschmerová), profesor Zdeněk Nejedlý (Karel Urbánek), Olga Janáčková (Jitka Faltysová), doktor František Veselý (Oldřich Vlach), Kovařovic / lékař (Petr Pelzer), Míla (Vlasta Peterková), ředitel Čelanský / úředník (Vítězslav Jirsák), Max Brod (Miroslav Středa) president Masaryk (Pavel Michal) a sestra / cigánka (Zuzana Fréhárová).

Natočeno v roce 1990 (45, 41 a 43 min). Obnovená premiéra 30. 10., 6. a 13. 11. 2016 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h). Repríza 4., 10. a 17. 1. 2021 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.); 11., 18. a 25. 9. 2022 (ČRo Rádio Pohoda, 12:00 h.; 21:00 h.); 6., 13. a 20. 10. 2024 (ČRo 3 Vltava, 11:00 h.) v cyklu Radioseriál.

Lit.: Hložková, Hana:  Jiří Blažek: Listy důvěrné 1/3. ČRo Brno, říjen 2016 (článek). – Cit.:  Třídílná hra Listy důvěrné od Jiřího Blažka je inspirovaná životními osudy geniálního skladatele Leoše Janáčka. Mapuje osudové setkání a jeho celoživotní vztah s Kamilou Stösslovou. O 37 let mladší žena se stala inspirací pro řadu jeho hudebních děl, o nichž mimo jiné také pojednává jejich obsáhlá korespondence.

V roce 1917 se třiašedesátiletý skladatel seznamuje v lázních Luhačovice s půvabnou šestadvacetiletou ženou. Stösslová je vdaná matka malého dítěte a stárnoucí muž se jí, kromě obdivu k její spontánní povaze, svěří zejména s trudnými vzpomínkami na předčasné úmrtí své milované dcery Olgy. Ze žalu nad ztrátou mladé dívky se „vypsal“ v opeře Její pastorkyňa, kterou skládal sedm let. Olga, jež svého otce provázela tímto tvůrčím obdobím a tuto operu si zamilovala, se bohužel její premiéry nedožila. Nemusela pak prožívat jako její matka zlostné výbuchy zklamaného skladatele, které byly reakcí na dlouhodobé odmítání uvedení Její pastorkyně v pražském kulturním prostředí, ani reakce tehdejšího Janáčkova odpůrce prof. Zdeňka Nejedlého.

Lit.: Hložková, Hana:  Jiří Blažek: Listy důvěrné 2/3. ČRo Brno, 6. 11. 2016 (článek). – Cit.:  (….)

Stösslovi přijmou pozvání do Brna, kde se seznámí se Zdenou Janáčkovou. Mladí a veselí přátelé na chvíli rozptýlí dusnou atmosféru skladatelova domu. Manželské soužití Janáčků je poznamenáno zejména dlouhodobým odcizením Leoše, ale také jeho potřebě vyhledávat jiné vztahy např. se zpěvačkou Gabrielou Horvátovou. Z profesního hlediska se Janáčkovi daří. Komponuje Zápisník zmizelého a po dvanácti letech je konečně uvedena Její pastorkyňa v Národním divadle. Ačkoliv k této události významnou měrou přispěla pěvkyně Calma Veselá, nakonec v opeře nezpívá. Janáčkovo nedodržení slibu způsobí konec přátelství s umělkyní, která jeho tvorbu dlouhodobě propagovala a přispěla k jeho úspěchu.

Lit.: Hložková, Hana:  Jiří Blažek: Listy důvěrné 3/3. ČRo Brno, 13. 11. 2016 (článek). – Cit.:    (…)

Sedmdesátiletý Janáček jezdí do Písku za Stösslovými. Kamilin manžel kvůli obchodu často cestuje mimo domov a ona má ve skladateli spřízněnou duši a oporu. Jejich vztah je intenzivní a otevřený. Ze strany Kamily platonický, plný obdivu, vášnivý skladatel však prožívá zcela jiné city – daruje Kamile smyčcové kvarteto Milostné dopisy. Skládá Příhody lišky Bystroušky, Káťu Kabanovou, Z mrtvého domu a k 10. výročí založení republiky Glagolskou mši. Konečně má uznání a slávu, oceňují ho i ve světě. Přesto rád setrvává ve svém rodišti – v Hukvaldech, kde odpočívá a naslouchá přírodě. Zde ho navštíví Kamila, která je svědkyní i jeho posledních dnů.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)