Tom a Peťura (2006)

Pocta autorské dvojici Vlastimil Pantůček – Miroslav Skála. Klára Dvořáková. Pásmo je věnováno originálním humoristům, kteří byli v 50. a 60. letech 20. století tvůrci legendárních brněnských rozhlasových magazínů Rozhlasový měsíčník a Nashledanou v sobotu. V pořadu jsou použity také archivní ukázky, vzpomínají Liběna Skálová, Vladimír Fux a Antonín Přidal. Režie Eva Řehořová.

Připravilo Brno. Premiéra 10. 12. 2006 (60min.).

Lit.: {Dvořáková, Klára}: Tom a Peťura. In web ČRo, prosinec 2006 (článek). -  Cit.: Pořad Kláry Dvořákové, nazvaný Tom a Peťura, je rozhlasovou poctou autorské dvojici Vlastimil Pantůček – Miroslav Skála, dvojici osobitých humoristů, kteří se zasloužili o vytvoření a rozvoj tradice brněnských rozhlasových magazínů. Pořady Rozhlasový měsíčník a Na shledanou v sobotu proslavily v 50. a 60.letech brněnskou literárně-dramatickou redakci v celostátním vysílání.

Pořad si všímá také jejich vzájemného přátelství a formování zájmu o divadlo, které vyústilo spoluprací v Satirickém divadle Večerní Brno. Miroslav Skála, autor řady humoristických próz, zemřel v roce 1989 a Vlastimil Pantůček, který se kromě jiného věnoval psaní rozhlásků, zemřel v roce 1995. V pořadu na oba tvůrce vzpomíná paní Liběna Skálová a zejména jejich někdejší spolupracovníci Vladimír Fux a Antonín Přidal.

Pořad je vzpomínkou na dvě významné osobnosti brněnského rozhlasu padesátých a šedesátých let, Vlastimila Pantůčka (1923-1995) a Miroslava Skálu (1924-1989). Oba osobití humoristé se zasloužili o vznik a rozvoj tradice brněnských rozhlasových magazínů. Pořady Rozhlasový měsíčník a Nashledanou v sobotu proslavily brněnskou literárně-dramatickou redakci v celostátním vysílání.
Pásmo Tom a Peťura je vzpomínkou na jejich celoživotní přátelství a spolupráci, na jejich originální, inteligentní a nepodbízivý humor. Forma pořadu vychází z magazínové tvorby obou autorů. Reprezentuje dnes již nepoužívaný moderátorský styl, typický pro magazínové pořady padesátých a šedesátých let. Mistrovství tvorby dvojice Pantůček – Skála je zde připomínáno v náznacích, ve využití prostředků příznačných pro jejich tvorbu. V pořadu jsou použity archivní ukázky, vzpomínkové pořady i výpovědi pamětníků.
Ačkoliv je hlavním tématem pořadu rozhlasová tvorba obou humoristů, značná část pořadu je věnována formování jejich zájmu o rozhlas i divadlo. Nelze pominout také činnost Satirického divadla Večerní Brno. Vlastimil Pantůček a Miroslav Skála patřili k zakladatelům a hlavním autorům divadla a činnost literárně-dramatické redakce brněnského rozhlasu byla s prací divadla významně propojena.
Po roce 1968 byli redaktoři brněnské literárně-dramatické redakce nuceni svou spolupráci přerušit. Vlastimil Pantůček se stal autorem mnoha rozhlasových pořadů a cyklů, Miroslav Skála se věnoval především literární tvorbě a spolupráci s Loutkovým divadlem Radost. Za dobu svého působení v brněnském rozhlase vytvořili Vlastimil Pantůček a Miroslav Skála jedinečný typ magazínového pořadu. Dokázali i v neveselých dobách bavit posluchače díky svému osobitému humoru, znalostem a schopnosti předat své myšlenky a postřehy.
V pořadu, jehož režii má Eva Řehořová, na oba tvůrce vzpomíná paní Liběna Skálová a zejména jejich někdejší spolupracovníci Vladimír Fux a Antonín Přidal.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)