Spravedlnost podle Selba 1/2 (2011)

Bernhard Schlink a Walter Popp. Stárnoucí soukromý detektiv Gerhard Selb pátrá na objednávku chemického koncernu po počítačovém hackerovi. Překlad Lucy Topoĺská. Rozhlasová dramatizace  Jan Kolář. Hudební spolupráce Ivan Žáček. Zvukové efekty Jiří Litoš. Zvuk Roman Špála. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Markéta Jahodová.

Osoby a obsazení: Selb (Jiří Štěpnička), Korten (Václav Postránecký), Buchendorfová (Kateřina Winterová), Mischkey (Ladislav Špiner), Schmalz (Milan Kačmařík), Firner (Petr Dohnal), Näglsbach (Petr Nárožný), Schneider (Hanuš Bor), Newerly + řidič (Radek Valenta), Danckelmann (Vlastimil Zavřel), Fred (Marek Taclík), starý Schmalz (Antonín Molčík), Schmalzová (Jaroslava Pokorná), Boufer (Otakar Brousek I.), Schlemihlová (Bohumila Dolejšová), Babs (Jitka Sedláčková), Phillip (Oldřich Vízner), Müllerová (Marta Kučírková), barmanka 1 (Hedvika Řezáčová), barmanka 2 (Alexandra Ptáčková), kluk (David Míšek), hostinská (Růžena Merunková), sousedka + Hirschová (Jana Štěpánková), Dina (Nina Horáková), Tyberg (Petr Pelzer), dívka (Pavla Dostálová).

Natočeno 2011. Premiéra 15. a 22. 12. 2011 (ČRo 3 Vltava, 21:30 – 22:49 h.55 + min.). Repríza 17. a 24. 7. 2014 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.); 19. a 26. 2. 2017 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h.); 3. a 10. 10. 2021 (ČRo 3 Vltava, 11:00 h.) v cyklu Radioseriál.

Lit.: Velíšek, Martin: Bernhard Schlink-Walter Popp: Spravedlnost podle Selba 1/2. In web ČRo, prosinec 2011 (článek). – Cit.: Prvotina Bernarda Schlinka Spravedlnost podle Selba vypráví příběh svérázného stárnoucího soukromého detektiva. Toho osloví velký chemický koncern, který vede jeho bývalý kamarád z dětství, aby vypátral počítačového hackera, který se nabourává do počítačového systému firmy. Selb ho vypátrá. Hacker, krátce na to za podivných okolností umírá a Selb zjišťuje, že se před svou smrtí zapletl do vysoké hry s vedením firmy, když začal pátrat v její nacistické minulosti.

Bernhard Schlink (* 6. července 1944 Großdornberg ) vystudoval práva universitě v Heidelbergu a v Berlíně. Právu se věnoval i jako pedagog universit v Bonnu, Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem a Humboldtovy University Berlíně. V roce 1988 se stal soudcem ústavního soudu spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Svou beletristickou kariéru zahájil jako spoluautor detektivního románu Spravedlnost podle Selba. Vytvořil v něm postavu svérázného soukromého detektiva s pohnutou minulostí nacistického státního zástupce. K postavě se vrátil ještě ve třech románech, z nichž Die gordische Schleife získal v roce 1989 Glauserovu cenu. V roce 1995 publikoval novelu Předčítač, kterou u nás proslavilo zejména filmové zpracování britského režiséra Stephena Daldryho z roku 2008 s Kate Winsletovou v hlavní roli. Ale již sama novela udělala z autora literární celebritu, když například deník New York Times ji označil za knihu roku. Předčítač byl první německy psané dílo, které se dostalo této cti. Celkem byla novela přeložena do 39 jazyků. Česky vyšla v roce 2002 v překladu Tomáše Kafky. V češtině dále vyšel román Návrat a sbírka povídek Útěky z lásky. Zatím poslední knihou Bernharda Schlinka, která vyšla v češtině, je román Víkend, který se věnuje příběhu teroristy z RAF, po letech propuštěného z vězení.

Pozn.: »Soukromého detektiva jsem si představovala jinak, nevypadáte na to.« Takovou poznámku slýchá Gerhard Selb často.

Lidé příliš čtou detektivky drsné školy, a jejich hrdiny si přetavují do reálného světa. Z toto pak plynou nedorozumění. A těch je kolem stárnoucího, poněkud omšelého Selba víc než dost.

»…naše dobrá duše,« říkají o Selbovi. V podtextu těch slov je patrná jistá dávka despektu. Jako by dobrodušnost byla projevem slabosti. A občas zazní dokonce i výčitka, která – vzhledem k Selbovým úspěchům v oboru – nemá absolutní platnost: »Nikdy ses nenaučil dotáhnout věci do konce, nebo je nedělat vůbec… Ale možná, že je to tvoje silná stránka – útlocitně prokoukneš věci i lidi, útlocitně si pěstuješ svoje zábrany, a nakonec přece jen funguješ.« A Selb dokáže fungovat. Funguje tak dobře, že se dokonce dočká i prorocké věty: »To by byla role pro vás, zabiják, co mohl být i soukromým detektivem. « Selb je útlocitný. Přemílá v mozku každý svůj krok, sleduje spletité řetězce příčin a důsledků, zkoumá vlastní chyby, aby lépe porozuměl chybám a slabostem ostatních. Nikdy se nedokázal také zbavit pocitu viny za své působení na postu státního zástupce. V roce 1945 justici opustil a nevrátil se do ní, ani tehdy, když ostatní jeho někdejší kolegové odhodili všechny zábrany. Nevymlouvá se na svoji nevědomost, nehledá vinu jinde. Snaží se dál žít tak, aby se už sám za sebe nikdy nemusel stydět. Případ, který řeší na stránkách prvotiny Bernharda Schlinka (na níž se podílel i jeho právnický kolega Walter Popp), ho ale až bolestně nutí vrátit se do oněch let, znovu sčítat své dávné prohřešky. O to víc se snaží věc odhalit až na dřeň, nespokojit se jen se zjevnými a uchopitelnými fakty.

Bernard Schlink se proslavil zejména Předčítačem (1995, česky poprvé 1998), jehož věhlas později stvrdila i filmová verze. Nebýt tohoto úspěchu, Spravedlnost podle Selba (v originále poprvé vydaná roku 1987) by u nás možná nikdy nevyšla. Ale neberme ji jako nějakou studijní četbu, která má doplnit obraz zavedeného autora. To si ta knížka, v hávu detektivky skrývající dobrý psychologický příběh, nezaslouží. Je zajímavá sama o sobě, bez přívětivého stínu Předčítače. Autorovi postava Selba natolik přirostla k srdci, že ji dosadil i do dalších tří románů.

Lit.: anonym: Bernhard Schlink, Walter Popp: Spravedlnost podle Selba (1/2). In web ČRo 3 Vltava, 19. 2. 2017 (článek). – Cit.: Gerhard Selb, svérázný soukromý detektiv s pohnutou minulostí nacistického státního zástupce, pátrá na objednávku chemického koncernu po počítačovém hackerovi.

Prvotina Bernarda Schlinka Spravedlnost podle Schelba vypráví příběh svérázného stárnoucího soukromého detektiva. Toho osloví velký chemický koncern, který vede jeho bývalý kamarád z dětství, aby vypátral počítačového hackera, který se nabourává do počítačového systému firmy. Selb ho vypátrá.

Hacker, krátce na to za podivných okolností umírá a Selb zjišťuje, že se před svou smrtí zapletl do vysoké hry s vedením firmy, když začal pátrat v její nacistické mibulosti. Ale i Selb sám byl za války státním zástupcem plně oddaným režimu. Konfrontace se svou vlastní minulostí ho vede k tomu, že vezme spravedlnost do vlastních rukou.

Bernhard Schlink je u nás dobře známý nejen svými romány (Předčítač, Návrat) a povídkami (Útěky z lásky), ale do povědomí vstoupil především jako autor předlohy oscarového filmu Předčítač (filmové zpracování britského režiséra Stephena Daldryho z roku 2008 s Kate Winsletovou v hlavní roli). Také román Spravedlnost podle Selba byl zfilmován.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)