Příběhy 20. století (2011)

Strhující osudy lidí, kteří se nevzdali. To nejlepší z úspěšného cyklu rozhlasových dokumentů. Připravili Adam Drda, Mikuláš Kroupa a tým Post Bellum.

Vydalo Rádio Česko, Post Bellum a Paměť národa v roce 2011 (1 CD).

Obsah: 1. Člověk, který spadl do vody (Jak děti zachránily svého otce – ministra Ladislava Karla Feierabenda) – 2. Krycí jméno Margita (Příběh židovské odbojářky Štefánie Lorándové, která za války v Maďarsku zařídila falešnou identitu pro desítky ohrožených dětí) – 3. Gestapácké razítko (Příběh Pavla Macháčka a jeho židovského přítele, básníka Františka Listopada. Jeden z nich ukradl policejní razítko a ten druhý za to trpěl na gestapu a v koncentračním táboře) – 4. Lidice (Příběh vesnice, kterou v červnu 1942 vyhladili nacisté, zná v Čechách každý. To ale ještě neznamená, že jsou ve všeobecném povědomí i osudy těch, kdo likvidační akci přežili, především lidických dětí) – 5. Ze sovětského lágru k RAF (Příběh Imricha Gablecha, který ukradl letadlo a chtěl bojovat s Poláky proti nacistům. Kdo by čekal, že ho zatknou a uvězní Rusové?) – 6. S komunismem jsem nikdy nekoketovala (Příběh řeholnice Anny Magdaleny Schwarzové, kterou uvěznili nacisté v Terezíně, protože byla Židovka – a komunisté v Pardubicích, protože byla katolička) – 7. S volně plujícími mraky (Milostný příběh skauta a politického vězně Luboše Jednorožce a Olinky Vosátkové. Jak a proč lidé z Post Bellum kopali poklad) – 8. Dejte toho spratka pryč! (Příběh Milušky Havlůjové rozené Pomplové, kterou Státní bezpečnost odtrhla od syna a nutila ji, aby se stala konfidentkou) – 9. Poděkování na závěr.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)