Rozhlasová kritika – zdroj informací?

Získávání informací o rozhlasových hrách probíhá na různých frontách. Nejjednodušší je prostě okopírovat údaje z programu, který každý týden vyvěšuje Český rozhlas na svých stránkách. Panáček chce však pojmenovat svoji říši co možná nejvíce do široka i hluboka, a tak mu údaje o nových a dosud vysílaných hrách nestačí; musí proto i do archívů…

Velkým pomocníkem jsou mu křestní listy inscenací, kde většinou nalezne maximum potřebných údajů: herce, autory, dramatizátory, režiséry, zvukaře… I data natáčení lze zjistit s přesností na hodinu. Jenže – Panáček chce ještě více – a tak čerpá z novin či časopisů.

Vzpomínáme na ty blahé chvíle, které jsme s Panáčkem proseděli ve studovně Moravské zemské knihovny, kde jsme mohli v klidu prostudovávat několik dochovaných ročníků časopisu Svět mluví… nebo novější jeho nástupce, až po Týdeník Rozhlas. – A právě Svět mluví obsahoval vydatné kritiky Jiřího Valji (pod značkou J.Va), jenž týden co týden hodnotil výsledky práce rozhlasových tvůrců, přičemž neopomněl většinu z nich vyjmenovat, za což mu s Panáčkem srdečně děkujeme. Stejné díky patří panu M. Havlovi, jehož kritiky vycházely v letech 1937-38 v deníku Národní osvobození; i on poskytoval mnoho důležitých údajů a postřehů, které bylo lze zpracovat do formy úhledných bibliografických záznamů a tu a tam jsme z jeho kritik něco odcitovali.

Rozhlasová kritika měla své místo i v brněnském Hostu do domu; zde však nutno zmínit se o nepřímé úměře: čím fundovanější kritik, tím méně relevantních údajů. Zatímco v padesátých letech si kritik ve svém neumětelství pomáhal tím, že nutný počet řádků získával výčtem jmen tvůrců a interpretů (což si Panáček i já pochvalujeme), vzdělaní a inteligentní kritici z let šedesátých provádějí odborné filozofické i etické vhledy do tématu hry a my – bibliografové – zůstáváme ochuzeni o pro nás důležitá data.

Však posuďte sami – dnes zveřejňujeme veškeré údaje, co se nám podařilo získat z Hostů do domu z let 1961 – 1963. Více než název, autora a rok se asi nedozvíte… Ale lepší něco nežli nic, ne?

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)