Vaše jméno je uvedeno v protokolu (1990)
Rolf Defrank. Rozhlasová hra podle dokumentárního materiálu o konferenci ve Wannsee 20. 1. 1942. Překlad Vladimír Merhaut. Odborná spolupráce při realizaci Milena Imhoffová. Dramaturg Jan Kolář. Režie Arne Imhoff a Petr Adler.
Osoby a obsazení: prof. dr. Robert Kempner v roce 1983 (Miroslav Doležal), prof. dr. Robert Kempner v roce 1947 (Pavel Soukup), speaker (Jan Vágner), Eliahu Rosenberg (Ota Sklenčka), předseda jeruzalémského soudu Landau (Rudolf Pellar), SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich, šéf bezpečnosti (František Němec), Stuckart, státní sekretář a tajemník Říšského ministerstva vnitra (Josef Vinklář), Neumann, tajemník Úřadu zplnomocněnce za čtyřletý plán (Otakar Brousek I.), Leibbrandt, tajemník Říšského ministerstva pro okupovaná východní území (Milan Riehs), Klopfer, tajemník stranické kanceláře NSDAP (Václav Mareš), SS-Gruppenführer Hofmann (Jiří Schwarz), SS-Gruppenführer Müller (Oldřich Janovský), Bühler, tajemník Úřadu Generálního gouvernementu v Krakově (Oldřich Vlach), SS-Obersturmbannführer Eichmann (Jiří Štěpnička).
Natočeno 1990. Premiéra 19. 2. 1991 (Vltava, 19:55 – 21:15 h.) v cyklu Týden izraelské kultury. Obnovená premiéra 8. 3. 2012 (ČRo 3 Vltava, 20:00 – 21:20 h.).
Lit.: Pekárek, Hynek: Rolf Defrank: Vaše jméno je uvedeno v protokolu. In web ČRo 3 Vltava, březen 2012 (článek). – Cit.: Rozhlasová dokumentární hra německého scenáristy a dokumentaristy vychází z autentických materiálů z nechvalně známé konference ve Wansee. V lednu 1942 se sešla špička nacistického vedení státu a připravila realizační plán pro úplné vyvraždění Židů. Hra rekonstruuje zejména jeden ze soudních procesů vedených proti strůjcům konference a přináší i otřesné výpovědi svědků nacistického teroru v koncentračních táborech.
Nechvalně známá konference se konala v luxusní vile na břehu jezera Wansee, před válkou oblíbeného turistického cíle Berlíňanů. V úterý 20.ledna 1942 tu proběhlo za účasti vysokých státních představitelů nacistického Německa a špiček SS jednání o konečném řešení židovské otázky. Pod tímto byrokratickým označením se skrýval nelítostný plán cíleného vyvraždění Židů. Cílem nacistů byla totální likvidace židovského národa na všech územích, kam dosahovala jejich moc. K tomu sloužila síť koncentračních táborů, kde měli být Židé, svezení ze všech koutů Evropy systematicky likvidováni v plynových komorách a nesnesitelnými životními podmínkami.
O tom však dochované protokoly přísně utajované schůzky a objevené až po válce v americkém dokumentačním středisku, ve kterém se dohledávaly důkazní materiály pro procesy vedené proti prominentním nacistům a válečným zločincům, nehovoří. Styl protokolu je přísně byrokratický a z pověstnou německou důkladností se zabývá dokonalou aplikací norimberských rasových zákonů. Největší zločin v dějinách, sprostá loupežná vražda páchaná na příslušnících jednoho národa se tu skrývá pod slovy evakuace, vytlačení či vystěhování. Dnes už víme, jaká byla skutečnost. V jakých podmínkách žili lidé v takzvaných „tranzitních ghettech“ nebo „táborech na Východě“, jaký děsivý osud jim byl připraven a jakou konečnou podobu mělo řízené „stěhování“ – strastiplná cesta ve vagonu pro dobytek, na jejímž konci čekala smrt.
Za jeden z tragických důsledků konference nepochybně patřilo i vyvraždění terezínského rodinného tábora. V noci z 8. na 9. března 1944 zahynulo v plynových komorách Osvětimi 3761 Židů, občanů Československa. Tento brutální čin připomínáme rozhlasovým posluchačům právě v den smutného výročí i prostřednictvím této hry.
Protokoly z konference ve Wansee (český překlad) zde.
Dokumentární hra Rolfa Defranka přibližuje konferenci ve Wansee ve výpovědích jejich strůjců, které po válce stihla spravedlnost a stanuli před soudem. Bohužel proti mnohým z nich a mnohým horlivým vykonavatelům závěrů konference bylo trestní řízení často zastaveno, či jim německá justice v padesátých letech tresty prominula.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku