Hovory o hledání – Z historie undergroundu 1/6 (2012)

Šestidílný cyklus připravený pro pořad Hovory ohledání. Připravila Ivana Denčevová.

Hovoří badatel František Stárek–Čuňas a historik Michal Stehlík.

Připravil ČRo 6 v roce 2012. Premiéra prvního dílu 26. 1. 2012.

Obsah: 1. Tančit v roce 1957 rokenrol? Trestný čin, pod vlivem západního štvavého imperialismu. – 2. Šedesátá léta a vlasatci. – 3. Časopis Vokno a soudní procesy.

Lit.: Denčevová, Ivana: Z historie undergroundu. In web ČRo 6, leden 2012 (anotace). – Cit.: V 1. dílu se tentokrát ocitneme v takovém trochu zvláštním světě… Ještě se nejedná o typický příběh undergroundu a jeho střetnutí se s politickou mocí v komunistickém Československu, ale přesto je to příklad, jistý důkaz, jak se režim hodlá postavit k těm, kteří mají vlastní názor a možná také dávku odvahu, věnovat se muzice, která je oslovuje.

Říjen roku 1957, pražský Mánes… Devatenáctiletý mladík Bob Schlonz tam uspořádal večírek před svým odchodem na vojenskou službu. A na magnetofonu si pouštěli rokenrol… A jak to dopadlo? Padlo pět soudních rozsudků, které znamenaly desítky měsíců v kriminále…

Lit.: Ulrichová, Silvie: Renesance undergroundu nejen ve vysílání Českého rozhlasu. In web ČRo 6, leden 2012 (článek). – Cit.: Šestka Českého rozhlasu připravila pro své posluchače exklusivní výlet světem undergroundu. Každý poslední čtvrtek v měsíci se v následujícím půlroce přeneseme díky redaktorce Ivaně Denčevové a pořadu Hovory o hledání ke kořenům fenoménu s názvem underground.

Tento mimořádný cyklus mapuje etapu historie, ve které právě Und a jeho představitelé sehráli mimořádnou a výjimečnou roli a stali se součástí politického podhoubí undergroundu. Diskutovány budou jednotlivé etapy a příznačné a charakteristické události daného období, jako například srpen 1966 a největší násilný zátah KSČ proti takzvaným máničkám nebo souvislosti a témata Lennonovy zdi.

Pravidelnými hosty ve studiu budou: badatel a aktér Und František Stárek Čuňas a historik a děkan Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík. Jednotlivé díly budou doplněny archivními ukázkami, výpověďmi zúčastněných osob a komentáři a informacemi z dobového tisku.

„Znalost undergroundu a jeho vnímání není jen o pohledu do minulosti. Je to i připomínkou toho, že má smysl prosazovat a definovat individuální svobodu. Underground je tak nejlepší příklad vyjádření svobody jednotlivce.“ Těmito slovy vyjadřuje Michal Stehlík stěžejní přínos undergroundu pro dnešní mladou generaci.

První díl zazní na vlnách Šestky ve čtvrtek 26. 1. od 19. 30 a přenese své posluchače do dění roku 1957 a událostí spojených s tzv. „rokenrolem v Mánesu“.

Existuje vůbec underground a má v dnešním prostředí význam? „Underground existuje bez ohledu na politické zřízení. V našem konkrétním případě můžeme hovořit o době renesance undergroundu. Underground se vrací ke svým kořenům a jeho současné společenství je neobyčejně živé,“ hodnotí František Stárek Čuňas.

Neobyčejný seriál Hovorů o hledání uzavře na konci června téma akce „Asanace“ a působení Und v exilu. „Pokud odhalíme další zajímavé náměty a pohledy a současně budou mít naši hosté chuť se na pořadu nadále podílet, budeme uvažovat o pokračování tohoto jedinečného cyklu,“ uzavírá autorka projektu, Ivana Denčevová.

Pozn.: Další díl historie českého undergroundu jsme nabídli v Hovorech o hledání. Tentokrát se mluvilo o časopisu Vokno a soudních procesech, kterými postihovali komunisté jeho redaktory. Kdo si dnes pamatuje neuvěřitelný pocit vítězství, když se vám dostalo některé číslo do rukou? Ale zadarmo to nebylo. (anotace)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)