Osudy – Jan Koblasa 1/10 (2012)
Rozhlasové vzpomínky sochaře, malíře a grafika. Připravil Miloš Doležal. Technická spolupráce Ladislav Reich.
Natočeno 2012. Premiéra 9. – 13. a 16. – 20. 4. 2012 (10 x 30 min.).
Pozn.: Na webu ČRo 3 Vltava zveřejněno v říjnu k úmrtí J. Koblasy.
Obsah: 1. Vzpomínky na dětství. – 2. Do Teplic. – 3. Praha 1952. – 4. Šmidrové. – 5. Po škole. – 6. S Medkem a cesta za hranice. – 7. Emigrace a Divadlo za branou. – 8. Život a práce v Německu. – 9. Návraty po roce 1990. – 10. Mahler v Jihlavě.
Lit.: Doležal, Miloš: Osudy Jana Koblasy. In web ČRo 3 Vltava, 10. říjen 2017 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Ve věku nedožitých 85 let zemřel minulý týden uznávaný exilový umělec Jan Koblasa. Sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů prošel ve svém rozhlasovém ohlížení podrobně svým životem – od táborského dětství, přes „učednictví“ v Teplicích a v Praze až po odchod do německého exilu a návrat do vlasti po roce 1990. Vzpomínal na své přátele a spolupracovníky, uvažoval o smyslu tvorby, popsal vznik jedovnického oltáře i jihlavské Mahlerovy sochy. Věcně, s humorem a bez sentimentální vaty.
Sochař, malíř a grafik Jan Koblasa (5. 10. 1932 – 3. 10. 2017) patřil k výrazným osobnostem evropského umění druhé poloviny 20. století. V padesátých letech studoval na AVU v ateliérech Jana Laudy, Otakara Španiela a Karla Pokorného. Ne tehdejší nepříznivou atmosféru totalitního režimu reagoval provokujícími neodadaistickými akcemi, které vyústily v založení recesistické skupiny Šmidrů. Po celá šedesátá léta se Jan Koblasa aktivně účastnil domácího výtvarného dění, organizoval a vytvářel svobodný prostor pro neoficiální tvorbu mladé umělecké generace. V roce 1960 inicioval dvě neveřejné výstavy příznačně nazvané Konfrontace. Tehdy ho hluboce ovlivnilo přátelství s Mikulášem Medkem a Vladimírem Boudníkem a také úzká spolupráce s Krejčovým Divadlem za branou. Významným a v té době průlomovým počinem byla sakrátlní realizace (společně s Mikulášem Medkem) v jedovnickém kostele.
Srpnová okupace Československa v roce 1968 zastihla Jana Koblasu v Itálii. O rok později získal azyl v Německu a začal působit v Kielu na Mathesius Kunsthochschule jako vedoucí pedagog sochařského ateliéru. Od roku 1982 žil a tvořil v Hamburku.
Připravil: Miloš Doležal
Technická spolupráce: Ladislav Reich
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku