Slunné stráně Gruzie v průmyslovém středu Čech aneb Kladenské dvorky (2012)
Jiří Kamen. Dokument.Spolupráce při natáčení a na scénáři Lukáš Kamen. Použitá hudba Jana Koubková a Bora Kříž. Výběr hudby Marek Smetana. Technická spolupráce Pavel Dejmek.
Hovoří fotograf Jiří Hanke, sochař Zdeněk Manina, hudebník Boris Jedlička, zvukař Jan Holzner, archivářka Květa Hrnčířová a pamětnice Alena Satýnková v bývalé dělnické čtvrti Podprůhon, jejíž skurilní architektura tvořená ve stylu „od výplaty k výplatě“ malým zázrakem přežila do současnosti, která se postupně stává uměleckou kolonií, kde se každý rok koná multikulturní festival Kladenské dvorky.
Četba „podprůhonských“ literárních fragmentů Lukáš Příkazký.
Natočeno v roce 2012. Premiéra 11. 4. 2012 (60 min.). Repríza 14. 6. 2014 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava.
Lit.: -jk- (= Kamen, Jiří): Slunné stráně Gruzie v průmyslovém středu Čech aneb Kladenské dvorky. In web ČRo, duben 2012 (článek). – Cit.: „Jádro obyvatel Syslího údolí se mění jen zvolna. Pamětníci vynikají dlouhověkostí, jako by stráně Syslího údolí nebyly součástí průmyslového města, nýbrž vinorodými svahy slunné Gruzie…“, napsal František Stavinoha ve své próze Hvězdy nad Syslím údolím situované do kladenské čtvrti Podprůhon.
Kladenský fotograf Jiří Hanke rád cituje Stavinohův popis investičního systému stavby a oprav domků v Podprůhonu „od výplaty k výplatě“. Tento originální přístup stavebníků se projevuje v nezaměnitelné „podprůhonské architektuře“.
Průvodcem autora dokumentu Jiřího Kamena v podprůhonských uličkách a zákoutích byl právě fotograf Jiří Hanke. Kladno představuje v díle Jiřího Hankeho obdobně důležité téma jako Ostrava ve fotografiích Viktora Koláře nebo Sovinec a jeho okolí v tvorbě Jindřicha Štreita. Hanke je autorem dokumentárního cyklu Lidé z Podprůhonu, ve kterém „portrétoval“ zdejší občany, často skurilní postavy z okraje společnosti. Podařilo se mu skvěle zachytit atmosféru a poezii tohoto zvláštního místa.
Jiří Kamen natáčel s pamětnicí Alenou Satýnkovou, s archivářkou Květou Hrnčířovou mluvil o historii Podprůhonu, jehož podobu ve 30. letech také popsala spisovatelka Marie Majerová ve fejetonu Hornický Betlém.
Natáčeli jsme také se sochařem Zdeňkem Maninou, hudebníkem Borisem Jedličkou, zvukařem Janem Holznerem, kteří po roce 1989 v Podprůhonu našli nový domov, nebo alespoň ateliér jako Zdeněk Manina. Hlavním tématem těchto rozhovorů byl multikulturní festival Kladenské dvorky. Každý rok Kladenské dvorky „obsazují“ desítky podprůhonských dvorků a zahrad. Mezi vystavujícími objevíme i významná jména českého výtvarného umění: sestry Válovy, Vladimír Kokolia, Olbram Zoubek, Aleš Veselý nebo Kurt Gebauer.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku