Vila Tugendhat – Skleněný dům (2012)
Po rozsáhlé rekonstrukci byla v Brně otevřena jedna z nejslavnějších funkcionalistických staveb u nás, zapsaná na seznamu UNESCO – Vila Tugendhat, postavená v letech 1929-1930 německým architektem Ludwigem Mies van der Rohe. Světově proslulá stavba je unikátní nejen svým architektonickým řešením a technickým zázemím, ale také svojí pohnutou historií. Kompozici pořadů o vile připravila Olga Jeřábková. Dramaturg Jiří Kamen.
Připravilo Brno v roce 2012. Premiéra 28. 4. 2012 v rámci projektu ČRo 3 Vltava „Skleněné dny“ v cyklu Víkendová příloha. Veřejná přehrávka 18. 7. 2012 pod názvem „Slunce, světlo, vzduch“ v rámci cyklu Audiokabinet – Měsíc autorského čtení, Brno (Divadlo Husa na provázku, 17:30 h.). Následovala beseda s Dagmar Černouškovou, moderovala Olga Jeřábková.
Obsah: 1. Místo na kopci. S arch. Janem Sapákem o historii domu. – 2. Forma, funkce a souvislosti. Nad obdobím funkcionalismu a filosofií bydlení ve vile se zamýšlejí historikové umění prof. Jiří Kroupa a dr. Dagmar Černoušková; novodobou historii připomene Daniela Hammer-Tugendhatová, nejmladší dcera stavebníků a její manžel Ivo Hammer, historik umění a restaurátor, který jako šéf mezinárodního poradního sboru na rekonstrukci dohlížel. Zazní i zvuk původního klavíru, který se ve vile dochoval. – 3. Rytmus prostoru. Vilou provází její ředitelka ing. arch. Iveta Černá. 4. Čím zněla doba. Muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň o hudebním Brně konce třicátých let minulého století. Ukázky z děl Ervína Schulhoffa, Václava a Vítězslavy Kaprálových, Bohuslava Martinů, Jaroslava Ježka.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku