Ekonomické pohádky (2011)

Martin Řepa. Pohádky, z nichž se děti dozví něco z praktické ekonomie. Hudba Martin Řepa.

Čte Martin Řepa.

Natočeno 2011. Vydal Institut praktické ekonomie v roce 2011 (1 CD jako příloha knihy).

Obsah: O zázračné Investici, O krutém draku Dluhovi, O dobrém hospodáři Zisku, O pyšné Nabídce a rozmazlené Poptávce, O nenasytné Inflaci.

Pozn.: Rytíř pobídl koně, vytasil meč a vrhl se na draka. Ten se nechtěl z paláce hnout a jeho pět hlav šlehalo plameny a ničilo vše, co stálo v cestě… Že už jste tohle někde slyšeli? Ano, draky, králi a rytíři se to v pohádkách jen hemží, ale ještě nikdy se v pohádkovém příběhu neobjevil ukrutný drak Dluh, rytíř Splácel, král Trh nebo hospodář jménem Zisk.

Základní ekonomické pojmy a principy jsou zde podané netradiční, avšak zábavnou formou, která zaujme děti a překvapí i mnohé dospělé. Autor si neklade za cíl poučovat, vychovávat ani předkládat ekonomické rozbory a důkazy. Prostřednictvím pohádkových příběhů s nádechem moudrosti našich předků se jen snaží předat dětem poselství, že i v dnešním světě ekonomiky a financí platí, že „bez práce nejsou koláče“ a „dobro nakonec zvítězí nad zlem…“

Lit.: Francová, Pavla. Ekonom píše pohádky: v hlavní roli drak Dluh. In web Lidovky, 28. 12. 2011 (rozhovor). – Cit.:  Drak Dluh, rytíř Splácel, král Trh. To jsou hrdinové Ekonomických pohádek, jejichž autorem je Martin Řepa z Institutu praktické ekonomie. „Dnešní ekonomická situace je tak nepřehledná, že se v ní nevyznají ani ekonomové. Mým cílem bylo vrátit se formou pohádkových příběhů k základním principům tržní ekonomiky,“ říká.

LN Proč jste se rozhodl napsat a vydat Ekonomické pohádky? Co vás k tomu vedlo?
Důvody byly dva. Dnešní ekonomická situace je tak nepřehledná, že se v ní často nevyznají ani sami ekonomové. Mým cílem bylo tedy vrátit se formou pohádkových příběhů k základním principům tržní ekonomiky, které jsou ve své podstatě jednoduché, neměnné a měly by být srozumitelné i dětem jako budoucím hospodářům. Druhým důvodem pak byla skutečnost, že pokud jsme nepoučitelní my, dospělí, nesmíme dopustit, aby stejné chyby dělaly naše děti.

LN Kde jste čerpal inspiraci pro své pohádky? Viděl jste třeba něco podobného v zahraničí?
Možná to bude znít úsměvně, ale jednoho večera jsem si sedl k počítači a začal psát. Prostě mě, jak se říká, políbila múza. Neustále hledám nové způsoby, jak šířit ekonomickou osvětu a jak pomoci lidem, aby se kvůli neznalosti, případně chybným rozhodnutím nedostali do finančních problémů. Ekonomické pohádky jsou tedy jen další formou vzdělávání. V zahraničí jsem inspiraci nehledal, avšak vzhledem k ekonomické situaci v ostatních zemích bych očekával, že také tam si brzy začnou podobné pohádky vyprávět.

LN Proč jste do svých pohádek zvolil právě tyto ekonomické pojmy a fenomény, jako jsou dluhová problematika, investice, inflace, zisk?
Všechno jsou to ekonomické pojmy, které se dnes skloňují ve všech pádech. Výběr byl tedy poměrně snadný. Více než o výklad samotných pojmů jsem se však pokusil o odkrytí zákonitostí a principů, na kterých celá tržní ekonomika stojí. Je snadné mechanicky odříkat definici inflace, ale mnohem důležitější je pochopit její pravou podstatu.

LN Zvažoval jste, že využijete i jiné příběhy?
Samozřejmě, ekonomických pohádek by se dalo napsat mnoho. Zvláště v této pro ekonomy fascinující době, kdy se vhodná témata objevují na každém kroku. Ale stejně tak jako vánoční příběh je jen jeden a vyprávíme si ho již přes dva tisíce let, také já po sobě raději zanechám jednu jedinou pohádku, kterou budou moji synové číst svým dětem, než abych napsal sto dalších, na něž si nikdo za pár let ani nevzpomene. Rozhodnutí, zda pokračovat, tedy nechám především na zájmu čtenářů.

LN Máte nějaké ohlasy od rodičů? Víte, jak si vaše pohádky stojí u dětí?
Nedělal jsem si žádný průzkum nebo anketu, abych zjistil, jak se mé dílo dětem líbí. Úplně mi stačí, když vím, že ho poslouchají a že neskončilo takříkajíc v šuplíku. Největším překvapením však pro mě bylo, že ekonomické pohádky neposlouchají jen děti, ale také jejich rodiče. A někdy dokonce ještě s větším zaujetím.

LN Pro jaké děti je to vlastně určeno? Není to pro ně moc složité?
Pohádky jsem nepsal se záměrem oslovit konkrétní věkovou skupinu dětí. Spíše mi šlo o to, nabídnout je všem, které dokážou oslovit a něco jim přinést. Ať už je to batole, kterému čte maminka na dobrou noc, nebo obchodní zástupce, který si cestou na důležitou schůzku poslechne v autě třeba pohádku o nabídce a poptávce.

LN Co je podle vás hlavní problém nebo záludnost klasických pohádek z ekonomického pohledu?
Pohádky končí většinou slovy „byla svatba, a jestli nezemřeli, žijí šťastně dodnes…“. Ve skutečné ekonomice nic netrvá věčně, po období růstu přichází zákonitě pokles, jak se můžeme každý na vlastní kůži přesvědčit právě v dnešní době. Bohužel ani ten kouzelný dědeček nám nepřispěchá na pomoc, jak by si asi mnozí z nás přáli.

LN Jaké pohádky podle vás ukazují dětem špatný pohled na fungování ekonomiky, peněz, práce, bohatství?
Předpokládám, že naši předci nevyprávěli svým dětem pohádky proto, aby je ekonomicky vzdělávali a naučili je dobře hospodařit. Proto nelze s jistotou říci, zda je nějaká pohádka z ekonomického pohledu dobrá či špatná. Vždy záleží na jejím výkladu. I ten princ na bujném oři může být pro jedny chrabrý hrdina a pro druhé padouch, který týrá nebohého draka.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)