Vzpoura mozků 1/5 (2012)
Václav Šorel. Rozhlasový seriál podle známého komiksu časopisu ABC pro děti a mládež. Dramaturgie Milena Lukavská. Hudba a zvukové efekty Tomáš Pergl. Zvukový mistr Milan Křivohlavý. Režie Vlado Rusko.
Osoby a obsazení: Hal (Aleš Procházka), Olaf (Kamil Halbich), Marek (Lukáš Hlavica), Oskar, počítač (???), Ol Jensen, pozemský vědec (Petr Pelzer) a další.
Natočeno 2012. Premiéra 1. dílu 28. 5. 2012 v pořadu Domino (ČRo 2 Praha, 19:10 – 21:00 h.). Repríza 1. dílu 25. 2. 2018 (ČRo Rádio Junior, 18:10 h).
Vydal Radioservis v roce 2012 (1 CD extra obsahuje rozhlasový seriál, v datové stopě komiks a scénář). Repríza 9.-13. 5. 2016 v pořadu Klub Rádia Junior (ČRo 2 Praha).
Pozn.: Ocitáme se na palubě obří vesmírné lodi, která se vrací na planetu Zemi z několikaletých cest za hranicemi sluneční soustavy. Členové posádky se probouzejí z hibernačního spánku a poté, co nacházejí zničené a pusté základny a výzkumné laboratoře na Marsu a Měsíci, začínají tušit, že na rodné planetě se za ty desítky let, jež tam zatím proběhly, něco škaredého přihodilo. Vládu nad ní totiž postupně převzali roboti. Výměnou přirozených mozků za umělé se jim podařilo přeměnit významné politiky a vědce na roboty, aniž by si toho kdokoliv všimnul. Aby toho nebylo málo, tak, řízeni hlavním robotem, takzvanou jedničkou, vytvořili silové pole kolem celé planety, které je napájí energií. Lidstvo živoří v několika velkoměstech pod antipoli, ve kterých umělá inteligence nefunguje, živí se řasami a marně hledá cestu ke svobodě. Přílet dobře vyzbrojeného Prométhea se v takové situaci jeví jako opravdové požehnání z nebe. A válka o znovudobytí planety může začít… (anotace podle Komiks.cz)
Lit.: Šorelová, Magdalena: Legendární komiksový příběh Vzpoura mozků poprvé na vlnách Dvojky Českého rozhlasu. In web ČRo 2 Praha, květen 2012 (anotace). – Cit.: Málokdo z dnešních čtyřicátníků nebo padesátníků si dokázal představit svoje dětství bez časopisu ABC. A tak pořad Domino udělá radost nejen dnešním teenagerům, ale i pamětníkům.
Oslovili jsme totiž autora známého komiksu Vzpoura mozků pana Václava Šorela, zdali by svůj příběh nezpracoval do rozhlasové podoby. On s nadšením souhlasil, a tak v týmu s dramaturgyní Milenou Lukavskou, režisérem Vladem Ruskem, autorem hudby a zvukových efektů Tomášem Perglem a zvukovým mistrem Milanem Křivohlavým vytvořil seriál, který přinese Český rozhlas Dvojka v týdnu od 28. 5., každý všední den v Dominu.
Příběh Vzpoura mozků, ve kterém se posádka kosmické lodi Prométheus vrací z vesmírné výpravy a najde naši planetu okupovanou z větší části roboty, vycházel na pokračování v oblíbeném časopisu ABC v sedmdesátých letech. O jeho grafickou podobu se postaral malíř František Kobík a nikdo tehdy netušil, jak se příběh stane populární.
Od té doby několikrát vyšel v nejrůznějších knižních podobách a v loňském roce dokonce i elektronicky.
Mnohé z vás teď možná napadá myšlenka, jestli může být tak starý příběh ještě zajímavý a populární. Myslím si, že ano. Autorovi se totiž tehdy podařilo upozornit na nebezpečí, které lidstvu může hrozit od umělé inteligence.
Vždyť mnohé z toho, co se v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století zdálo čirou utopií, dnešní doba už překonala. Umělá inteligence, nebo chcete-li počítače, náš život úplně změnily a bůh ví, co přinese budoucnost.
Je samozřejmé, že nová „Vzpoura“ se od té původní liší. Autor se logicky za dobu delší než čtvrtstoletí posunul dopředu a hlavně se dopředu posunula i technika. A tak do inovovaného příběhu přibyl další, velmi důležitý člen posádky – umělá inteligence v podobě holografické projekce jménem Oskar. Jak se ale Oskar zachová pod tlakem hlavního pozemského robota prozrazovat nebudeme. To už si poslechněte sami.
Lit.: Hnilička, Přemysl: Červnové premiéry (nejen) pro děti. In Týdeník Rozhlas 28/2012 (recenze). – Cit.: Český rozhlas 2 – Praha nadělil v červnu svým dětským (i dospělým) posluchačům hned dva dárky. V obou případech jsou příběhy známy z komiksů a oba příběhy jsou v rámci fanouškovské obce zcela kultovní (jak je toto slovo nadužíváno, zde má svůj smysl).
V rámci pořadu Domino byl odvysílán pětidílný seriál Vzpoura mozků, který byl zpracován podle komiksu Václava Šorela a kreslíře Františka Kobíka. Příběh, který v sedmdesátých letech vycházel na pokračování v časopisu ABC, pracuje s příběhem dávné vesmírné výpravy, která se po staletích vrací zpět na Zemi a postupně zjišťuje, že nic není, jak bývalo; planetu ovládli roboti, kterým lidé dali až příliš moci. Komiks, volně pracující s motivy Čapkova R. U. R. i dalších vědeckofantastických děl, zůstal dodnes v paměti několika generací čtenářů a nová, rozhlasová verze dává tušit, že se tento fenomén převalí i přes generace další. Rozhlasový tvůrčí tým dokázal příběh výborně ozvučit (efekty Tomáš Pergl, zvukový mistr Milan Křivohlavý) a v režii Vlada Ruska se hercům (Aleš Procházka, Kamil Halbich, Lukáš Hlavica a další) podařilo dobře charakterizovat jednotlivé postavy. Námitky lze mít snad jen k přílišnému upřednostnění vypravěče, to však bývá u „dominovských“ seriálů téměř poznávacím znamením.
Nová úprava ikonického komiksu pracovala s několika inovacemi, mezi jinými s nově přidaným hlavním počítačem Prométhea, Oskarem. Ten v příběhu představuje výjimku z pravidla – jako jediný z robotů zcela akceptuje první zákon robotiky a raději se sám zneschopní, než by zaútočil – ovládán hlavním počítačem ze Země – na lidské osazenstvo vesmírné lodi. Ke škodě seriálu byla zcela zrušena celá dějová linie, která pracovala s roboty (vzpomínají pamětníci na Prvního?), takže se celý děj soustředil pouze na osazenstvo Prométhea, jeho komunikaci se Zemí a souboj s nijak určenými roboty. Ke škodě tvůrčího týmu lze však v nahrávce najít i chyby zcela zbytečné, vzniklé ledabylostí: jak jinak by mohl režisér nechat říct jednu z postav větu „Měli s nájezdu robotů bohaté zkušenosti“? (…)
Lit.: red: Vzpoura mozků vyšla na CD. In web Rádio Junior, 4. 12. 2012 (anotace + ukázka).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku