Případ William Nathan Oatis a spol. (2012)
Pozapomenutý soudní proces z roku 1951 ve světle historických faktů. Připravil Jiří Hubička.
Natočeno 2012. Premiéra 24. 6. 2012 (ČRo 2 Praha, 22:05 – 22:30 h.; 25 min). K poslechu zde.
Po skončení pořadu následovalo Noční mikrofórum na téma Politické procesy padesátých let – temná doba naší historie. Hostem historik Jiří Kocian, který se své vědecké činnosti zaměřuje na české a československé dějiny po roce 1945, konkrétně na vývoj politického systému a politického stranictví. Moderoval Dan Moravec.
Pozn.: 2. místo na soutěžní přehlídce Report 2012.
Lit.: Michálek, Slavomír: Prípad Oatis. Československý komunistický režim verzus dopisovateľ Associated Press. Bratislava: ÚPN, 2005, 294 s., ISBN 80-224-0565-5 (monografie).
Lit.: Hubička, Jiří: Případ William Nathan Oatis a spol. In web ČRo 2 Praha, červen 2012 (anotace). – Cit.: Základem dokumentu je nově objevený zvukový záznam části soudního procesu s americkým novinářem Williamem Nathanem Oatisem, který se odehrál v Praze v červenci roku 1951.
Autor dokumentu Jiří Hubička sledoval dva cíle: zrekonstruovat dnes už téměř neznámý příběh amerického zástupce agentury Associated Press v Praze W. N. Oatise, zejména okolnosti jeho zatčení, obvinění ze špionáže, jeho přiznání a odsouzení. A přiblížit autentické svědectví historiků – pracovníků Národního archivu o cestě, která vedla k objevení materiálů, jež vypovídají o této, dodnes skoro neznámé kapitole politických procesů z počátku 50. let.
Lit.: anonym: Část zvukového záznamu ze soudního procesu s americkým novinářem Williamem N. Oatisem v roce 1951 je dochována v Národním archivu v Praze. In web NACR (Národní archív České republiky), 2012 (?) (článek). – Cit.: V roce 2011 se v Národním archivu v Praze mezi nezpracovanými zvukovými archiváliemi ve fondu Ministerstvo spravedlnosti ČSR (EL NAD 980) podařilo identifikovat část zvukového záznamu ze soudního procesu z roku 1951 s americkým novinářem a vedoucím pražské pobočky agentury Associated Press, Williamem Nathanem Oatisem.
Po archivním zpracování zvukového záznamu, jsme se rozhodli pro jeho prezentaci veřejnosti, a to ve spolupráci s Českým rozhlasem. Na dotazy redaktora J. Hubičky odpovídali pracovníci Národního archivu Alena Nosková, Alena Šimánková a Richard Mahel. Připravovaný rozhlasový pořad pod názvem Případ William Nathan Oatis a spol. (Pozapomenutý soudní proces z roku 1951 ve světle historických faktů) bude odvysílán dne 24. června 2012 ve 22.00 hodin na stanici Čro 2 – Praha. Po skončení pořadu bude následovat živá diskuze v rámci Nočního mikrofóra, jehož hlavním hostem bude přední český historik, profesor Karel Kaplan.
Národní archiv v Praze disponuje celkem dvěma dochovanými magnetofonovými pásy se záznamem části zmíněného soudního procesu. Vzhledem k jejich fyzickému stavu i záznamovému médiu bylo nutné pořídit nejprve jejich digitální přepis. Ten se realizoval ve spolupráci s Archivem Českého rozhlasu v Praze. Dochovaný záznam zachycuje část výpovědi hlavního obžalovaného v uvedeném procesu W. N. Oatise před hlavním líčením státního soudu v Praze, ve dnech 2. a 3. 7. 1951. Soudní proces s ním a s dalšími obžalovanými skončil vynesením nepodmíněných rozsudků dne 4. 7. 1951.
Zvukový záznam v celkové délce cca 29 minut je z prvního a druhého dne hlavního líčení a zachycuje Oatisovu předem připravenou a naučenou výpověď a jeho úplné doznání se ke špionáži, vedenou proti ČSR. W. N. Oatis odpovídá podle daného scénáře na předem připravené otázky obžaloby a státního soudu, současně vyslovuje politování nad svým jednáním a omlouvá se československému lidu a státu za své jednání. Hlavní líčení je vedeno česky, ovšem s anglickým překladem kvůli výpovědi obviněného. W. N. Oatis před státním soudem působí ze záznamu jako zlomený člověk, na všechny otázky a vznesená obvinění pokorně odpovídá ve smyslu obžaloby a plně přijímá výsledky důkazního řízení.
Okolnosti vzniku dochovaného zvukového záznamu zůstávají nejasné. Celý zvukový záznam ze soudního jednání si tehdy pořizovaly bezpečnostní orgány. Fragment z jednání si pořídilo také ministerstvo spravedlnosti, jak dokládají písemné materiály v tzv. Klosově archivu, a také československý rozhlas pro potřeby komentovaného vysílání. Je pravděpodobné, že v Národním archivu nalezené dva magnetofonové pásy jsou právě těmi zvukovými nahrávkami, které si vyžádal v roce 1951 náměstek ministra spravedlnosti Karel Klos.
Význam zvukového záznamu tkví v jeho autentičnosti k poznání soudního procesu z roku 1951 i v možnosti komparace zachycené Oatisovy výpovědi před státním soudem s dochovaným písemným protokolem a stenografickým záznamem, které Národní archiv také vlastní. Současně odráží tehdy uplatňované praktiky soudního líčení a důmyslnost inscenovaných obžalob padesátých let minulého století. Záznam sice přináší jen vybrané, sestříhané dílčí sekvence z hlavního líčení, všechny se však týkají právě W. N. Oatise, který byl hlavním obviněným v procesu před státním soudem v Praze ve dnech 2. – 4. 7. 1951.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku