Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy 1/2 (1956)

Jules Verne. Překlad Zdeněk Hobzík. Dramatizace Jiří Körber. Hudba Vilém Prokop Mlejnek. Režie Vladimír Vozák.

Osoby a obsazení: poslanec Barsac (Rudolf Chromek), poslanec Baudrieres (Stanislav Hejný), Agénor Saint-Béran (Zdeněk Kampf), Jana Mornasová-Buxtonová (Vlasta Fialová), Amédé Florence (Rudolf Jurda), dr. Chattonay (Karel Kabíček), Morilliré (Jiří Valchař), Tongané (Arnošt Navrátil), Malik (Lída Štětinová), kouzelník (Karel Fajt), kapitán Marcenay (Rudolf Krátký), poručík Lacour (Oldřich Celerýn), vypravěč (Bohuš Smutný).

Nastudovalo Brno v roce 1956. Premiéra 5. a 12. 1. 1957 (Praha I., 14:00 – 15:30 h.). Reprízy 1. a 8. 2. 1958, 1. 8. a 8. 8. 1959, 5. 8. a 12. 8. 1961, 28. 7. a 4 .8. 1962.

Pozn.: Znovu nastudováno v režii Pavla Michala. Premiéra 25. a 26. 12. 1964 (2 části: Cesta k Nigeru + Město v poušti)

Pozn.: Z pověření francouzské vlády má expedice poslance Barsaca prozkoumat úroveň života domorodců ve Francouzském Súdánu (dnešní Mali). Výprava je však jednoho dne přepadena a unesena do tajemného města Blacklandu, vybudovaného uprostřed pouště Francouzské západní Afriky hrstkou banditů pod vedením pološíleného zločince Harryho Killera za pomoci geniálního vědce Marcela Camareta, jehož dětské důvěřivosti Killer zneužil pro své mocenské cíle.

Blackland bylo město vybavené úžasnými technickými vymoženostmi. Elektřina a telefon byly ve městě samozřejmostí, a vodovod fungoval dokonce i ve čtvrti černých otroků, na jejichž práci bylo město závislé. Otroci byli však bezohledně vykořisťování až k smrti, a tak musili Killerovi pomahači velmi často podnikat letecké nájezdy do okolí, aby si opatřili nové. K tomu jim sloužil Camaeretův vynález, letadlo umožňující uletět rychlostí 400 až 500 km/hod vzdálenost až 5000 km bez přistání.


K další zneužívané skupině ve městě patřili bílí dělníci a technici, pracující v továrně, kde se vyráběly Camaretovy vynálezy (pilotovaná i bezpilotní letadla, tzv. vosy, plynové bomby, vzdušná torpéda, vrhače vln, prostředky pro elektrickou ochranu města, stroje na umělý déšť, vrtače chodeb a přístroje na dálkové pozorování zvané kykloskopy). Ti netušili nic o zločinech Killera a jeho kumpánů. Uzavřeli s Killerem zdánlivě výhodnou smlouvu s nárokem na vysoký plat, případně i na zaopatření pro ženy a děti přímo v objektu továrny. Do Blacklandu se všichni dostali bez výjimky letecky z jednoho ostrova v Portugalské Guineji (dnešní Guinea-Bissau), který sloužil jako přestupní stanice. Ze služby se též dostávali letecky, avšak nikoliv domů, nýbrž do pouště, kde byli zavražděni.

Členům Barsacovy výpravy se však podařilo ve městě zorganizovat povstání a otevřít Camaretovi oči. Ten si uvědomil, že pracuje pro lupiče a vraha, a přidal se na stranu vzbouřenců. V bojích nakonec Killer i Camaret zahynuli a Blackland skončil v troskách. Po Camaretových vynálezech zůstaly jen kusé zprávy očitých svědků, kteří hrozné události přežili a dostali se šťastně do Timbuktu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Vázení prátelé,

celé moje mládí, jiz od detského veku, bylo provázeno rozhlasovymi hrami. Vypravel jsem o tom i mym detem, i vnoucatum. Ani me nenapadlo, ze by z nich neco zbylo. Jake je ted moje prekvapeni,kdyz vidim vas archiv. Bohuzel neobjevuji, kde bych mohl k pripadnym kopiim prijit. Mohli byste mi poradit, zda to jde, a co mam pro to udelat? Diky Ervin Posvic Ltm

Vážený pane Posvici,

Váš zájem nás těší, bohužel, jak je uvedeno v nadpisu, Panáček je pouhým katalogem údajů o nahrávkách, nahrávky neposkytujeme. Můžete se však – poučen údaji z Panáčka – obrátit na Český rozhlas s přáním. Hodně štěstí přeje Přemek.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)