Osudy – Viktor Fischl 1/5 (2001)

Vzpomínky česko-izraelského spisovatele a diplomata. Připravil Jiří Vondráček.

Natočeno 2001.

Lit.: Vondráček, Jiří: Osudy Viktora Fischla ke 100. výročí autorova narození. In web ČRo, červen 2012 (článek). – Cit.: V cyklu Osudy uvádíme pětidílné vyprávění česko-izraelského spisovatele a diplomata Viktora Fischla. Hlavní část jeho rozhlasových vzpomínek byla natočena při autorově návštěvě v Praze v roce 2001. Reprízu rozhlasového povídání Viktora Fischla uvádíme ke 100. výročí autorova narození a vysíláme 25. – 29. června 2012 vždy v 11.30.

Viktor Fischl (v Izraeli přijal jméno Avigdor Dagan) se narodil 30.6. 1912 v Hradci Králové. Vystudoval práva a sociologii na Karlově univerzitě v Praze. Spolupracoval s Židovskou stranou, 1935-1938 byl jejím parlamentním sekretářem, v téže době redigoval sionistický týdeník Židovské zprávy. Během druhé světové války působil v různých funkcích na ministerstvu zahraničních věcí československé exilové vlády v Londýně (byl blízkým přítelem a spolupracovníkem Jana Masaryka) a po válce do roku 1949 na tomto ministerstvu v Praze.

Koncem roku 1949 se vystěhoval do Izraele a až do svého odchodu do důchodu působil v izraelských diplomatických službách. Byl prvním tajemníkem velvyslance v Japonsku a v Barmě a velvyslancem v Polsku, v Jugoslávii, v Norsku a na Islandu, v Rakousku a u OSN v New Yorku. Od roku 1977 se věnoval výhradně literární tvorbě. Všechny jeho knihy vycházely česky pouze v exilových nakladatelstvích, v Čechách mohly být vydávány až po roce 1989.

Od počátku roku 1990 se Viktor Fischl několikrát vrátil do Československa nejen jako soukromá osoba, ale také jako člen diplomatické mise izraelského ministra zahraničí Arense, jejímž účelem bylo obnovit oficiální styky mezi oběma státy. Při jeho návštěvách se mu dostalo mnoha poct a vyznamenání. Zemřel 28. 5. 2006 v Jeruzalémě.

Viktor Fischl je znám jako autor řady básnických sbírek (literárně debutoval v roce 1933 sbírkou Jaro), knih uplatňujících žurnalistické tvůrčí postupy (Hovory s Janem Masarykem, Svědek téměř stoletý) i četných prozaických prací – většinu z nich připravila literární redakce Českého rozhlasu pro vysílání na stanicích Praha a Vltava, kde se u příležitosti autorových 90. narozenin vysílaly v cyklu Osudy rovněž jím vyprávěné pětidílné „Vzpomínky“. Pořad připravil Jiří Vondráček.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)