Occupy Prague (2012)

Připravil Dan Moravec.

Připravil ČRo 2 Praha v roce 2012. Premiéra 8. 7. 2012 (ČRo 2 Praha, 22:05 h.). Následovala diskuse v pořadu Noční mikrofórum na téma „Kde končí svoboda vyjádření názoru, svoboda petiční a shromažďovací versus obsazení veřejného parku a nepořádek?“.

Lit.: Moravec, Dan: Occupy Prague. In web ČRo, červenec 2012 (anotace). – Cit.: 28. dubna roku 2012 vyrostlo v parku na Klárově, v centru Prahy, stanové městečko hnutí Occupy Prague. Několik desítek převážně mladých lidí umístnilo na každý z přibližně desítky stanů jeden petiční list a tím se celý kemp stal petičním místem. Začaly diskuze, sněmy, obstarávání jídla a vody, dotazy kolemjdoucích, vznikala pravidla. Hnutí tak zorganizovalo první podobnou nenásilnou akci u nás.  Jak to dopadlo? Pokračuje akce Occupy Prague dál? Jsou její účastníci naivní lidé plni ideálů nebo reálná síla nespokojené skupiny? Lidé na spodku společenského žebříčku nebo vizionáři?

Lit.: Moravec, Dan: Kemp proti elitám a nerovnosti. In Týdeník Rozhlas 27/2012 (článek). – Cit.:  Letošního 28. dubna roku vyrostlo v parku na Klárově, v samém centru Prahy, stanové městečko hnutí Occupy Prague. Několik desítek převážně mladých lidí umístilo na každý z přibližně desítky stanů jeden petiční list a tím se celý kemp stal petičním místem. Začaly diskuse, sněmy, obstarávání jídla a vody, dotazy kolemjdoucích, vznikala pravidla. Hnutí tak zorganizovalo první podobnou nenásilnou akci u nás. Upozorňuje, že není napojeno na žádné politické strany ani na oficiální odborové organizace. Hnutí spojuje jednotlivce, není sjednocující platformou už existujících organizací. Usiluje o posun společnosti směrem k přímé demokracii. Inspiruje se španělskými „rozhořčenými“ (los indignados) a americkým hnutím Occupy Wall Street.

Po vzoru španělských „rozhořčených“ a amerického Occupy Wall Street. Stanové městečko na pražském Klárově se inspirovalo protestními hnutími ve světě.

Zajímalo mě, jak se takové hnutí projeví v českých podmínkách, kam bude směřovat, jakými prostředky, jakou silou a s jakými ideály. A tak začalo natáčení rozhlasového dokumentu Occupy Prague. Přijali mě dobře, s dávkou nedůvěry, kterou mají vůči mainstreamovým médiím. Obviňují je z neobjektivnosti a z posluhování korporacím a vládám. Nicméně spolupracovali. Postupem doby se vyjadřovali Michal, Jan, Jitka a její manžel Pavel – hlavní postavy dokumentu. Michal, kluk zdánlivě odnikud, který vlastní účast na kempu vidí jako jedinou možnost vyjádřit svůj postoj, znechucený současnou situací společnosti nejen u nás. Jan jako jeden z organizátorů Occupy Prague, inteligentní mladý muž s jasnou vizí. Jitka a Pavel, manželé, kteří v kempu nebydlí, ale docházejí po zaměstnání. Hledají vlastně podobně smýšlející lidi, hledají možnost, jak žít jinak, jak překonat systém, který se jim zdá nespravedlivý, krutý, asociální a přežilý.
Základem hnutí jsou sněmy, kde mohou všichni lidé svobodně vyjadřovat své názory a kde se společně diskutuje nad společenskými otázkami všeho druhu, ale i nad praktickými věcmi, například o podobě konkrétní akce. Rozhodování probíhá podle principů přímé demokracie. Neexistuje žádné vedení, anebo všichni jsou vedení. Promluvit sám za sebe může kdokoli, hnutí odmítá jakoukoli diskriminaci. Do kempu se postupně zapojila i skupina bezdomovců – každý měl vstup volný. Časem se objevily stížnosti obyvatel okolních domů, že na Klárově je nepořádek a žije tam póvl společnosti.
Jak to dopadlo? Pokračuje akce Occupy Prague dál? Jsou její účastníci naivní lidé plni ideálů, anebo reálná síla nespokojené skupiny? Lidé na spodku společenského žebříčku, nebo vizionáři? Dokument pochopitelně nemůže zodpovědět všechny tyto otázky, ale může poodhalit motivy, možnosti i prostě nechat zaznít pro někoho možná neobvyklý hlas. Ale i ten patří do celku naší reality.
Dokument Occupy Prague poslouchejte v neděli 8. července ve 22. hodině na vlnách Dvojky. V následném Nočním mikrofóru se můžete zapojit do besedy s účastníky kempu Occupy Prague.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)