Maria Chapdelainová 1/8 (2003)
Louis Hémon. Četba na pokračování z románu francouzského spisovatele. Překlad Věra Dvořáková. Připravila Alena Heroutová. Režie Hana Kofránková.
Účinkuje Ladislav Mrkvička.
Natočeno v roce 2003 (1 díl cca 27 min.). Repríza 1. dílu 18. 4. 2007; 1. dílu 9. 5. 2021 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).
Lit.: anonym: Louis Hémon: Maria Chapdelainová. In web ČRo 3 Vltava, 18. 4. 2007 (článek). – Cit.: Málokdo dnes zná francouzsko-kanadského prozaika Louise Hémona – a přece jeho román Maria Chapdelainová vyšel v češtině již několikrát: poprvé roku 1923 a zatím naposled v roce 1994. Z tohoto pozoruhodného románu jsme pro posluchače připravili osmidílnou četbu na pokračování.
Louis Hémon se narodil v bretaňském Brestu roku 1880 v rodině profesora literatury. Kvůli svým zájmům (sport a literatura) zběhl ze studií. V roce 1903 se usadil v Anglii, kde se živil mj. jako dopisovatel sportovních listů. V roce 1911 se vydal do Kanady, která se mu stala osudnou. Mladý muž se usadil u řeky Péribonky jako zemědělský dělník u rodiny Bérardových, kterou záhy zpodobnil ve svém nejlepším díle, v románu Maria Chapdelainová.
Sotva Hémon odeslal útlý rukopis do pařížského časopisu Le Temps, vydal se na pěší pouť kanadským venkovem. V červenci 1913 jej na železniční trati nedaleko Chapleau v Ontariu zachytil projíždějící vlak a Louis Hémon na následky tohoto střetu zemřel. Nikdy se nedozvěděl o úspěchu svého textu, který se stal jedním z nejvýznamnějších děl tzv. „románu rodné hroudy“ a byl přeložen do všech světových jazyků.
Po předčasně zesnulém spisovateli bylo v roce 1919 pojmenováno jedno kanadské jezero. Druhé jezero pak neslo na počest hrdinky příběhu jméno Marii Chapdelainové. . .
Román Maria Chapdelainová zachycuje drsný život francouzských usedlíků v kanadské divočině. Vypráví se v něm o tvrdém živobytí venkovských dřevorubců, kteří musejí vzdorovat silám přírody a dobývat dnes a denně půdu na divokém lese – říkají tomu hrdě „dělat zemi“. Příběh hrdinky Marii je prostinký: je to příběh o lásce v obtížných podmínkách kanadského venkova, je to vyprávění z časů, kdy ještě platily všeobecně uznávané hodnoty a kdy lidé, ač s přírodou těžce zápasili při získávání zemědělské půdy, s ní žili v harmonii. Louis Hémon napsal realistickou, poetickou prózu z dob, na něž dnes nahlížíme jako na idylické.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku