San Francesco a Ripa (1992)
Stendhal. Povídku z Italských kronik přeložil Jaroslav Zaorálek. Rozhlasová úprava Blanka Stárková. Režie Jan Žáček.
Účinkují Petr Haničinec, Vilma Cibulková a Libor Hruška.
Natočeno v roce 1992. Repríza 20. 3. 2022 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.; 28 min.).
Lit.: anonym: Stendhal a jeho Italské kroniky. Poslechněte si dvě povídky autora velkých románů Červený a černý nebo Kartouza parmská. In web ČRo 3 Vltava, 20. březen 2022 (článek). – Cit.: Malé prózy čerpající námětově z příběhů zapsaných starými italskými kronikáři, plné dramatických tragických osudů lidí, kteří nebyli poutáni konvencemi a jejichž život se řídil velkými vášněmi a city. Takové jsou Stendhalovy Italské kroniky. (…)
Stendhal (vlastním jménem Henri Marie Beyle) byl francouzský spisovatel na pomezí romantismu a realismu. Narodil se roku 1783 v alpském městě Grenoble. Pseudonym Stendhal používal od roku 1817 jako poctu historikovi umění J. J. Wincmelmannovi, který pocházel z německého města Stendhal. Beyle v tomto městě také strávil nějaký čas jako voják Napoleonovy armády. Jeho myšlenky byly ovlivněny mimo jiné právě napoleonskými válkami a osvícenstvím.
Hlavním tématem Stendhalových děl jsou vztahy a hledání lásky a štěstí. Mezi jeho nejdůležitější díla se řadí romány Červený a černý (1830) nebo Kartouza parmská (1839), dále je autorem mnoha dalších románů, novel, esejů, deníků a pamětí. Rád se vracel do Itálie, kde trávil část svého života a kde také psal. Stendhal zemřel roku 1842 při návštěvě Paříže po prodělání mrtvice.
Próza s názvem Vévodkyně z Palliana, kterou na Vltavě uvádíme v interpretaci Františka Němce, je součástí Stendhalových Italských kronik – přináší historický námět, ale navíc i vhled do psychologie postav. O zamotaných vztazích, vášních a rozdílných povahách je i povídka San Francesco a Ripa. Její děj se odehrává na papežském dvoře v Římě v roce 1726, kde spolu ve všem možném soupeří dvě papežovy neteře. Interpretace slova se ujali Petr Haničinec, Vilma Cibulková a Libor Hruška.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku