O básníku a králi (1969)
Milan Navrátil. Pohádka na indické motivy. Hudba Otmar Mácha, řídí Jiří Váchal. Dramaturgie Eva Košlerová. Zvuk Zdeněk Škopán. Záznam a střih Anna Halbichová. Asistentka režie Vlasta Slavíková. Režie Jan Berger.
Osoby a obsazení: vypravěč (Eduard Cupák), Šékhar (Josef Patočka), Ďžahán (Radovan Lukavský), Málí (Klára Jerneková), Džajapálá (František Němec), Hórá (Josef Čáp), tygr (Václav Vydra II.), medvěd (František Hanus). Dále účinkují Jiří Němeček, Jiří Štěpnička, Jiří Novotný, Daniela Šrajerová, Blanka Zdichyncová, Ljuba Benešová, Jiří Hurta a Jan Schánilec.
Natočeno 1969 (54 min.). Vysíláno 26. 12. 1969 (Praha, 13:00 – 14:00 h.). Obnovená premiéra 29. 5. 2016 (ČRo 2 Praha, 13:00 h.). Repríza 16. 2. 2022 (ČRo Rádio Junior, 13:00 h.) v cyklu Velká pohádka.
Pozn.: Básník, který chce pomoci svému králi, ale pro svou pravdomluvnost se dočká jenom nevděku, je hlavní postavou rozhlasové pohádky z roku 1969 zpracované na indické motivy. Přímočarost Šékhara a hrozba nad jeho životem zároveň otevřou nový příběh, příběh královského syna Džajapálího, který se rovněž dopustí osudové zrady, za níž musí pykat. Teprve návrat Šékhara a jeho moudrost a nadhled ho zbaví prokletí. Mladý princ je zachráněn, ale vládci sedmi zemí králi Džahánovi zbývá jen lítost nad svým neuváženým činem. (anotace)
Lit.: anonym: Vyberte pohádku, kterou máme vysílat v květnu. Hlasujte uvnitř článku! In web ČRo 2 Praha, květen 2016 (článek). – Cit.: O nevděku a neschopnosti unést krutou pravdu s Eduardem Cupákem, Radovanem Lukavským a Františkem Němcem? Nebo lidovou z podhůří Jizerských hor s Jiřím Sovákem, Vladimírem Krškou a Miroslavou Hozovou?
Ovlivněte vysílání Dvojky v neděli 29. května 2016! Hlasování bude ukončeno ve středu 25. května ve 12:00.
Milan Navrátil: O básníku a králi
Vyslechnout si v klidu a bez zášti čistou nezaobalenou pravdu dokáže málokdo. Obtížné to bylo i v dávných dobách v Indii. A právě tam se odehrává pohádka s Eduardem Cupákem, Radovanem Lukavským a Františkem Němcem v hlavních rolích.
Král sedmizemí Džahán přijal ve městě Višala učence a umělce. Když pak jeden z nich, básník Šékár, zachránil říši před barbarským vpádem, oblíbil si ho král jako svého přítele na život a na smrt.
Jenže za nějaký čas král zapomněl, co pro něj básník udělal, a nechal ho vyhnat, protože si Šékár dovolil říct pravdu o obrazu jeho paní. I když se Džahánovi po letech podařilo pochopit, jak prohloupil, nikdy svou křivdu nedokázal zcela odčinit. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku