Dobrá vůle – Sluneční škola (2012)
O lidech s upřímnou snahou učinit svět lepším. Z diplomové práce mladého inženýra Jana Tillingera vzešla stavba solární školy v severní části indické Himaláje. V nadmořské výšce 4200 metrů, kde nerostou lesy a není čím topit, tak mohou děti po celý rok chodit do školy. Čeští učitelé se prostřednictvím vzdělávání snaží ochránit tamní obyvatele před krutými dopady postupující globalizace. Připravila Lenka Svobodová. Režie Yvona Žertová.
Natočeno 2012. Premiéra 30. 9. 2012 (ČRo 2 Praha, 25 min). Repríza 2. 6. 2013 (ČRo 2 Praha, 18:05 h.). Repríza 28. 6. 2014 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.); 6. 5. 2017 (ČRo 2 Praha, 18:30 h).
Lit.: Svobodová, Lenka: Sluneční škola. In web ČRo, září 2012 (článek). – Cit.:Z diplomové práce mladého stavebního inženýra Jana Tilingera vzešla stavba solární školy v severní části indické Himaláje v malé vesnici Kargyak. V zimě tam teploty klesají až na -40°C, ale slunce tu svítí více než 300 dní v roce. V nadmořské výšce 4200 metrů, kde nerostou lesy a není čím topit, tak díky solární energii mohou děti chodit do školy po celý rok.
Kargyak je nejvýše položená vesnice v této oblasti, která je po celou zimu odříznuta od zbytku světa. Pouze deset dospělých lidí tam umí číst a psát. Některé děti odcházejí do vzdálených internátních škol a do rodného kraje se po ukončení školy většinou nevrací, čímž se narušují prastaré rodinné vazby.
Občanské sdružení Surya, které Jan Tilinger s přáteli založil, do Kargyaku posílá české učitele a ve spolupráci s místní správou se právě prostřednictvím vzdělávání snaží tamní obyvatele ochránit před krutými dopady postupující globalizace. V dokumentu uslyšíte záběry natočené přímo v Himalájích.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku