Páteční večer – Malíř pražských nokturen a soumraků (2012)

Procházka pražskou výstavou Jakuba Schikanedera ve Valdštejnské jízdárně. Hovoří profesor Tomáš Vlček. Literární ukázky a básně Karel Hlaváček, Rainer Maria Rilke a Jaroslav Vrchlický. Použitá hudba Zdeněk Fibich a Wolfgang Amadeus Mozart. Připravil Jiří Kamen.

Účinkuje Jiří Hromada.

Natočeno 2012. Premiéra 5. 10. 2012 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 120 min.). Repríza 6. 11. 2024 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 120 min.) v cyklu Večer na téma ke stému výročí Schikanederova úmrtí.

Lit.: Kamen, Jiří: Jakub Schikaneder v Pátečním večeru. In web ČRo, říjen 2012 (článek). – Cit.: Pražské obrazy Jakuba Schikanedera, zejména jeho nokturna, inspirovaly podle Davida Ondříčka jeho otce, kameramana Miroslava Ondříčka, ke svícení a snímání Formanova Amadea.

Mozartovu Vídeň, kterou „představovala“ Praha, ve filmu obestírá magická atmosféra Schikadenerových obrazů, jejich hry světel, světel, stínů, šera… Ono filmové prolnutí Prahy a Vídně podle Schikanedera není tak úplně od věci. Malířův dědeček, herec, operní pěvec a dramatik Carl Josef Schikaneder byl příbuzný proslulého vídeňského komika, dramatika a divadelního ředitele Emanuela Schikanedera, autora libreta jedné z nejmagičtějších oper, Mozartovy Kouzelné flétny.

Věnujme se ale malířově Praze takříkajíc o sobě. „Karlův most sice poznáte, máte pocit, že i Schikanederovy uličky dobře znáte, nakonec zjistíte, že nevíte, kde to je,“ řekl profesor Vlček. „Schikaneder nevytvářel dokument, ale maloval skutečně duši města.“
Profesor Tomáš Vlček je vedle Veroniky Hulíkové autorem výstavy, která je v současnosti k vidění ve Valdštejnské jízdárně. Poslední přehlídku díla Jakuba Schikanedera (1855-1924) uspořádala Národní galerie v Praze ve stejném výstavním prostoru na přelomu let 1998-1999. Za poměrně krátkou dobu třinácti let se podařilo objevit řadu umělcových obrazů a kreseb, které byly dříve považovány za nezvěstné. Současná výstava tak přináší dosud největší přehlídku umělcovy tvorby s velkým počtem děl veřejnosti neznámým i nové informace o Schikanederově životě. Dokumentů o malířově životě se dochovalo málo. Malíř zemřel bez potomků a jeho osobní písemnosti byly záhy po smrti vdovy skartovány.

Pro vltavské vysílání připravuji Páteční večer o životě a díle Jakuba Schikanedera. Výstavu ve Valdštejnské jízdárně jsem navštívil s jejím autorem, profesorem Tomášem Vlčkem. Mezi Schikanederovými obrazy a kresbami jsme mluvili mimo jiné o vývoji malířova rukopisu, o melancholické někdy až ponuré náladě jeho obrazů, o jejich tématech, o umělcově schopnosti empatie pro různé podoby lidského neštěstí, o ženě jako leitmotivu jeho díla, o divadelní inspiraci, o dandismu, o možné „spřízněnosti“ oken se závěsy a záclonami v Schikanederových obrazech interiérů s abstraktními obrazy Františka Kupky, o literárních souvislostech umělcova díla a hudebnosti jeho malířských kompozic. Do schikadenerovského Pátečního večera jsem zařadil básně Jaroslava Vrchlického, Karla Hlaváčka a Rainera Marii Rilka (čte Jiří Hromada), s atmosférou veršů i Schikanederových obrazů souzní Fibichova a Mozartova hudba.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)