Vojna (1935)
Účinkují Václav Vaňátko, E. Kovářík, Bohuš Machník, M. Liška, J. Kozák, Saša Machov, Emil Bolek, J. Šára, Vladimír Šmeral, Lola Skrbková, A. Fishlová, T. Netlová, L. Winerová.
Premiéra 30. 5. 1935 (Praha – Brno – Bratislava – Moravská Ostrava, 20:05 – 21:00 h.).
Původní záznam neexistuje.
Pozn.: Vysílána 1. scéna (Masopust), 2. scéna (Svatby), 3. scéna (Odvod), 4. scéna (Hřbitov), 5. scéna (Muzika), 6. scéna (Vojna).
Pozn.: Existuje záznam pozdější inscenace Vojny z roku 1954 s početnějším obsazením orchestru.
Lit.: Mázerová, Romana: E. F. Burian a rozhlas 1928 – 1938. Praha: Sdružení pro rozhlasovou tvorbu, 1995.
Lit.: Burian, E. F.: Vojna : Lidová hra se zpěvy a tanci na text lidové poesie sebrané K. J. Erbenem. Praha: Orbis, 1955 (text a hudba inscenace).
Erben, Karel Jaromír: Prostonárodní písně a říkadla. Praha 1863 (původní texty, použité E. F. Burianem).
Burian, E. F.: Program D 36, 22. 1. 1935 (program k divadelní premiéře Vojny)
Anonym, Haló noviny, 22. 6. 1935 (polemika) – Cit.: „Pražský Radiojournal požádal D 35, aby provedlo do rozhlasu hru Vojna. EFB pozvání přijal a hru provedl. Jenže páni z Radiojournalu mu škrtli konec hry a připojili k ní úvod, jímž celý smysl hry byl tupě zglajchšaltován. To jsou tedy manýry kulturní instituce, která by ráda na oko vypadala jako pokroková, a která má při tom ke skutečně pokrokové instituci daleko. Bylo by záhodno zjistit, kam až sahá pravomoc Radiojournalu, a do jaké míry je oprávněn k zásahům do uměleckého díla. Bylo by také záhodno vědět, kdo je odpovědný za takovou smutně proslulou kulturní činnost. Než takovouhle propagaci umění, raději nic, pánové.“
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku