Hromobití (1990, 2024)
Ivan Klíma. Rozhlasová adaptace divadelní hry z roku 1973. Asistent režie Dana Reichová. Zvukový mistr Hynek Nováček. Natáčecí technik Zuzana Bartáčková. Dramaturg Dušan Všelicha. Režie Jana Klimentová.
Osoby a obsazení: Landa (Pavel Soukup), Puzrle (Michal Pavlata), Hemele (Soběslav Sejk), Brett (Vlastimil Brodský), Brettová (Jana Synková), Mikuláš (Martin Velda), Simonová (Soňa Dvořáková), Slávek (Milan Neděla), Vedoucí (Tomáš Töpfer) a Hlasatel (Radovan Lukavský).
Premiéra 31. 1. 1990. Repríza 17. 11. 2020 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.; 62 min.) k výročí listopadové revoluce 1989.
Vydala Radiotéka, září 2024 (MP3, CR.ES.2024.221). Ukázka k poslechu zde.
Lit.: Všelicha, Dušan: Hromobití. In: Rozhlas č. 5/1990.
Lit.: Svačina, Jan: (Nejen) o včerejšku. In Tvorba 11/1990 (14. 3. 1990), s. 10 (recenze). – V textu mylně uvedeno pod názvem Hromobytí.
Lit.: Čípek, Martin: Divadelní komedie Ivana Klímy… In Facebook, 17. 11. 2020 (status). – Cit.: Divadelní komedie Ivana Klímy, napsaná už v roce 1973, je skvělou satirou na socialismus – na podnikové rekreaci se setkávají vybrané exempláře tehdejší společnosti: od bezpáteřního pedantského hnidopicha (Vlastimil Brodský) přes zakyslou udavačku (Jana Synková), paranoika skrývajícího se před kolegy z úřadu (Soběslav Sejk), tupého a věčně bodrého sportovce (Michal Pavlata), rezignovaného slabošského vědce (Pavel Soukup) až po socialistickou femme fatale (Soňa Dvořáková) a svazáckého rebela v kapesním vydání (Martin Velda). Polorozpadlý hotel se během bouřky snaží zachránit všichni účastníci zájezdu, absurdní zápletka o chytání kulových blesků jen dokresluje absurdnost režimu, který je ve hře děsivě všudypřítomný. (…)
Lit.: Venclová, Renata: Ivan Klíma: Hromobití. Výmluvná satira komunistického režimu s výbornými herci. In web ČRo 3 Vltava, 17. listopad 2020 (článek). – Cit.: Rekreace socialistických pracovníků v ozdravovně Předvoj není žádná „dovolená s Andělem“. Tady musí každý přiložit ruku k dílu, když je potřeba ochránit objekt před nekalými povětrnostními živly. Poslechněte si rozhlasovou adaptaci původní divadelní hry českého spisovatele a disidenta Ivana Klímy. V obnovené premiéře ji uvádíme jako připomínku 17. listopadu 1989 (…).
Do rozpadajícího se hotelu v horách přijíždí sedm rekreantů, aby si tu užili vymoženosti podnikové dovolené. Jeden vedle druhého představují skutečně vybrané exempláře socialistického člověka: od bezpáteřního pedantského hnidopicha přes zakyslou udavačku, paranoika skrývajícího se před kolegy z úřadu, tupého a věčně bodrého sportovce, rezignovaného slabošského vědce až po socialistickou femme fatale a svazáckého rebela v kapesním vydání.
Pobyt v socialistické ozdravovně Předvoj má ovšem svůj řád, na jehož dodržování dohlíží nesmlouvavý vedoucí. Pravidla pro rekreanty jsou přísná a režim spartánský. Rekreační zařízení čím dál víc nabývá rysy kárného tábora, ale nikdo ze zúčastněných tím vlastně není moc překvapen. Tyranie vedoucího a jeho všudypřítomného pomocníka Slávka všem připadá normální a snad i nutná.
Kdo v šest hodin ráno nebude mít ustláno předepsaným způsobem, nedostane snídani. A riskuje, že bude vyvěšen na tabuli hanby. Navíc platí, že oběd může obdržet jen ten, kdo řádně obdržel snídani. Ivan Klíma: Hromobití
Jenže pak se socialistické nebe zatáhne bouřkovými mraky. Co chvíli z nich vyšlehne blesk, který by mohl způsobit nežádoucí hospodářské škody. Bude třeba se pustit do boje s nepřátelskými živly i za cenu jistých obětí.
Původně divadelní komedie českého spisovatele a disidenta Ivana Klímy z roku 1973 je skvělou a výmluvnou satirou komunistického režimu. Rozhlasového nastudování se tak mohla dočkat až po listopadové revoluci. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Dĺžka hry – 60 min.
Skvelá satira na socializmus, na rekreácii sa stretávajú charaktery od udavačky, cez aktívneho prisluhovača, pasívneho vedca, blázna, mladého chlapca a ženy, ktorá zarábala doláre nie celkom čistým spôsobom. Polorozpadnutý hotel sa počas búrky snažia zachrániť všetci účastníci zájazdu, absurdná zápletka o chytaní guľových bleskov len dokresľuje absurdnosť režimu, ktorý je v hre desivo všadeprítomný.