Historie věčně živá – Moudrost z Mikulova: Odkaz moravských zemských rabínů (2012)

O výstavě Regionálního muzea v Mikulově a dědictví moudrosti slavných moravských rabínů obecně. Připravil Ivan Štern.

Připravil ČRo 6 (Český rozhlas 6) v roce 2012. Premiéra 4. 8. 2012 (ČRo 6, 30 min).

Lit.: -rek-: Léčitel, znalec mystiky či autor zákoníku. To jsou zemští rabíni na Moravě. In web ArtIhned, 11. 6. 2012 (článek). – Cit.: Regionální muzeum v Mikulově pořádá až do 30. září výstavu věnovanou čtyřem moravským zemským rabínům. Kromě jejich osobností výstava představuje i epitafy náhrobků.

Talmudistovi Mordechaji Benetovi se říkalo zázračný rabín, protože údajně uměl léčit, ačkoliv sám trpěl nervovou chorobou. Znalec mystiky Šmuel Šmelke Horowitz byl zase důležitým představitelem chasidismu. Společně s Davidem Oppenheimem a Menachem Mendelem Krochmalem tvoří čtveřici moravských zemských rabínů, kterým je věnována právě probíhající výstava v regionálním muzeu v Mikulově. Jak upozorňuje kurátorka Dana Massowová, titul moravského zemského rabína představoval nejprestižnější hodnost židovského duchovenstva na Moravě. Do úřadu byli voleni nejpovolenější učenci duchovního práva a někteří se výrazně zapsali i do moravských kulturních dějin.
Většina z předních moravských rabínů je pohřbena na židovském hřbitově v Mikulově. Například Menachem Mendel Krochmal, který byl autorem židovského samosprávného zákoníku. Ten byl pro Moravu schválený v roce 1652.
Rabín David Oppenheimer se pro změnu stal zakladatelem nadace pro vzdělání chudých dětí.

Na výstavě chybí pouze rabín Löw neboli Jehuda Löw ben Becalel, spojovaný převážně s Prahou. Přes dvacet let sice působil v Mikulově jako zemský rabín, pak ale odešel do hlavního města. Jedna z pověstí o golemovi ostatně tvrdí, že bytost z hlíny neleží na půdě Staronové synagogy, nýbrž právě v Mikulově.

Na Moravě působilo od konce 16. století alespoň dvacet tři rabínů, ten poslední Baruch Jacob Placzek zemřel v roce 1922. Dnes na Moravě podle ČTK žije zhruba pět set Židů, z celkem tří obcí je nejpočetnější ta brněnská. Duchovní služby poskytuje rabín Šlomo Kučera.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)