Téma – Saxofony bez cell aneb O jazzu v šedesátých letech (2012)

Připravil Pavel Hlavatý. Zvukový mistr Miloš Kott.

Hovoří Pavel Hlavatý a Lubomír Dorůžka.

Ukázky čtou Jiří Hromada, David Šnajdr a Alfréd Strejček.

Natočeno v roce 2012. Premiéra 16. 12. 2012 (ČRo 6, 20:10 – 21:00 h.; 50 min.). Repríza 23. 6. 2020 (ČRo Plus, 21:10 h.).

Lit.: Hlavatý, Petr: Saxofony bez cell. In web ČRo 6, prosinec 2012 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Proč byla v roce 1958 dána do stoupy publikace věnovaná jazzu? Kdo v témže roce fakticky rozhodl o tom, že nesmí být založen rozhlasový jazzový orchestr? Jaké potíže měli jazzoví interpreti? A které písně se nesměly hrát?

Dokumentární pásmo Saxofony bez cell navazuje na obdobně koncipovaný pořad Cella místo saxofonů, který byl věnován potlačování jazzu nově konstituovaným komunistickým režimem v Československu na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století.

Saxofony bez cell pak mapují postupnou proměnu československé kulturní politiky a zákopovou válku mezi jazzmany a komunisty zhruba od poloviny padesátých až do konce šedesátých let. Tedy od prosazování práva jazzové hudby na – nejprve vůbec nějakou a pak i důstojnou – existenci až po téměř normální stav druhé poloviny šedesátých let, kdy roli hudebního obětního beránka přebírá rocková hudba či dobovým termínem big beat.

Povšimneme si jazzového samizdatu padesátých let, sledovat budeme i snahy Karla Krautgartnera o založení rozhlasového jazzového orchestru i okruhu jazzových nadšenců o vznik velkého jazzového festivalu – obojí na první pokus neúspěšné. Dále pak osudy pozoruhodných jazzových publikací, jejichž cesta ke čtenářům vůbec nebyla jednoduchá a někdy končila i ve stoupě či ve fázi stránkových korektur. Uvedeme, jak se na jazz dívali doboví činovníci socialistických rozhlasových stanic a připomeneme – opět – také dlouholetého propagátora jazzu Willise Conovera.

V pořadu uslyšíte ukázky z dobových propagandistických dokumentů i pamětí básníka a textaře Jaromíra Hořce. Opakovaně zde zazní autentické vzpomínky hudebního publicisty, kritika a překladatele dr. Lubomíra Dorůžky a také úryvek z jedné jazzové povídky spisovatele Josefa Škvoreckého. A samozřejmě také dobové nahrávky Vlasty Průchové, Inky Zemánkové, R. A. Dvorského, Karla Velebného i jazz z RFE.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)