Páteční večer : Karel Krautgartner – profesionální šlechtitel hudebních divů (2003)

Nad zachovanými nahrávkami jedné z největších osobností českého jazzu a populární hudby při příležitosti jeho nedožitých osmdesátých narozenin vzpomínají Jaroslav Kopáček, Josef Zíma, Jan Čapoun, Alois Lukáš, Jiří Zobač a další. Připravil a uvádí Aleš Benda.

Premiéra 2003. Repríza 7. 9. 2007 k 85. výročí narození KK (120min.) a 14. 9. 2012 k 90. výročí narození KK a v rámci cyklu Vinylový víkend.

Pozn.: V prvním týdnu měsíce září (r.2007) připomněl Český rozhlas 3 – stanice Vltava významné výročí Karla Krautgartnera, jedné z předních osobností českého jazzu, který by 20. července oslavil osmdesáté narozeniny. Letošní rok je o to pozoruhodnější, že 20. září uplyne právě dvacet let od doby, kdy činnost tohoto vynikajícího klarinetisty, saxofonisty, skladatele, aranžéra, dirigenta a pedagoga přerušila předčasná smrt.
Právě to vedlo autory Pátečního večera (M. Wittmanna a V. Pavlíkovou) k myšlence vytvořit dvouhodinový pořad, v němž se pokusí vzpomenout toto dvojité výročí trochu netradičním způsobem. Zaměří se totiž na málo známou etapu Krautgartnerova života, tedy na oněch čtrnáct let, které prožil v emigraci (1968-1982) ve Vídni, v Kolíně nad Rýnem a Düsseldorfu.
Karel Krautgartner se narodil v Mikulově (20.7.1922) v rodině poštovního úředníka, který velmi dbal na jeho vzdělání. Otec ho přihlásil do místní hudební školy, kde Karel exceloval ve hře na klavír. Po ukončení základní docházky dojížděl vlakem na gymnázium do nedaleké Břeclavi, kde jeho pozornost upoutaly vlaky (jako Antonína Dvořáka). Stal se vášnivým modelářem, což ho drželo mnoho let – vynikajícím způsobem lepil malé parní mašinky. Po přestěhování do Brna pokračoval na slavném gymnáziu v Králově poli, a teprve tam ho chytla muzika, když mu otec koupil klarinet. Hrál v různých kapelách včetně orchestru Gustava Broma a v roce 1945 přijal angažmá u Karla Vlacha a přestěhoval se do Prahy. Od roku 1955 řídil vlastní kvintet, soubor Studio, působil na Státní konzervatoři v Praze. V rozhlase působil jako externista, dirigoval soubor, z něhož později vznikl Taneční orchestr Čs. rozhlasu (TOČR); v jeho čele setrval do roku 1968.
Náš pořad se bude z největší části zabývat obdobím po roce 1968, kdy Krautgartner odešel s rodinou do Rakouska – ve Vídni pracoval dva roky jako dirigent bigbandu ORF, a poté působil v Kolíně nad Rýnem jako pedagog na tamní konzervatoři; do Vídně ještě dojížděl (až do své náhlé smrti v roce 1982). Během večera promluví i několik hostů, z nichž tím nejvzácnějším bude jistě paní Elen, manželka Karla Krautgartnera. Nahrávky, které v pořadu zazní, vznikaly v průběhu sedmdesátých let a začátkem let osmdesátých za hranicemi naší vlasti především v rakouském rozhlase (ORF). Tvoří průřez Krautgartnerovou činností těchto let.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)