Duchem, ne mečem 1/18 (1999)

O některých osobnostech, které se výrazně zapsaly do našich duchovních dějin od středověku až po minulé století. Připravila Jarmila Lakosilová. Režie Jiří Hraše.

Natočeno 1999.

Pozn.:  Kniha odpovědí na otázky z českých dějin, věnovaná vzdělancům našich dějin od středověku až na práh doby moderní. Netradiční výklad nejlepších současných odborníků, ať již o Kosmovi, Ctiboru Tovačovském, Pavlu Stránském, Bohuslavu Balbínovi, Josefu Dobrovskému, Františku Palackému či dalších, je autorsky i redakčně upraven a doplněn.

Díly: 1. Kosmas – Mýtus původu a počátky historie, 2. Petr Žitavský – Historik a diplomat, 3. Karel IV. – Vzdělanec na královském a císařském trůnu, 4. Jan Hus – Kacíř a světec, 05. Jeroným Pražský – Nekonformní intelektuál, 6. Jan z Rabštejna – Stoupenec humanismu, 7. Ctibor Tovačovský z Cimburka- Zemský hejtman a zákonodárce, 8. Sixt z Ottersdorfu – Mluvčí českého středního stavu, 9. Václav Hájek z Libočan – Nadšený vykladač dějin, 10. Daniel Adam z Veleslavína – Učený humanista, 11. Karel Starší ze Žerotína – Moravský patriot a politik, 12. Pavel Stránský – Obhájce českého státu a národa. Hovoří prof. dr. Jaroslav Pánek (FF UK). Ukázky čte Dagmar Oravová. Premiéra 18. 5. 1999, …, 14. Bohuslav Balbín – kritik režimu a obhájce národa. Hovoří prof. dr. Josef Válka (FF MU Brno). Ukázky čte Dagmar Oravová. Premiéra 1. 6. 1999 v rámci cyklu Souvislosti (Vltava, 17:00 – 17:30 h.).

Lit.: -red-: Duchem, ne mečem 12: Pavel Stránský. In Týdeník Rozhlas 21/1999 (anotace).

-red-: Duchem, ne mečem 14: Bohuslav Balbín. In Týdeník Rozhlas 23/1999 (anotace).

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)