Schwarzenberg, Zeman atd. Nadějné vyhlídky? (2013)

Adam Drda. Komentář.

Natočeno 2013. Premiéra 14. 1. 2013 v cyklu Názory a komentáře (ČRo 6).

Lit.: Drda, Adam: Schwarzenberg, Zeman atd. Nadějné vyhlídky? In web ČRo, 14. 1. 2013 (text fejetonu). Text byl ze stránek ČRo smazán. – Cit.: Po čtyřiadvaceti hodinách (teď už je to víc) člověk trochu vystřízliví, vrátí se mu skepse. Volební úspěch Karla Schwarzenberga považuje pořád za důvod k radosti, ale už ho nepřeceňuje. K té radosti nejdřív. Hlavní dobrá zpráva z prvního kola zní, že v českých zemích (nejen v Praze) žije víc než milión lidí, kteří nejsou stiženi stupidními předsudky, tudíž pro ně není zásadní překážka, že „jejich“ kandidát neumí perfektně česky, je to šlechtic spjatý s Rakouskem, je katolík a podporoval protikomunistickou opozici.

Zjednodušeně řečeno, jde o lidi, jejichž  duchovní obzor přesahuje svět Krkonošských pohádek. Mně osobně to překvapilo, myslel jsem, že Češi jsou horší. Že třeba paní Bobošíková, byť je to legrační figura, získá aspoň sedm osm procent hlasů.

Další část dobré zprávy: Češi nejsou zmítaní eurofobií. Přemysl Sobotka nepropadl jen proto, že je bezvýrazný politik z upadající ODS, ale i z toho důvodu, že jeho nacionalistická kampaň (lišící se od názorů Bobošíkové a Klause jen v drobných nuancích) byla strašně hloupá a naprosto iracionální.

Třetí část: víc než milión lidí nesdílí hysterickou revolucionářskou ideologii, podle níž současná vláda representuje systém, který je třeba zlikvidovat – a každého, kdo má s tou vládou cokoli společného, zadupat do země. A nakonec (ale možná to mělo být na začátku): ve druhém kole je z čeho vybírat.

Kdyby se konal duel Zeman – Fischer, bylo by to podobné, jako nucená volba mezi silvestrovským koncertem Michala Davida a poslední deskou Hany Zagorové.

Jaké jsou vyhlídky? Bohužel pro K. S. nic moc, je tu těch zbývajících x miliónů voličů. Nikdo netuší, jak velká část z nich výše zmíněné nechuti, případně nenávisti, sdílí. Nikdo neví, pro kolik lidí, kteří podpořili Fischera, Dienstbiera, Táňu Fischerovou, ale třeba i Vladimíra Franze atd. je Schwarzenberg nepřijatelný, ať už jako „cizák“, „pokrývač Kalouska“, „šlechtický zbohatlík“, „představitel nejhorší vlády od roku 1948“, „zahraničně-politický slouha USA“.

Přesvědčení, že mu hodí hlas aspoň polovina sympatizantů Fischera nebo Franze se nedá o nic opřít. Doporučení neúspěšných kandidátů a politických stran bych nebral až tak vážně, ale přeci jenom: Franz váhá, Fischer váhá, ČSSD podpořila Zemana, komunisti taky. A určitě bych je bral vážněji, než iluze o „probouzející se občanské společnosti“ (viz komentář Karla Hvížďaly). (Tohle je jenom vsuvka: Sledovat vůdčí postavy sociální demokracie při včerejší tiskovce bylo tristní: zachovaly se stejně, jako ODS s Klausem, podpořily Zemana ve víře, že se stane prezidentem a na oplátku za tu podporu jim pak dá pokoj; což je trapně naivní – Zeman je využije a pak je zničí. Dienstbier na té tiskovce vypadal, jako by k ČSSD nepatřil nebo – spíš – jako zpracovaný partajník, jemuž bylo milostivě dovoleno ponechat si svůj názor. Jak by se asi choval jako hlava státu?)

Má tedy Karel Schwarzenberg šanci? Teoreticky asi ano, pokud se ukáže, že odpor k Zemanovi (tj. vzpomínky na minulost a obava z ruských vazeb) je silnější než současná hysterie a „blbá nálada“ (strašný termín).

A taky pokud se nějak inteligentně změní kampaň na Schwarzenbergovu podporu, která mi, ale to je hlavně osobní pocit, strašně leze na nervy, počínaje familierním „Karlováním“ (jako kdyby její autoři nakonec sami uvěřili, že možný budoucí pan prezident je pankáč z nádražní hospody). Ta kampaň mohla fungovat pro první kolo, dokázala asi spoustu lidí oslovit, ale může se na ní chytit někdo, kdo K. S. zatím nevolil? Koho dalšího přitáhnou populární umělci, výzvy z redakcí novin a kýčovité milostné dopisy různých dojatých dam, šířící se po internetu? Karel Schwarzenberg a jeho volební štáb to budou mít strašně těžké i proto, že jakýkoli poukaz na ničemnosti, spjaté se Zemanem a jeho vládou, bude Zeman odstřelovat odkazy na Kalouska, na maléry Nečasova kabinetu, na spojenectví TOP 09 s Věcmi veřejnými atd atp. Neříkám, že to jsou „stejné věci“, ale něco na nich je. Obávám se zároveň, že společnost má krátkou paměť a Zeman s ní umí zacházet.

Má-li to celé dopadnout dobře, pak je třeba přestat vykreslovat Karla Schwarzenberga jako světce, vzít jako fakt, že je diskutabilní politik (který demokratický politik není diskutabilní?) a pokusit se co největšímu množství lidí věcně vysvětlit, proč je Zeman horší – a co by se mohlo stát, kdyby tu za krátký čas byl jednobarevný Senát, jednobarevná Sněmovna, a k tomu prezident, který je bohužel vyzpytatelný jen v tom nejhorším.

Tedy zvrátit to, co nedávno dobře vystihl Bohumil Doležal: „tahle volba má jednu základní a zcela podstatnou faleš: celá je postavena na iluzi, že volíme někoho jiného, než koho opravdu volíme, totiž že volíme mesiáše. (…) Je to pro její průběh osudová záležitost.“

Lit.: -ani- (= Janík, Miloslav): Český rozhlas trestal za politický komentář. In web Lidovky.cz, 1. 2. 2013 (článek). – Cit.: Vedení Českého rozhlasu potrestalo editora Rádia Česko i šéfredaktora stanice za to, že po prvním kole prezidentské volby pustili do vysílání nevyvážený politický komentář Adama Drdy, který je známý jako spoluautor dokumentárního cyklu Příběhy 20. století.

Na Drdův komentář si stěžoval Radě Českého rozhlasu publicista Štěpán Kotrba, který na ni upozornil na serveru Britské listy. Nelíbilo se mu například, že Drda mluví o „více než miliónu lidí, kteří nejsou stiženi stupidními předsudky… ..jejichž duchovní obzor přesahuje svět Krkonošských pohádek“, že označuje Janu Bobošíkovou za legrační figuru nebo že nacionalistická kampaň Přemysla Sobotky byla strašně hloupá a naprosto iracionální. Kompletní Kotrbovy výtky najdete ZDE, přepis původní Drdovy glosy pak  ZDE.

Vedení Českého rozhlasu přiznalo, že udělalo chybu, když Drdovu glosu zařadilo. „Text tohoto externího autora, který Rádio Česko odvysílalo v pondělí 14. 1. 2013 a který se následně objevil na názorové stránce webu Českého rozhlasu, skutečně není v souladu s vnitřními pravidly Českého rozhlasu, speciálně v předvolebním období,“ uvedl ředitel Centra zpravodajství ČRo Tomáš Pancíř. Podle něj rozhlas potrestal „v souladu s interními předpisy“ zodpovědného editora Rádia Česko. Potrestán byl také šéfredaktor stanice, který nese za vysílání Rádia Česko odpovědnost.

„V reakci na tento případ jsme všem šéfredaktorům a jejich prostřednictvím i editorům a redaktorům znovu připomněli pravidla předvolebního vysílání i základní pravidla vyplývající z Kodexu a dalších interních norem ČRo,“ potvrdil Pancíř.

Lit.: Kotrba, Štěpán: Dozvuky prezidentské kampaně – Rada Českého rozhlasu uznala stížnost na propagandistický komentář Adama Drdy. In web Britské listy, 30. 1. 2013 (článek + citace dokumentů). – Cit.:  Bohužel nezbývá než uznat, že stížnost Štěpána Kotrby na povolební glosu Adama Drdy vysílanou na Rádiu Česko je opodstatněná, konstatoval v písemné podobě ředitel Centra zpravodajství ČRo Tomáš Pancíř. A Rada ČRo, která jinak zamítá stížnosti koncesionářů na nevyváženost a propagandističnost některých pořadů Radiožurnálu či Rádia Česko jak na běžícím pásu, nemohla rozhodnout jinak. Rada seznala stížnost na glosu Adama Drdy jako oprávněnou. Český rozhlas zároveň přiznal, že se stěžovatelem vede konzultace o pravidelném monitorování a analýze objektivity a vyváženosti vysílání svých stanic. Rozhlas sdělil, že mimo „externisty“ Drdy podle interních předpisů postihl zejména osoby zodpovědné za nasazení příspěvku do vysílání – zodpovědného editora Rádia Česko a šéfredaktora Sochora. Ten, ačkoliv usiloval o post zpravodaje v New Yorku, odchází nakonec zcela z Českého rozhlasu a jde dělat šéfredaktora reklamního časopisu Marketing a média.

Autor stížnosti je ovšem nucen odpověď Rady ČRo ve zdůvodnění výroku (nikoliv v samotném výroku) odmítnout jako nedostatečnou a neodpovídající podání, zároveň neodůvodněnou, neboť se nezabývala meritem stížnosti – porušením jednotlivých ustanovení zákonů. (…)

Lit.: Doležal, Bohumil: Komentáře Českého rozhlasu: Mediální rady by neměly postihovat novináře za vlastní názor. In web Reflex, 1. 2. 2013 (komentář). – Cit.: Publicista Štěpán Kotrba podal Radě Českého rozhlasu stížnost na svého profesního kolegu Adama Drdu. Ten měl podle něho porušit zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, zákon o Českém rozhlasu, Kodex ČRo a pravidla předvolebního vysílání a měl tak učinit v komentáři, jejž odvysílala stanice Rádio Česko 14. ledna, tedy mezi dvěma koly prezidentské volby.

Kotrba Drdu viní z toho, že šíří nenávist a vyvolává zášť vůči voličům a podporovatelům Miloše Zemana stejně jako proti Miloši Zemanovi jako takovému, že jeho komentář je otevřenou propagací kandidáta Karla Schwarzenberga a že Drda pohrdá občany a vysmívá se občanům majícím jiný názor než autor. Dikce stížnosti je celkem jednoznačná a vzbuzuje u pamětníků vzpomínky na minulost ne právě melancholické.

Rada ČRo uznala stížnost za oprávněnou a ředitel centra zpravodajství ČRo rozhodl o potrestání editora i šéfredaktora Rádia Česko. To panu Kotrbovi nestačilo, a proto se odvolal. Stížnost podle něho nevzala v úvahu, že byl porušen nejen Kodex ČRo, ale i zákony, a vzhledem k tomu, že i porušení kodexu je porušením pracovní kázně podle zákoníku práce, má mít případné opakování výrazné ekonomické důsledky pro postiženého (krácení platu, rozvázání pracovního poměru či smlouvy o vytvoření autorského díla apod.).

Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání ukládá, aby názory a hodnotící komentáře byly odděleny od informací zpravodajského charakteru a aby nebyla „v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, případně jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti“.

To je zcela logické. Drdův text byl hodnotící komentář a hodnotící komentář nemůže být ani náhodou nestranný, straní lepšímu před horším, správnějšímu před méně správným. Což Drda dělal.

V Kodexu ČRo se ovšem mluví o „nestranném a nezávislém zpravodajství, informacích, komentářích a analýzách“. Navíc v pravidlech předvolebního vysílání ukládá ČRo redaktorům, že jsou „povinni se zdržet jakýchkoli vystoupení na podporu kandidátů nebo kandidujících subjektů, a to i ve formě publikování osobních názorů a komentářů v jiných médiích, na internetových stránkách (včetně blogů) a na sociálních sítích“.

Formulace jdou daleko nad rámec zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, dokonce mu protiřečí (nestranný komentář je contradictio in adjecto), zasahují do soukromí zaměstnanců, a jsou tedy víc než povážlivé. Druhé pasáže zjevně v ČRo využili před časem při postihu redaktora Jiřího Černého. Jenže Adam Drda není redaktorem ČRo, ale externím spolupracovníkem.

Oznámení jako to pana Kotrby se teď nepochybně budou množit. Patří ke koloritu dnešní doby, je třeba si znovu zvykat.

Zároveň je ovšem třeba se neustále zasazovat o zachování prostoru pro svobodu projevu, jaký se u nás po listopadu 1989 vytvořil. Platí to pro ty, co veřejně vystupují, i pro členy různých rad: ti jsou sice občas omezováni absurdními předpisy, ale to přece neznamená, že jsou bezmocní.

Lit.: -jw- (= Wirnitzer, Jan): Český rozhlas stáhl protizemanovský komentář, padly i tresty. In web IDnes, 1. 2. 2013 (článek). – Cit.: Publicistovi Štěpánu Kotrbovi se podařilo uspět u Rady Českého rozhlasu se stížností na předvolební komentář Adama Drdy. Externí pracovník Rádia Česko napsal po prvním kole voleb do názorové rubriky text, v němž mimo jiné píše, že Karel Schwarzenberg je lepší kandidát než Miloš Zeman.

Rádio Česko má komentářovou rubriku umístěnou pod odkazem Archiv fejetonů, dostupným z hlavní stránky. Drdův komentář ze 14. ledna redakce z webu odstranila (byl také odvysílán), publicista Štěpán Kotrba původní text zveřejnil zde.

Drdovi Kotrba vytkl celou řadu formulací. Vadilo mu například označení Jany Bobošíkové za „legrační figuru“, nazvání kampaně Přemysla Sobotky „nacionalistickou, strašně hloupou a naprosto iracionální“ či označení Miloše Zemana za horšího ze dvou finalistů, který je „vyzpytatelný jen v tom nejhorším“. Drda také ze Schwarzenbergova výsledku v prvním kole vyvodil závěr, že víc než milion lidí „nesdílí hysterickou revolucionářskou ideologii“ (kompletní výtky zde). Na případ upozornily Lidovky.cz.

„Domnívám se, že příspěvek Adama Drdy flagrantním způsobem šíří nenávist a vyvolává zášť vůči voličům a podporovatelům Miloše Zemana, stejně jako proti Miloši Zemanovi jako takovému, svou jednostranností je otevřenou propagací kandidáta Karla Schwarzenberga, pohrdá občany, a vysmívá se občanům, majícím jiný názor než autor,“ uvedl ve své stížnosti Kotrba.

Nestranný komentář?

Na rozdíl od řady komerčních médií je Český rozhlas institucí veřejné služby, jejíž chod a mechanismy upravuje zvláštní zákon. V kodexu Českého rozhlasu stojí, že rozhlas „poskytuje nestranné a nezávislé zpravodajství, informace, komentáře a analýzy“. Kotrba ve své stížnosti vytučnil slova „nestranné“ a „komentáře“.

Komentář je z učebnicové definice žánr, který vychází ze známých faktů, připojuje subjektivní pohled či má získat čtenáře pro nějaký názor. Spojení „nestranný komentář“ tak zní poněkud nejednoznačně.

Je však třeba dodat, že Rada ČRo, která ze zákona na chod Českého rozhlasu dozírá, dala stížnosti za pravdu.

Adam Drda je spoluautorem Příběhů 20. století, které mimo jiné dokumentují bezpráví z doby vlády komunistů. Podle zdrojů iDNES.cz má levicový publicista Štěpán Kotrba na autora komentáře Drdu „spadeno“ už léta.

Rada Českého rozhlasu nicméně dala Kotrbovi za pravdu a podobný postoj podle dostupných informací zaujal také ředitel Centra zpravodajství ČRo Tomáš Pancíř.

„To, že se glosa Adama Drdy v téhle podobě objevila ve vysílání, bylo výsledkem pochybení zodpovědného editora Rádia Česko, který byl za tuto chybu postižen v souladu s interními předpisy Českého rozhlasu. Potrestán byl také šéfredaktor stanice, který nese za vysílání Rádia Česko odpovědnost,“ citoval Pancíře Kotrba.

Končí kvůli případu šéfredaktor? Nikoliv

Kotrbovy formulace působí dojmem, že právě kvůli této záležitosti končí v Rádiu Česko šéfredaktor Václav Sochor. To nicméně není pravda. Drdův komentář sám Kotrba datuje na 14. ledna, přičemž oznámení o Sochorově odchodu ze stanice přinesla ČTK o tři dny dříve.

Mluvčího Českého rozhlasu Jakub Čížek sdělil, že na interní úrovni stanice sankcionovala editora a šéfredaktora, Adamu Drdovi pak za stažený článek nepřijde honorář. „Stažení článku z webu bylo reakcí na to, že jsme uznali pochybení v této věci,“ řekl iDNES.cz.

„Mě se ta stížnost týkala jen zprostředkovaně, protože jsem externista a nebyl jsem ani účastníkem řízení, oficiálně jsem taky neměl možnost se k věci vyjádřit,“ sdělil iDNES.cz Adam Drda. Podotkl, že o nevyplacení honoráře dosud nebyl informován, což v kontextu toho, že Český rozhlas komentář odvysílal, považuje za zvláštní. „Kdyby ho nepoužili vůbec, to by samozřejmě bylo jiné,“ řekl.

„Je mi líto kolegů, kteří za to byli potrestáni, osobně mi to připadá dost přehnané. Vyváženost v komentářích podle mě spočívá v tom, že se ve vysílání Rádia Česko i na celé ploše vysílání Českého rozhlasu zveřejňují různé názory. Žádný komentář, glosa ani zamyšlení principiálně nemůžou být nestranné. To by postrádaly smysl. Komentátor musí stranit: lepšímu před horším, slušnějšímu před sprostým atd.,“ dodal Drda.

Podobného názoru byl i jeho kolega ze sdružení Post Bellum a další externí pracovník Českého rozhlasu Mikuláš Kroupa.

„Byl to komentář, jasně oddělený od zpravodajství. Ukazuje to na hlubší problém rozhlasu, na jedné straně chce mít mezi spolupracovníky komentátorské osobnosti, na straně druhé je omezovat, co a jak vyváženě mají komentovat. Adam není zpravodajský reportér, nepřipravuje zprávy a aktuální publicistiku, to je něco jiného. Hodně lidí z redakce stálo za Adamem,“ řekl iDNES.cz.

Lit.: Kalenský, Jakub: Sebekastrace Českého rozhlasu. In web Česká pozice, 1. 2. 2013 (komentář). – Cit.: Jak v pátek upozornil server Lidovky.cz, Český rozhlas potrestal editora a šéfredaktora stanice za zveřejnění politického komentáře Adama Drdy. Text totiž prý „není v souladu s vnitřními pravidly Českého rozhlasu, speciálně v předvolebním období“. Politici mohou po tomto výroku otevírat šampaňské, ochočit si média veřejné služby bude v takovém prostředí víc než snadné.

Publicista Štěpán Kotrba ve své stížnosti Radě Českého rozhlasu odkazuje mimo jiné na porušení Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, v první řadě paragrafu, v němž je kladena povinnost dbát zásad objektivity a vyváženosti. Tu prý narušily formulace o „legrační figurce Janě Bobošíkové“, „hloupé a iracionální nacionalistické kampani Přemysla Sobotky“ nebo konstatování, že voliči Karla Schwarzenberga nejsou stiženi „stupidními předsudky“.

Objektivní subjektivita

Ponechme stranou nesmysl, že nic jako „objektivní komentář“ existovat nemůže, protože komentář je ze své povahy útvarem subjektivním. Zvrácená je i samotná představa, že objektivitu a vyváženost média narušuje jeden text, který chce upozornit na nějaký výsek skutečnosti. Tento výsek totiž ani při nejlepší snaze nemůže být plně objektivní, vždy půjde o ten výsek, který se autor a jeho médium rozhodne postihnout. Ke každému textu či reportáži je možné najít širší pohled a libovolné množství lidí, kteří mají pocit, že nezaznělo vše, co mohlo a mělo být řečeno. Cokoliv pak lze napadnout jako „neobjektivní“.

Bláznivý je i požadavek na „vyváženost“ při popisu jednotlivých kandidátů. Ti kandidáti totiž nejsou stejní. Je samozřejmě třeba hledat pozitiva i negativa každého z nich (především ta negativa, protože o pozitivech hovoří oni sami v těch samých médiích), ale nelze kvůli tomu ohýbat skutečnost. Poukázat na vady Sobotkovy kampaně není nic nevyváženého, protože ta kampaň objektivně byla nepovedená – neuspěla. Podobné objektivní konstatování by nebylo po prvním kole možné vyřknout o kampaních Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga, protože jejich kampaně uspěly.

Ve stejném duchu byla některá média napadána za příliš kritický postoj k Zemanovi. Jenže pokud ve své kampani lhal a útočil na xenofobní pudy voličů, nemohou si média vymyslet, že to samé dělá i jeho protivník, aby dosáhla oné podivně vykládané „objektivity“ a „vyváženosti“. Jak upozorňuje Karel Hvížďala, platí takzvaný Okrentův zákon: „Snaha dosáhnout rovnováhu může vést k nerovnováze, protože někdy je taková i skutečnost.“

Hlavně nic neříct

Chorobná snaha dosáhnout takto pojaté vyváženosti, kdy si editoři budou dělat čárky, kolikrát zazní názor X a zda ve stejném množství zaznívá i názor Y, vede k populárnímu sloganu „pět minut Židé – pět minut Hitler“. K tomu, že vedoucí pracovníci médií veřejné služby se budou úzkostlivě snažit, aby nic z jejich vysílání ani v nejmenším neovlivnilo voliče při jejich rozhodování. Jenže to už není objektivita nebo vyváženost, to je impotence. Média, která neovlivní voliče, jsou snem každého diktátora.

Podivný výklad vztahu novinář – politik lze ostatně pozorovat i na videu, kde Miloš Zeman ve vítězném opojení nakráčí do nekuřácké budovy České televize. Generální ředitel Petr Dvořák mu bez námitek zajišťuje popelník, šéf zpravodajství Zdeněk Šámal ho žádá o podpis do památníčku. Když nadřízení novinářů kvůli politikům ochotně porušují svá pravidla, novinářům se jen těžko upozorňuje na porušování pravidel ze strany politiků. Novinář těžko může přistupovat k politikovi objektivně a kriticky, když se k politikovi novinářův nadřízený hodlá chovat lokajsky.

Když pár dní po této epizodě Český rozhlas vyhoví nesmyslné stížnosti a potrestá novináře za zveřejnění politického komentáře („speciálně v předvolebním období“), naznačuje to nepěkný posun médií veřejné služby. Posun do jiných než demokratických režimů.

Lit.: Kyša, Leoš: Cenzura -Drdo, nezlob – aneb jak v Českém rozhlase bodli demokracii do zad. In web Týden, 1. 2. 2013 (glosa). – Cit.: Takhle umírá demokracie. Nenápadně, skoro bez povšimnutí a hlavně bez boje. Soumrak demokracie nezačíná revolucemi, zavíráním lidí do vězení nebo střílením odpůrců. Začíná tím, že byrokratickou silou umlčíte někoho, jehož názor se vám nelíbí. A přesně to se teď stalo v Českém rozhlase.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)