Brokovnice (1990, 2013)
Ed McBain. Detektivní příběh, ve kterém policisté z 87. revíru řeší komplikovaný případ vraždy manželské dvojice. Překlad Jan Zábrana. Dramatizace Jan Strejček. Režie Miroslav Buriánek.
Osoby a obsazení: Steve Carella (Pavel Soukup), Bert Kling (Martin Zahálka), Meyer (Pavel Pavlovský), paní Leydenová (Eva Wimmerová), Anne Gilroyová (Martina Samková), Andrew Leyden (Milan Vlachovský), strážník (Josef Nechutný), domovník (Milan Rybák), Cudahy, vedoucí vinárny (Tomáš Šolc), Cindy, Klingova snoubenka (Ilona Vaňková), Pimm (Jan Jánský), Pimmová (Jarmila Balašová), vypravěč (Jiří Samek) a další.
Nastudovala Plzeň v roce 1990. Vydal Radioservis, březen 2013 (1 CD, CR0650-2 – EAN 8590236065024; 54:38 min.).
Pozn.: Evan Hunter, známý také jako Ed McBain, rodným jménem Salvatore Lombino (15. října 1926, New York – 6. července 2005, Weston, Connecticut) byl americký spisovatel a scenárista. Svá díla psal i pod řadou dalších pseudonymů (Hunt Collins, Ezra Hannon,Richard Marsten, John Abbot a Curt Cannon). Evan Hunter se narodil a vyrostl v New Yorku, po ukončení střední školy byl v roce 1944 odveden k námořnictvu; po návratu do civilu v roce 1946 pokračoval ve studiu na newyorské Hutton College, kterou opustil s titulem bakaláře svobodných umění. Na univerzitě se seznámil se svou budoucí ženou Anitou, se kterou se v posledním ročníku oženil. Psát zkoušel už během studií, ale po odchodu z univerzity nejprve prošel celou řadu zaměstnání: byl telefonistou u Americké automobilové společnosti; nabízel telefonicky restauracím mořské raky (kromě platu dostával tehdy i naturálie: tolik mořských raků, kolik jich dokázal sníst). Poté se stal učitelem na odborně vzdělávací střední škole – znalost tohoto prostředí pak využil v románu Džungle před tabulí. U kantořiny však nezůstal a odešel pracovat do literární agentury. Do té doby byly jeho tvůrčí pokusy značně roztříštěné, vedle psaní se pokoušel i malovat (získal dokonce v soutěži stipendium Art Student’s League) a nějaký čas i hrál na piano v jazzovém orchestru. Teprve v literární agentuře se podle svých slov „naučil psát povídky, které měly hlavu a patu“ a jeho šéf je začal pravidelně uveřejňovat. Když pak nakladatelé projevili téměř současně zájem o jeho detektivní román a románovou science-fiction pro dospívající mládež, rozhodl se Hunter na doporučení svého šéfa věnovat se jen psaní. Jeho román Džungle před tabulí se stal bestsellerem roku 1954 a svým pranýřováním poměrů v americkém školství vyvolal bouřlivou společenskou reakci. Od té doby vydával jednu knihu za druhou. Žil na Long Islandu s manželkou Anitou a třemi syny Tedem a dvojčaty Markem a Richardem. Zemřel 6. července 2005 ve městě Weston ve státě Connecticut. Pod jménem McBain napsal desítky románů s detektivem Stevem Carellou ze smyšleného 87. revíru ve městě Isola (později byly uvedeny jako televizní seriál a některé zfilmovány) i další kriminální příběhy. Sestavil i několik antologií detektivních povídek jiných autorů, do každého svazku přidal vždy i jednu vlastní povídku. Evan Hunter je také autorem scénáře k Hitchcockově filmu Ptáci (podle povídky Daphne du Maurier) nebo příběhů, které posloužily jako předlohy k televiznímu seriálu Columbo. (text bookletu)
Lit.: Růžička, Jiří G.: Minirecenze. Ed McBain – Brokovnice. In web A2, 15/2013 (recenze). – Cit.: (…) Další detektivku, kterou Český rozhlas vytáhl ze svého archivu a vydal, tentokrát nenapsal žádný seveřan, a dokonce ani Georges Simenon, Agatha Christie nebo Arthur Conan Doyle, jejichž dílu se, pokud jde o audioknihy, dostalo značné pozornosti. Americký spisovatel Evan Hunter, známý především jako Ed McBain, patří k těm spisovatelům, kteří na českých knihkupeckých pultech letěli především v devadesátých letech – každá jeho kniha se stávala bestsellerem. Děj jeho děl se točí kolem postavy detektiva Stevea Carelly a 87. revíru ve fiktivním městě Isola. Hra Brokovnice – podle stejnojmenného románu, který vyšel už v roce 1969 a v českém překladu o čtyři roky později – vznikla na samém počátku deváté dekády. Sledujeme vyšetřování vraždy, jež se zpočátku tváří spíše jako sebevražda. Svou roli tu samozřejmě hraje brokovnice. Carella, schopný všimnout si přehlédnutelných detailů, se ale nenechá jen tak nachytat, zamotanou historku rozplete a vraha dopadne. Režisér Miroslav Buriánek vychází z překladu Jana Zábrany, který výrazně zkrátil a zdramatizoval Jan Strejček; hlavní postavu ztvárnil Pavel Soukup. Původní román o 176 stranách se v dramatizaci smrskl na pouhých 54 minut a možná i proto působí propojení vyšetřování případu zastřelené manželské dvojice s osudem jistého výtečníka, který se v baru chlubí jinou vraždou, trochu roubovaně. Jako poslech na jeden unavený večer na letní rekreaci ale Brokovnice poslouží docela dobře.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku