Stín bledé Élektry (1985)
Radoslav Lošťák. Rozhlasová hra pro děti. Variace antického mýtu o rodu Átreovců situovaná do druhé světové války. Scénickou hudbu složil Daniel Forró. Dramaturg Jan Vedral. Režie Jan Tůma.
Osoby a obsazení: Helena /Klytaimnéstra/ (Jaroslava Adamová), Herman /Aigisthos/, její druhý muž (František Husák), Pavel /Orestés/, její syn (Jiří Schwarz), Alžběta /Élektra/ její dcera (Jitka Faltysová), Zuzana /Chrystohemis/, její dcera (Sylva Sequensová), Hynek /Pylades/, Pavlův spolubojovník (David Vejražka), Bohumil – Alžbětin nápadník (Otakar Brousek II.) a Hans, německý velitel městské posádky (Jan Vlasák).
Natočeno v roce 1985. Obnovená premiéra 8. 5. 2022 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.; 64 min.) v cyklu Hra pro pamětníky.
Alternativní verze názvu: Stín bledé Elektry
Lit.: Venclová, Renata: Radoslav Lošťák: Stín bledé Élektry. Variace antického mýtu o rodu Átreovců situovaná do druhé světové války. In web ČRo 3 Vltava, 8. květen 2022 (článek). – Cit.: Jako připomínku konce 2. světové války zařazujeme rozhlasovou hru Stín bledé Élektry na motivy antického mýtu o potomcích krále Agamemnóna a jeho ženy Klytaimnéstry. Tři sourozenci, každý po svém, se zde snaží zjistit pravdu o hrdinské smrti otce, na jehož umučení fašisty nese částečnou vinu jejich matka. (…)
Hned několik tragických příběhů je v antických mýtech spojeno s rodem mykénského krále Átrea, otce Agamemnóna a Meneláa. Zvláště staršího Agamemnóna, který vedl řecké vojsko do trójské války, stihl krutý úděl. Po deseti letech se vrátil z vítězného tažení, aby byl zabit vlastní manželkou Klytaimnéstru, která se proti němu spikla s jeho bratrancem Aigisthem. Nepotrestanou otcovu smrt těžce nese Klytaimnéstřina dcera Élektra, která doufá, že zločin pomstí bratr Orestés.
Na motivy příběhů pojednávajících o rodu Átreovců vytvořili své klasické tragédie Aischylos, Sofoklés Eurípidés i Seneca. Obraz rozvrácené rodiny, do jejíchž vztahů zasáhla válka a v níž události postavily děti proti svým rodičům, však zůstává inspirující i pro novodobé dramatické autory.
V roce 1985 vytvořil na motivy antického mýtu o potomcích krále Agamemnóna a jeho ženy Klytaimnéstry rozhlasovou hru dramaturg a spisovatel Radoslav Lošťák. V jeho příběhu, psaném v blankversu a situovaném do 2. světové války, se tři sourozenci, každý po svém, snaží zjistit pravdu o hrdinské smrti svého otce. Zdá se, že na jeho zavraždění fašisty nese částečnou vinu jejich matka. Tragické vyústění událostí sleduje a komentuje sbor, který zastupuje hledisko věčnosti. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Dobrý den,
jsem autorem hudby k této rozhlasové hře, bohužel nemám ani nahrávku, ani kompletní partituru. Našel jsem ale scénář, píše se tam:
——————————
Radoslav Lošťák: Stín bledé Élektry
Rozhlasová kompozice
Hlavní redakce literárně-dramatického vysílání
Šéfredaktor Stanislav Neubert
Oddělení rozhlasových her, vedoucí dramaturg Jiří Hubička
Odpovědný dramaturg Jan Vedral
Variace antického mýtu o rodu Átreovců je situována do druhé světové války. Tři sourozenci, každý po svém, se snaží zjistit pravdu o hrdinské smrti otce, na jehož umučení fašisty nese částečnou vinu jejich matka. Tragické vyústění příběhu je přirozeným důsledkem etických postojů všech postav, jejichž jednání je konfrontováno s chórem, zastupujícím oproti krátkozrakým osobním hlediskům ideál budoucího, mírového a spravedlivého života. Hra napsaná blankversem je pokusem o využití rozhlasových výrazových prostředků v žánru tragédie.
1984
——————————
Pokud mne paměť a moje stručné zápisky neklamou, režisérem byl Jan Tůma, Hudbu jsme natáčeli 8.5.1985 v brněnském rozhlase, přetáčela se 17.5. v Praze. Je pravděpodobné, že pan Tůma už tehdy bydlel v Praze a hru natočil s pražskými herci.
Určitě nejde o rozhlasovou hru pro děti…
Budu rád, pokud zjistíte ještě něco víc, eventuálně objevíte link na stažení nahrávky… řada nahrávek mi ještě schází.
Děkuji za Vaši práci, díky těmto stránkám jsem našel detailní informace o některých pořadech, ke kterým jsem dělal hudbu.
Pěkný den, zdravím srdečně z Japonska!
Daniel Forró