Číňanova pěna 1/3 (2013)

Vladimír Binar. Četba na pokračování z prózy českého spisovatele. Připravil Jiří Vondráček. Režie Markéta Jahodová.

Účinkuje Igor Bareš.

Natočeno 2013. Premiéra 1. dílu 6. 4. 2013 (ČRo 3 Vltava, 18:00 h.; 3 x 30 min) v cyklu Rozhlasový rok – Česká próza.

Lit.:  anonym: Vladimír Binar: Číňanova pěna. In web ČRo 3 Vltava, duben 2013 (článek). – Cit.: Děj titulní prózy Číňanova pěna, ze stejnojmenné knihy spisovatele a literárního vědce Vladimíra Binara, kterou uslyšíme ve třech pokračováních, se skládá z drobných příhod a událostí, je sjednocován osobou vypravěče, který se v mysli, ve vzpomínkách, přenáší a střihem přemísťuje v různých prostředích.

Těmi základními, protikladnými místy je Praha normalizačních sedmdesátých let minulého století a Tahiti, kde s rodinou později pobýval. Prolínání a asociace z různých období a prostředí autorova života, záznam úchvatných obrazů uchovaných v paměti se propojují v jedinou úžasnou metaforu proměn a nejednoznačností a problematičností lidské existence.

Četbu na pokračování připravil Jiří Vondráček. V režii Markéty Jahodové účinkuje Igor Bareš. Premiéru uvádíme k 90. výročí zahájení rozhlasového vysílání v rámci projektu Česká próza.

Spisovatel a literární vědec Vladimír Binar se narodil 6. října 1941 ve Velkém Meziříčí. Po maturitě na jedenáctiletce v Opavě nebyl z politických důvodů přijat na vysokou školu a pracoval jako dělník. Od roku 1961 studoval bohemistiku a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy; studium kvůli těžkému úrazu dokončil v roce 1968.

Od roku 1969 se stal odborným asistentem na katedře české literatury FF UK. V roce 1975 však dostal výpověď a působil jako editor a překladatel z francouzské a slovenské literatury. Od roku 1989 byl redaktorem v nakladatelství Práce, v roce 1990 se vrátil na katedru, nyní Ústav české literatury a literární vědy FF UK. Pro Binarovu původní literární tvorbu jsou velice důležité pobyty ve Francii a Francouzské Polynésii (v letech 1973, 1976, 1983-1985, 1994 i později).

Ačkoli Vladimír Binar psal verše a prózu už v mládí, soustavněji se literární tvorbě věnoval až ve zralejším věku. V době normalizace publikoval hlavně v samizdatové edici Rukopisy VBF Praha, po roce 1989 nejprve časopisecky, řadu let se knižnímu vydávání jeho prací věnuje nakladatelství Triáda. Zde vyšel především Binarův vzpomínkový román Playback (2001), próza Emigrantský snář (2003), výbor z básní Hlava žáru (2009), kniha esejů Čin a slovo (2010), soubor tří próz Číňanova pěna (Měsíc ve žních, Dimanche a Paris a Číňanova pěna, 2011), které se odehrávají ve velmi různých a odlišných přírodních prostředích a společenstvích – na moravském venkově a v Praze, v Paříži a v Provence a na Tahiti, v Paříži a v Praze. Číňanova pěna získala Cenu Jaroslava Seiferta za rok 2012 a Cenu Česká kniha 2012.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)