Hirošima a její podivné stíny (2013)
Připravil Pavel Hlavatý. Svržení atomové bomby na Hirošimu, zneužívání této události z konce druhé světové války, zvláště tragédie obětí, komunistickou propagandou a realita Černobylu. Jak rozhlas informoval o shození atomové bomby?
Natočeno 2013. Premiéra 4. 8. 2013 (ČRo Plus, 16:10 h.; 50 min.) v cyklu Archiv Plus. Repríza 8. 8. 2020 (ČRo Plus, 21:05 h.) v cyklu Archiv Plus; 2. 8. 2023 (ČRo Plus, 21:05 h.) v cyklu Dokument Plus.
Lit.: Hlavatý, Pavel: Hirošima a její podivné stíny. In web ČRo Plus, srpen 2013 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: 6. srpna 1945 Den Hirošimy – první válečné použití jaderné zbraně. Svržení atomové bomby na japonskou Hirošimu je dodnes výstražným mementem pro lidstvo.
Japonsko bylo v srpnu 1945 posledním bojujícím státem Osy, válka v Asii stále ještě nebyla u konce. Svržení atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki výrazně urychlilo konec druhé světové války, konkrétní průběh akce je dodnes zdrojem polemik.
Tragédie obyčejných lidí z Hirošimy (a samozřejmě i z Nagasaki) však byla opakovaně zneužívána „táborem míru a socialismu“ k útokům na americké (či obecně „západní“) imperialisty, zpravidla pochopitelně „hnusné“.
Zásadním dokumentem o stavu japonské společnosti na samotném konci války je Deník z Hirošimy japonského lékaře Mičihiko Hačiji. Jde o autentické záznamy, které začínají 6. srpna a končí 30. září 1945.
Zápisky jsou velmi syrové a doktor Hačija (který po ozáření ležel ve své nemocnici nejprve jako pacient) zde zachycuje i válečnické přeformátování japonské společnosti – Japonsko samotné začalo válčit již ve třicátých letech v Číně, tedy několik let před vypuknutím války v Evropě. Zachycuje například nadšení zraněných a zdeptaných lidí několik dní po hirošimském výbuchu, kdy se podle fámy, kterou do nemocnice donesl kdosi zvenčí, radují nad „japonským jaderným útokem na Los Angeles, San Francisco a San Diego“.
Odvaha doktora Hačiji tuto pasáž v deníku ponechat velmi posiluje hodnotu a autentičnost těchto záznamů a současně ilustruje dlouhodobé válečné naladění japonské společnosti.
V pořadu uslyšíte ukázku z deníku Mičihiko Hačiji, propagandistické komentáře k hirošimské tragédii, zajímavosti k historii objevení radioaktivity i k mírovému využití jaderné technologie, ukázky z projevů na „Světovém shromáždění za mír a život, proti jaderné válce“, které proběhlo v roce 1983 v Praze a v závěru pak autentická svědectví o důsledcích černobylské tragédie.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku