Legendy studánek a pramenů 1/? (2005)

Připravili Miroslav Kobza a Irena Šindlářová. Mapování zajímavých studánek a pramenů.

Nastudoval ČRo Ostrava v roce 2005. Premiéra 1. dílu únor 2005. K poslechu zde.

Lit.: anonym: Legendy studánek a pramenů. In web ČRo Ostrava, únor 2005 (anotace). – Cit.:  Nedělní čas po půl deváté už nějaký ten čas patří seriálům a cyklům, které připravuje olomoucké studio Českého rozhlasu. Vše začalo v roce 2004 prázdninovým putováním putováním za zajímavostmi našeho kraje a okolí. Cyklus spisovatelky Ireny Šindlářové a redaktora Miroslava Kobzy nás tehdy zavedl na místa, která jsou plná tajemství a legend. Asi také proto se jmenoval Tajemná místa hor.

Na podzim ho pak vystřídal desetidílný seriál Slezsko – země zapomenutá (cyklus dokumentárního vyprávění profesora Slezské univerzity v Opavě Rudolfa Žáčka o zemi, která je sice podle jména velmi známá, o její historii se však mnoho neví). I tady byl vaším průvodcem Miroslav Kobza.

A nejinak je tomu v posledním, nejnovějším cyklu, který vám od začátku února 2005 nabízíme. K Miroslavu Kobzovi se ale vrací Irena Šindlářová. Spolu se v pořadu věnují mapování zajímavých studánek a pramenů. Zaměřili se nejen na faktografii, ale také na legendy, které studánky a prameny provázejí od nejstarších dob.

Lit.: Kobza, Miroslav: Jarní putování za Legendami studánek a pramenů Olomouckého kraje. In web ČRo, únor 2005 (článek). – Cit.:  S přicházejícím jarem se ve vysílání olomouckého studia Českého rozhlasu můžete setkat s novým seriálem, který doslova voní životodárnou silou přírody. Nechybí mu však ani mystika a tajemný nádech. Název „Legendy studánek a pramenů“ zcela vystihuje podstatu nového cyklu připravovaného osvědčeným autorským týmem spisovatelky Ireny Šindlářové a rozhlasáka Miroslava Kobzy.

Deset dílů nového dokumentárně – literárního seriálu představí celkem pětatřicet významných pramenů Olomouckého kraje, a také části kraje Moravskoslezského. Nejedná se však o projekt studiový, autoři si dali práci a všechny pramenné lokality s reportážním mikrofonem skutečně navštívili, a tak kromě zajímavých informací o složení jednotlivých vod, historie míst kde spatřují světlo světa a legend a pověstí, které je provázejí, zazní v pořadu i autentické zvuky z jejich okolí.

Mimo velmi známých pramenů minerálních vod v Horních Moštěnicích, Teplicích nad Bečvou, Slatinicích či v Ondrášově se tvůrci pořadu zaměřili i na prameny, které mají místní význam a mnohdy jsou opředeny legendami, které z nich udělaly významná poutní místa. Zmínit lze třeba pramen u poutní kaple panny Marie La Salettské v Travné na Javornicku, další z mariánských pramenů u Zlatých Hor či Královský pramen u Staré Vody nedaleko Města Libavá.

Seriál je volným pokračováním loňského prázdninového a vánočního cyklu „Tajemná místa hor“ stejného autorského týmu. Cyklus o pramenech však, podle slov obou tvůrců, byl mnohem tvrdším oříškem. Zatímco legendy hor jsou povětšinou důvěrně známé široké veřejnosti, studánky a prameny mají význam zejména pro místní obyvatele, a tak mnohdy byl problém zjistit jakékoliv informace o tom, jaké má voda vlastnosti i jaké legendy se o ní odpradávna vyprávějí. Výsledek mravenčí práce v podobě pátrání v archívech i mezi obyvateli zmiňovaných lokalit však rozhodně stojí za to.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)