Súchovská republika 1/5 (2013)
Otakar Bystřina. Četba na pokračování z kroniky mládí, kterou o svých studentských letech na Horňácku sepsal rodák z Věrovan u Olomouce JUDr. Ferdinand Dostál, publikující pod uměleckým pseudonymem Otakar Bystřina (1861–1931). Připravil Jaroslav Bařinka. Rozhlasová úprava Michal Bureš. Hudba Richard Mlynář. Hrají Václav Zapletal (bastrombon), Roman Höpfler (tuba). Zvukový mistr hudby Zdeněk Slavotínek. Redaktor Zuzana Vojtíšková. Zvukový mistr slova Jiří Pochvalovský. Režie Michal Bureš.
Čte Miroslav Hruška.
Nastudoval ČRo Olomouc 5. – 9. 8. 2013. Premiéra 1. dílu 2. 12. 2013 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.; 27 min.). Repríza 27. 5. – 24. 6. 2020 (ČRo Olomouc) v cyklu Počteníčko.
Pozn.: Dnes se poprvé zaposloucháme do pětidílné četby na pokračování z kroniky mládí, kterou o svých studentských letech na Horňácku sepsal rodák z Věrovan u Olomouce JUDr. Ferdinand Dostál, publikující pod uměleckým pseudonymem Otakar Bystřina. Jeho život je ohraničen léty 1861 až 1931. Je považován za klasika v moravském nářečí psané literatury. Mezi jeho nejvýraznější počiny patří Hanácká legenda, která se dočkala i svého rozhlasového nastudování v podání Ladislava Lakomého. Bystřinovým dílem se rovněž zabývají bohemisté z Univerzity Palackého a tak není divu, že i tato četba na pokračování v Olomouci vznikla. Otevíráme knihu SÚCHOVSKÁ REPUBLIKA – jak ji pro rozhlas připravil Jaroslav Bařinka. (anotace)
Lit.: Bureš, Michal: Súchovská republika znovuobjevená. In web ČRo Olomouc, prosinec 2013 (článek). – Cit.: Po dlouhých letech ocitl jsem se zase jednou v oblasti mé milé Javoriny. Nedalo mi to – musil jsem k ní opět zavítat, oživit vzpomínky bujarého mládí a rozloučit se s ním. Kráčelo se mi dobře, že jsem nechával pozadu i ščouplého svého syna. Srdce poslouchalo – nebuchalo a nepřeskakovalo… Kdyby turistický klub uherskobrodský byl značkoval také na rozcestích, ne jen na cestě rovné jako šňůra, byla by se uspořila nejedna čtvrthodinka zacházky! Už jsme hore a pozíráme s rozkoší na Pováží. Vlevo vzadu Sršatec a pohraniční vrchy mezi Broumovem a Iľavou – proti nim tušíte panské sídlo magnáše Jožky Uprky, Klobušice. Ale s Javoriny ho neshlédnete – to byste musili zajet do Teplé nebo do Iľavy a kousek cesty zaprášenou státní silnicí k majstrovi, který by vás ve známé své vlídnosti přivítal v nádherném parčíku přívětivým: Co tu chcete?
Když jsem se prvně začetl do posledního Bystřinova díla, které vyšlo na jaře 1926 ve vyškovském nakladatelství Františka Obziny v nákladu 1500 výtisků, bylo mi jasné, že jeho kroniku mládí musím a chci zprostředkovat rozhlasovým posluchačům. Tvorba rodáka z Věrovan u Olomouce JUDr. Ferdinanda Dostála, publikujícího pod uměleckým pseudonymem Otakar Bystřina (1861–1931), není nijak košatá a v kontextu české beletrie ani přelomová. Nelze jí ale ani v nejmenším upřít humor, nadsázku, komentátorsky přesný pohled na život končícího mocnářství, ze kterého se posléze vyloupla masarykovská republika. Bystřina je vtipný glosátor, malíř svérázných hanáckých figurek, jejich nesmlouvavý kritik, i obdivovatel. Prvně jsem se s jeho jménem setkal ve studii doc. Jiřího Skaličky z FF UP. Stěžejním Bystřinovým opusem podle něj je Hanácká legenda. V olomouckém rozhlase byla natočena roku 1949 v režii Josefa Svátka, po srpnu 1968 byla smazána. Nová nahrávka vznikla v podání Ladislava Lakomého a olomouckých herců v roce 2007. Od té doby jsem s Ladislavem Lakomým natočil mnohé další Bystřinovy humoresky. Na Súchovskou republiku nedošlo, nevěděl jsem o ní. Návrat tedy až nyní. Začátek vzniku „ republiky“ sahá k roku 1882, kdy se kolem súchovského učitele Matúše Beňi, rodáka z Brodku u Přerova, seskupila skupina mladých lidí – kulturních nadšenců. Byla to svobodná, svébytná a přísnými, byť nepsanými zákony řízená parta, která svou výtvarnou, sběratelskou a literární činností působila buditelsky na široké okolí.
Výlet na Horňácko, do kraje malíře Jožky Uprky a pábitelů ze Súchova pro rozhlas připravil Jaroslav Bařinka.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku