Maska Siky (2004)
José Pliya. Překlad Matylda (Miloslava) Lázňovská a Michal Lázňovský. Rozhlasová úprava Michal Lázňovský. Zvuk Jiří Furman. Záznam a střih Jana Fišerová. Zvuková spolupráce Josef Plechatý. Hudební spolupráce Petr Mandel. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Ivan Chrz.
Osoby a obsazení: Prudencio (David Matásek), Felipe (Bohumil Klepl), Pancracio (Aleš Procházka), Femi (Kryštof Hádek) a hlas Siky (Andrea Elsnerová).
Premiéra 20. 3. 2004 (Vltava 14 h). Uvedeno v rámci festivalu Tvůrčí Afrika. Repríza 3. 7. 2018 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Africké léto.
Pozn.: Hořkosladká komedie Le masque de Sika (Maska Siky) vznikla v roce 1999 během Pliyova rezidenčního pobytu na Festivalu Frankofonie v Limoges. Jde v ní o schůzku tří přátel po dvaceti letech, jejíž průběh se vymkne zúčastněným z rukou. Zamýšlená nezávazná „pánská jízda“ se mění v „duševní striptýz“, radost a opojení ze shledání střídá nostalgie a přízraky minulosti útočí na paměť i svědomí. Když se na scéně objeví nečekaná zásilka – jorubská maska plačící dívky, kterou doručí záhadný poslíček Fémi – demaskování dávných činů vrcholí. Stejně jako v dalších Pliyových hrách je minulost konfrontována s přítomností, skutečnost se sny, paměť s realitou. Kdo je Sika a kdo vlastně jsou ti tři přátelé z dětství, Felipe, Pancracio a Prudencio? Jakou roli v jejich životě hraje poslíček Fémi? Hledání vlastní identity, odpovědi na otázku „Kdo jsem a co jsem vykonal?“ se v Pliyových hrách objevuje často. Ve ztrátě identity Pliya vidí mala fides: „Jestli mám nějakou obsesi, pak je to potřeba odpovědnosti.“, říká autor. Le masque de Sika (Maska Siky) vyšla v květnu 2001 v nakladatelství Acoria. V říjnu 2000 ji v severofrancouzském Roubaix uvedl Jean-François Prevand a v březnu 2002 měla svou africkou premiéru v rámci FITHEB, beninského divadelního festivalu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
V údajích je malách chybka – Místo Matěj Hádek má být správně Kryštof Hádek.
Zdravím Panáčka