Čajovna – Dechovka na Baráčnické rychtě (2013)
Hudba a styl nové generace. Režisér Jiří Havelka o nové inscenaci VOSTO5. Připravila a uvádí Kateřina Rathouská.
Natočeno 2013. Premiéra 26. 11. 2013 (ČRo 3 Vltava, 19:00 h.; 60 min).
Lit.: Rathouská, Kateřina: VOSTO5 na Baráčnické rychtě, Samizdat a Edice Expedice. In web ČRo 3 Vltava, listopad 2013 (článek + zvuková ukázka). – Cit.: Lidé se mění, dechovka zůstává. Tak zní podtitul nové inscenace Dechovka, kterou nedávno nastudoval soubor VOSTO5 s mnoha hosty. Režisér Jiří Havelka ji umístil do prostředí pražské Baráčnické rychty. Hudbu k výjimečnému divadelnímu kusu složil Jan Kalina ze skupiny Sto zvířat a premiéra se konala v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.
„Stalo se roku 1923. Stalo se roku 1945. Stalo se včera. Děje se pořád,“ píše se v anotaci k představení. „Dokument o historii, který je víc než jen dokumentem o nás. Když se rozdírají staré rány, když se hledají viníci, je potřeba vykopat a spočítat kosti. Chcete vědět, jak by vám bylo na tancovačce po druhé světové válce? Viděli jste už někdy slavnostní otevření sokolovny? A přejete svým nepřátelům pomník? Přijďte to zažít.“
Režisér Jiří Havelka byl hostem Kateřiny Rathouské. Představil novou inscenaci souboru VOSTO5 Dechovka, která se hraje na Baráčnické rychtě. V druhé části zvala kurátorka Gabriela Romanová na výstavu Samizdat a Edice Expedice do Paláce Lucerna.
„Téma vyrovnávání není nijak nové,“ dodává k masakru Němců u Dobronína Havelka na webu vltavské Mozaiky. „Naopak mám pocit, že se posledních pět let stalo uměleckým rukojmím. Snaha se s tím vyrovnat a přiznat si, že národ má i stinné stránky, že to jsou tabu – to mi přijde jako propíchaný terč. Všichni víme, jak se chovali, není to žádné velké tabu. Dají se ale simulovat podmínky, zjišťovat, co události tehdy znamenaly, a přesouvat je do současnosti. A v něčem najdeme 100% paralely.“ Víc prozradí v úterní Čajovně.
V druhé části pořadu vás pak pozveme do pasáže Paláce Lucerna na výstavu Samizdat a Edice Expedice, kterou v roce 1975 spoluzakládal Václav Havel. Vycházela v ní například díla Bohumila Hrabala, Ludvíka Vaculíka, Jiřího Koláře, Jiřího Kuběny a dalších. Expozici mohou zájemci navštívit do 10. prosince.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku