Dva údery pod pás 1/5 (2013)
František Fajtl. Četba na pokračování. Pro rozhlas připravil Jan Kolář. Dramaturgie Hynek Pekárek. Režie Petr Mančal.
Účinkuje Ladislav Mrkvička.
Natočeno v roce 2013. Premiéra 20. – 24. 1. 2014 (ČRo 2 Praha, 22:05 h.; 5 x 24 min). Repríza 4. – 8. 5. 2017 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.
Pozn.: Represe komunistického režimu proti letcům britské RAF začala po únoru 1948. Právě jejich začátek zaznamenala dnešní třetí část Radioknihy ze vzpomínek Františka Fajtla Dva údery pod pás. V roce 1948 se ještě stal důstojníkem Generálního štábu a pak i lektorem na Vysoké vojenské škole. O rok později ale musel ze svých funkcí a z armády odejít. Roku 1950 byl zatčen a bez soudu rok a půl vězněn v táboře nucené práce na Mírově. Ve vězení se setkal i s mnoha svými spolubojovníky z bitvy o Anglii.
Situace v Československu po druhé světové válce. Pronásledování odpůrců režimu, odsouzení do tábora nucených prací a vězení na Mírově. To všechno popisuje ve svých vzpomínkách nazvaných Dva údery pod pás legendární československý pilot RAF František Fajtl. Předchozí část končila popisem změny v přístupu komunistické strany a spekulacím o propouštění některých politických vězňů. Čtvrtá část Radioknihy začíná propuštěním Františka Fajtla na svobodu. Uslyšíte také o jeho setkání s dalším hrdinou z bitvy o Anglii, generálem Karlem Janouškem – v té době byl ale degradovaný do hodnosti vojína. (anotace)
Lit.: Vojtíšková, Zuzana: František Fajtl: Dva údery pod pás. In web ČRo 2 Praha, leden 2014 (anotace). – Cit.: Četba ze vzpomínkové knížky západního letce Františka Fajtla začíná 15. březnem roku 1939, popisuje odchod do exilu i boje čs. letců, kteří byli připojeni ke Královskému letectvu (RAF) ve Velké Británii. Druhá půlka pak zachycuje poválečná léta, odsouzení do tábora nucených prací, vězení na Mírově i život po propuštění. V neposlední řadě se ze vzpomínek Františka Fajtla dozvíme i to, co válečným letcům přinesl rok 1989 a období po sametové revoluci.
Četba z knihy Dva údery pod pás je nejen důležitou připomínkou naší minulosti, ale především mementem současnosti.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku