Osudy – Miloslav Klíma 1/5 (2013)

Rozhlasové vzpomínání dramaturga, profesora a někdejšího děkana DAMU na život v divadle. Připravil Petr Gojda.

Natočeno 2013. Premiéra 3. – 7. 2. 2014 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.; 5 x 30 min).

Lit.: Gojda, Petr: Dramaturgův život v divadle – Osudy Miloslava Klímy. In web ČRo 3 Vltava, leden 2014 (článek). – Cit.: Dějiny českého divadla druhé poloviny 20. století obsahují neopomenutelné kapitoly spojené s oblastním divadlem, jednou takovou kapitolou byl v 70. letech Cheb, další v Hradec Králové letech 80. Slavná dekáda Západočeského divadla i oživení Hradeckého Divadla vítězného února spojuje kromě jména režiséra Jana Grossmana také jméno dramaturga Miloslava Klímy.

Ve svých vzpomínkách se Miloslav Klíma vrací k mnoha slavným i méně známým inscenacím, jejich dramaturgickým výkladům a režijním koncepcím. Jeho vzpomínky jsou tak trochu přednáškou na téma „jak my jsme dělali divadlo“, ve kterých uvažuje nad způsobem inscenování hlavně dvou režisérů – Jana Grossmana a Josefa Krofty. A také „jak jsme dělali divadlo režimu navzdory“, což je všudypřítomný motiv vzpomínek divadelníka, který se za totality nesklonil. Ovšem nejen to.

Miloslav Klíma strávil mládí v Liberci ve skromné železničářské rodině, vyučil se plavčíkem a pravidelně docházel do divadla F.X.Šaldy. Později ho zdejší dramaturg (a také divadelní vědec a překladatel z italštiny, badatel v oblasti italské renesance) Zdeněk Digrin připravoval na přijímací zkoušky na DAMU obor dramaturgie, po kterých následovalo studium na začátku zlatých 60. let.

A to už je doba, kdy se setkává s několika lidmi, kteří ho v divadle i mimo něj budou provázet mnoho následujících let – Vlasta Chramostová, Luboš Pistorius, Jan Grossman a další. První a druhé chebské angažmá (s kratochvilnou mezihrou na vojně), působení na volné noze při Malostranské besedě, Hradecké Divadlo vítězného února, Studio Beseda, Divadlo DRAK, po revoluci Divadlo Na zábradlí, Národní divadlo, děkanát a profesura na DAMU – to jsou místa působení profesora Miloslava Klímy, který bude ve vltavském vysílání vzpomínat od pondělí 3. února do pátku 7. února.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)