Koho bolí protiruské sankce? (2014)

Jefim Fištejn. Fejeton.

Natočeno 2014. Premiéra 5. 5. 2014 (ČRo Plus, 18:10 h.; 30 min.) v cyklu Názory a komentáře.

Lit.: Fištejn, Jefim:  Koho bolí protiruské sankce? In web ČRo Plus, květen 2014 (text fejetonu). – Cit.: Čtvrté kolo finančních sankcí proti Rusku způsobilo ve Spojených státech výbuch emocí. Jejich škála je široká: od rozčarování, přes pochopení, až po úlevu – podle toho, jaký postoj zastávají účastníci diskuse.

Respektovaný analytik George Friedman, hlava myšlenkového trustu Stratfor, vysvětluje v časopise Forbes, proč Amerika volí tak neúčinné sankce proti Rusku: „Americká strategie nemá za cíl změnit ruskou politiku, nýbrž spíše předstírat, že se o to pokouší. Jejím smyslem je ukonejšit ty v Kongresu, kdo se domnívají, že porušování lidských práv souvisí s naší národní bezpečností. Teď se mohou tvářit tak, jakoby v účinnost sankcí věřili, zatímco dobře vědí, že reálně nic udělat nemůžeme.“ 

Proč sankce ani efektivní být nemohou, ozřejmuje Steven Mufson v deníku Washington Post: „Rusko sedí na truhle, v níž je kolem půl trilionu dolarů měnových rezerv, vyváží takřka 9 milionů barelů ropy denně, na čemž vydělává až 330 miliard ročně. Finanční břemeno sankcí není dost velké, aby položilo Rusko, jehož ekonomika po rozpadu Sovětského svazu poklesla o 40%, a stejně to přežilo. Nejde o reálný účinek sankcí, nýbrž o celkovou motivaci ruského obyvatelstva.“ 

S tím nesouhlasí hlava investičního fondu Hermitage Capital Bill Browder, který má se sankcemi značné zkušenosti, neboť je po léta prosazuje v souvislosti se zavražděním uvězněného právníka společnosti Sergeje Magnitského. 

Ten má za to, že ruští podnikatelé postižení sankcemi nemají důvod brát je na lehkou váhu: „Člověk, který se dostal na černou listinu amerického ministerstva financí, dobře ví, že s jeho podnikatelskou kariérou je amen. Ve světě se nenajde jediná významná banka, která by mu otevřela účet. Pokud v ní účet už má, bude neprodleně zavřen. 

Takový podnikatel nemůže obchodovat s žádnou společností, která má filiálky ve Spojených státech. Takoví lidé se stávají, jak se říká na Wall Street, radioaktivní. Prakticky nemohou fungovat v rámci světového finančního systému. Ti, kdož tvrdí, že takové sankce nebolí, měli štěstí, že je nepoznali na vlastní kůži. Problém netkví v tom, zda jsou sankce účinné, jako spíše v tom, že zdaleka ne všichni vlivní Rusové jsou jimi stiženi. 

Možnosti rozšíření takového seznamu jsou stále velké,“ míní Bill Browder a pokračuje: „Mluvíme o lidech, kteří schraňují své peníze na Západě, jejichž život je se Západem pevně propojen, pro ně je taková izolace trestem nejbolestivějším. Mluvíme o těch, koho zajímají jenom peníze, proto připravit je o prostředky a dosažený blahobyt je pro ně trestem nejvyšším. 

To je Achillova pata současného ruského režimu. Před 30 lety členové politbyra nevlastnili vily v Saint Tropez, jejich děti nenavštěvovaly soukromé školy v Londýně, proto se nemuseli sankcí příliš obávat. Avšak dnes je situace zcela jiná,“ argumentuje ve prospěch sankcí hlava společnosti Hermitage Capital Bill Browder. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)