Soucitné štědré bohyně, velkodušní bohové 1/7 (2008)
Hinduistické legendy, jak si je při svých domácích obřadech vyprávějí bengálské ženy. Z vlastního překladu připravila a v úvodu hovoří Hana Preinhaelterová. Režie Petr Mančal.
Účinkuje Jana Štěpánková.
Natočeno 2008. Premiéra 28. 4. – 7. 5. 2008 (Vltava, 23:00 – 23:15 h.). Repríza 1. dílu 28. 6. 2014 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h.).
1. Lakšmí podzimního úplňku. – 2. Lesní Šašthí. – 3. Mangalčandí zachránkyně. – 4. Manasa – královna hadů. – 5. Šivova noc. – 6. Santóší potěšitelka. – 7. Jamův rybník (1 díl cca 15min.).
Lit.: anonym: Soucitné štědré bohyně, velkodušní bohové. In web ČRo 3 Vltava, duben 2008 (anotace). – Cit.: Lakšmí, Šiva, Jama, Monoša – to jsou jména některých z božstev, o nichž vyprávějí legendy, provázející ženské bengálské obřadnictví. Spolu s komentáři indoložky Hany Preinhaelterové, která také vybrala a upravila sedm legend pro rozhlasové vysílání, máme tak možnost nahlédnout do světa prastarých, fantastických a možná z našeho pohledu i naivních příběhů, které ovšem doplňují obraz současného hinduismu o tu část, jež donedávna zůstávala skryta za zdmi vnitřních domů.
Ženské obřadnictví odevždy patřilo k hinduismu právě tak jako rituály kněží – bráhmanů a přesto donedávna zůstávalo skryto ve vnitřních částech domů nejen před cizinci a nehinduisty, ale v některých případech i opřed mužskými příslušníky vlastní rodiny. Přitom valná většina bengálských hinduistek ( a je jich několik desítek milionů) denně obětuje svému bohu. Není to ale vztah starozákonního obětníka, který pln posvátné bázně předkládá své dary neviditelné bytosti, jejíž jméno nesmí ani vyslovit. Bengálka přistupuje k oběti s radostným srdcem a jistotou, že bude vlídně přijata. Poskytuje při ní svému božstvu vše, co se má poskytovat milovanému členu rodiny.
Každá ze sedmi vybraných legend se vztahuje k jednomu božstvu – mluví se tu o- Lakšmí, Čandí, Šivovi a dalších. Děje legend jsou rozmanité a zápletky různorodé. V některých máme jako na dlani scény ze současného vesnického života, v jiných se zjevují bohové, mluví zvířata, ale i uťaté lidské hlavy. Jsou tu kající hříšníci i slitovní bozi, poukazuje se na hojnost darů a hlavně na rozšíření kultu božstva po celém kraji – zemi – světě. Do každé z legend vstoupíme s indoložkou Hanou Preinhaelterovou, která pohovoří o jednotlivých božstvech, k nimž se legenda vztahuje.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku